SÍLA HURIKÁNU

#Sport a pohyb
Zpět

Asi jste slyšeli, že v Praze v Letňanech existuje něco jako větrný tunel, ve kterém se létá. Děje se to v tubusu o průměru 4,3 metru, kde vás vichr o rychlosti téměř 300 km/h vynese až do výšky 14 metrů nad zemí. Ale že se v tom i závodí? O tom, jak to chodí v profi létání, vám řekne český reprezentant Jonáš Krása.

 

Je létání v tunelu nebezpečné?

Úraz se stát může a také se už staly, ale neřekl bych, že je náš sport nebezpečný. Šlo vždy jen o nějakou zlomeninu, pohmožděninu nebo tak. Nejčastěji hrozí při vz.jemných střetech. Přeci jen letíte ve větru o rychlosti až 300 km/h.

 

Co když v Letňanech vypnou proud?

Ani v takové situaci není důvod k obavě, protože i v takovém případě rychlost větru klesá postupně a jsme schopni přistát ještě předtím, než zavládne bezvětří. Dole je také pružná síť, která by nás zachytila.

 

Co všechno je k tomu potřeba a jak hodně je to fyzicky náročné – dá se to přirovnat k nějakému jinému sportu?

Nosíme pouze kombinézu a ochrannou helmu. Co se náročnosti týče, asi jako každý sport se dá létání provozovat rekreačně i vrcholově.  Je to sport určený úplně pro každého, kdo chce poznat, jaké to je létat.

 

1962174

 

Jste parta čtyř Čechů, kteří v tomhle sportu soutěží na mezinárodní úrovni. Můžeš nám to přiblížit?

V první řadě bych doporučil, abyste se podívali třeba na YouTube. Čtyřčlenné týmy létají v tunelu a podle kategorie se snaží splnit dané úkoly. Naše disciplína d4w (Dynamic 4way) mi přijde divácky nejzábavnější. V tunelu se pohybujeme hodně rychle, občas dojde ke srážce a kreativitě se nekladou žádné meze. Soutěží se na čas a pak ve volné sestavě. Během závodů jde o to, aby každý tým v co nejkratším časovém limitu zaletěl bezchybně povinný vzor. U volné sestavy se hodnotí technická obtížnost, provedení, choreografie, flow (plynulost) a celkový dojem.

 

Jak hodně jste v tom dobří?

Patříme k elitním týmům a zatím jsme se vždy umisťovali na předních příčkách. Měli jsme štěstí a byli jsme u zrodu tohoto mladého sportu. Za největší úspěch momentálně považuji to, že byl náš sport oficiálně uznán Mezinárodní leteckou federací FAI, která zaštiťuje skydiving nebo třeba Red Bull Air Race. To nám umožňuje pořádat oficiální mistrovství světa, kterému předcházejí mistrovství v jednotlivých zemích. Měli jsme tu čest, že jsme v Praze mohli v roce 2015 uspořádat úplně první MS. Kdo ví, třeba to jednou dotáhneme na olympiádu.

 

Jak hodně to vychází z klasického skákání z letadla?

Ovládání těla je stejné jak ve větrném tunelu, tak při seskoku z letadla. Během volného pádu vás neobklopují žádné stěny, což je skvělé, ale zase na druhou stranu musíte nést veškerá rizika spojená s tímto sportem. V tunelu si dopřáváte pouze volný pád bez rizika při přistání. V tunelu ani ž.dný padák nemáte, prostě jen vyletíte „dveřmi“ ven (smích). U nás v týmu mají všichni za sebou nějaký ten seskok, někdo jich má více a někdo méně, což pro nás není důležité. Létání v tunelu a skákání z letadla jsou dva odlišné sporty, byť tunel funguje jako skvělý výcvikový prostor pro skydivery. Obecně platí, že co se naučíte v tunelu, to si s sebou můžete odnést do seskoku z letadla, ale bohužel ne obráceně. Je to dané tím, že při seskoku z letadla člověku chybí prostorová reference. Můžete vyskočit tisíckrát a nikdy si nemusíte být zcela jistí, zda letíte dopředu, nebo dozadu v horizontální rovině. Oproti tomu v tunelu v tomhle máte jasno hned od začátku.

 

Hodí se vám ve vašem sportu i mobil?

Mobil se nám hodí při každém tréninku. Používáme aplikaci, která se spojí s naší kamerou GoPro a my jsme ji pak schopni ovládat z dálky. Také si na mobilu měříme čas. Když jedeme na závody, není nad to být propojeni se světem prostřednictvím sociálních sítí.

 

Jak ladíte choreografii?

Všechno musíme domluvit ještě před začátkem tréninku, protože uvnitř v tunelu už není vůbec nic slyšet. Za prvé je tam hluk, za druhé máme špunty v uších. Po létání se jdeme podívat na videozáznam, abychom si změřili čas a zjistili, jak naše sestava vypadá. Díky tomu se taky můžeme navzájem obviňovat, co kdo zkazil (smích).

 

Na jakou akci se momentálně nejvíc soustředíte?

V březnu budou velké závody v Japonsku. Kdo bude chtít, může na mobilu kouknout na př.mý přenos a podpořit nás.

 

Můžu si to někde taky vyzkoušet?

Jasně, že můžeš. Spíš musíš. Nejbližší tunel je Hurricane Factory v Praze v Letňanech. Připrav se, že to bude jeden z nejlepších zážitků ve tvém životě. Veškeré vybavení ti zapůjčí, takže nepotřebuješ vůbec nic. Co ti možná trochu zkazí náladu, je ta cena, která začíná na 1 500 Kč. Ale jdeš přece lítat! Já i moji kolegové z týmu vyučujeme létání po celém světě a je nám vždy velkým potěšením, když můžeme zasvětit někoho nového, takže kdo bude mít zájem, může mi napsat a domluvíme se: krasa.jonas@gmail.com


 

Text: Adam Maršál, foto: Matěj Třasák, Maketrend.cz

Zpět