SLUCHOVOD

Text: Veronika Kratochvílová
#hudba
Veronika Kratochvílová - Hudební publicistka, mediální diskutérka, bývalá zpěvačka skupiny LUS3, vystudovaná lingvistka, muzikantská liduška, amatérská potapěčka, profesionální cestovatelka a řidička vysokozdvižného vozíku začátečník. Baví ji hudba, sport a lidi s názorem.
Zpět

Skizzy Mars: Alone Together

Pro talentovaného newyorského MC je charakteristický veselý, hravý a melodický rap s množstvím odboček a odkazů k rocku, na kterém jako kluk z Harlemu vyrostl. Jeho tvorba se blíží směru Kida Cudyho nebo Kanye Westa, aniž sklouzává k okázalosti. Díky svému autentickému výrazu se dostal do hledáčku producentů ještě jako teenager. A i když má na kontě desítky povedených mixtapů, s jeho autorskou debutovou nahrávkou se setkáváme až nyní. Poslechněte si na Spotify počin tohoto 22letého amerického floutka a posuďte sami. Nejspíš o něm ještě hodně uslyšíme!

 

Laura-GibsonLaura Gibson: Empire Builder

Zavřete oči a nechte se odnést do světa, kde lidé chodí pomalu, ulicemi se line vůně pražených mandlí a hluk velkoměsta se ztrácí v šumu rozkvetlých stromů. Oregonská rodačka s podmanivým hlasem dobře ví, že méně znamená více a v jednoduchosti se ukrývají ty nejúžasnější věci. Neplýtvá proto nadbytečnými zvuky ani slovy. Jemné, inteligentní a křehké album je pokračováním její nenápadně nápadné kariéry a dokladem toho, že popularita rozhodně nemusí být proměnou k horšímu. Zapomeňte na Selenu Gomez, Demi Lovato i Marinu And The Diamonds a užijte si tuhle pohodovou kytarovku, která vychází začátkem dubna. Pilotní singl The Cause můžete už teď sjíždět na Spotify.

 

The-Last-Shadow-PuppetsThe Last Shadow Puppets: Everything You’ve Come to Expect

Když se spojí energie Alexe Turnera z Arctic Monkeys s charismatem Milese Kanea z The Rascals, vznikne třaskavý projekt jménem The Last Shadow Puppets. Nespoutané kytary, temné basové linky, „beatlesácké“ vokály a celá plejáda dalších zvuků strhávají posluchače do rozjeté atmosféry 50. a 60. let. Jestliže debutový počin zněl jako rozmar dvou frajírků, kteří samou slávou už nevědí co by, druhé album, které vychází s odstupem osmi let, jen potvrzuje, že spolupráce kytarových mágů má hlubší význam. Titulní singl Bad Habits je lákavou ochutnávkou z desky, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník analogového zvuku. Pokud jste se ale rozhodli pro jarní očistu a chcete na pár měsíců seknout s alkoholem, raději se do téhle záležitosti nepouštějte. Jakmile se totiž zaposloucháte, budete mít chuť tančit a pít až do rána!

 

LumineersThe Lumineers: Cleopatra

Coloradské „světlušky“ se po čtyřech letech od veleúspěšného debutu konečně vracejí na scénu. Patnáctipísňové album, které vyjde v USA začátkem dubna, je opět přeplněné dojmy, emocemi a příběhy, které za poslední roky nasbírali. Ačkoliv se The Lumineers rychle stali vyhledávanými headlinery, svou autorskou tvorbu si hýčkají jako za starých časů, aniž by někoho nechali nahlédnout do své kuchyně. Dema vznikala v malém pronajatém domečku v Denveru a ke každé z písní se zkoušelo tolik verzí, kolik jich jen bylo možné vymyslet. Přes experimenty s tempem, zvukem a výrazem se probojovali až k nejlepší možné podobě. Roztančený singl Ophelia, který Cleopatru předznamenal, má na Spotify víc než dva miliony přehrání a kompletní nahrávku si už teď můžete v předprodeji koupit v mnoha dostupných online obchodech.

 

TacocatTacocat: Lost Time

Po osmi letech společného fungování se čtveřice nejlepších přátel ze Seattlu rozhodla zhudebnit věčné téma ztráty času do podoby svého třetího alba. Ačkoliv bývají často a rádi škatulkováni jako skinheadská feministická oi kapela, sami se jakémukoli vymezování brání. Surf-punkový základ a osobité názory je však od mainstreamové hudby vzdalují na hony. Ne náhodou se jejich pilotní singl s názvem „I hate weekend“ pouští do opilých podnikatelů a zoufalých kariéristek na barových židlích, které víkend co víkend čekají, že se stane něco, co je vytrhne z jejich stereotypní honby za penězi. Každý, kdo vnímá čtvrtek jako malý pátek a pondělí jako prodlouženou neděli, s nimi bude patrně souhlasit.

 

NAŽIVO

6. 4. CHARLES AZNAVOUR – KONGRESOVÉ CENTRUM PRAHA / 9. 4. RODRIGO Y GABRIELA – DIVADLO ARCHA / 12. 4. PATRICK WOLF – ROXY / 15. 4. VITALIC – PAPÍRNA, PLZEŇ / 19. 5. MARK LANEGAN – LUCERNA MUSIC BAR / 20. 5. MUMFORD & SONS – O2 ARENA / 25. 5. MIKA – FORUM KARLÍN


 

 

Zpět