Sestříhejte si vlastní akční video

Pomocí tipů od bikera
#mobil
Gaspi poradí, jak dělat už jen boží videa.
Zpět

Točíte videa na mobil? V tomhle článku dostanete pár dobrých tipů. Nečekaně od bikera! Richard ‚Gaspi’ Gasperotti je profesionální cyklista. Na svém horském kole sjíždí prudké svahy, skáče ze skal a neustále hledá nové traily. V minulosti se zúčastnil řady vrcholových závodů včetně Red Bull Rampage, ale s digitalizací médií je pro něj kvalitní prezentace na sociálních sítích skoro stejně důležitá jako sportovní výsledky.

 

FM7B1232-768x512

 

Z domova proto často vyráží s malou akční kamerou od DJi nebo s kapesním dronem, s nimiž natáčí sám sebe, a videa pak s muzikou a titulky sestříhá v mobilu třeba i za jeden večer. Chcete to umět taky? „Není to nic těžkého a je jedno, jestli máte Android nebo iPhone. Zadarmo jsou dostupné skvělé aplikace, které se naučíte ovládat za chvíli,” říká Richard Gasperotti, který nám poradil pár dobrých triků. Díky nim zaujmete krátkým videem, které si ještě dnes vytvoříte ze záběrů ve svém telefonu.

 

Svižně a jednoduše

Podívejte se na 1:20minutové video, které si Richard sestříhal v aplikaci iMovie ze záběrů z výletu do Chorvatska, odkud se vrátil pár dní před vyhlášením nouzového stavu a uzavřením hranic:

 

 

Dvě minuty jsou strop

Jestli si děláte film jen sami pro sebe, nehrozí, že někoho unudíte k smrti. Ale diváci zhýčkaní tsunami vizuálního materiálu jsou nekompromisní a některé sociální sítě stejně nepropustí snímky nad jasně daný časový limit. Proto platí – čím kratší, tím lepší. Jako horní hranice se obvykle uvádějí dvě minuty. Pokud se do nich nevejdete, rozdělte své záběry na více samostatných celků. Klíčem mohou být třeba různé aktivity nebo sporty. Místo jednoho videa z dovolené na Lago di Garda tak vytvořte třeba tři na téma windsurfing, lezení po zajištěných cestách via ferrata a ježdění na kole. Videa pak vypouštějte postupně a uvidíte, že docílíte většího úspěchu než jedním dlouhým snímkem.

 

Vyberte jen to nejlepší a pak zkracujte

Všichni máme v mobilu hodiny záběrů, které pro nás představují osobní vzpomínky. Abyste se s nimi vešli do 2 minut, vyberte maximálně 60 nejlepších záběrů, z nichž pak vystřihnete nejsilnější momenty o délce do 2 vteřin. Soustřeďte se na ty s nejlepšími emocemi, kompozicemi nebo akcí. Příklad: Ze záběru se zapadajícím sluncem, zvolte moment, kdy přes něj přelétá hejno ptáků. Ze smyku na motorce vystřihněte okamžik, kdy od zadního kola odlétá největší oblak prachu. Záběry seřaďte za sebou tak, jak je budete chtít poskládat ve filmu. Nyní jich polovinu obětujte. Bude to těžké, ale uvidíte, že ve výsledku zůstane jen to nejlepší. Až přidáte titulky, budete mít nakonec stejně co dělat, abyste se vešli do jedné minuty. Jen pro představu – já sám ani ze sebelepšího čtyřminutového záběru z dronu nikdy nepoužiji více jak tři vteřiny.

 

GASPI v Chorvatsko
Gaspi v Chorvatsku

 

Vystřihněte z videa nejlepší fotku a dejte ji na hned úvod

 

Abyste na sociálních sítích nalákali diváky, musíte zaujmout na první pohled. Vyberte si nejatraktivnější záběr, který nezapadne mezi stovkami jiných. Z něj vystřihněte fotku a zařaďte ji na začátek videa. Stačí, aby „běžela” jen ve zlomku první vteřiny. Ve výsledném videu pak pouze problikne, ale bude tím, co se divákům zobrazí v rámečku výběru na sociálních sítích. Na jeho základě se budou rozhodovat, zda na vaše video kliknou, nebo ne.

 

Buďte kreativní a zkoušejte nové postupy

Profesionální filmaři mají mnoho zásad, jak napojovat záběry, aby film působil přirozeně, ale my amatéři máme mnohem volnější ruce. Hezké je, když se střídají celkové záběry s detaily, záběry z větší dálky se záběry zblízka. Experimentujte a pouštějte si, jestli záběry poskládané za sebou fungují. Co se týká běhu nebo jízdyna kole, na snowboardu, na koni nebo třeba na bruslích, platí poučka, že by za sebou měly navazovat záběry o stejném směru pohybu. Ale každé pravidlo má výjimky a mně přijde zábavnější dívat se na video, kde se směry střídají. Výsledek získá větší dynamiku. Pokud chcete vyprávět příběh, dodržujte kontinualitu, ale jestli děláte jen sestřih nejlepších momentů z mejdanu nebo ze soutěže triků na skejtu, dejte to nejlepší na začátek, abyste diváky zaujali a přiměli je své video rozkoukat.

 

Gaspi v Chorvatsku
Gaspi v Chorvatsku

 

Vyberte správnou muziku

Muzika dělá padesát procent videa. Hudba rozhoduje o tom, jestli se diváci rozhodnou sledovat vaše video. Pro dlouhé záběry z dronu na krajinu nebo zpomalené záběry se bude hodit vyklidněná muzika, pro rychlé, akční záběry naopak rychlá a tvrdá hudba. Pokud k pomalému filmu nasadíte příliš rychlé hudební pozadí (nebo naopak), výsledek bude nesourodý a podvědomě nepříjemný na koukání. Kopce, hory, krajina… s nimi bude ladit symfonický orchestr, reggae nebo houpavý hip hop. Skoky, pády, triky a další akční záběry… ty si říkají o trash metal nebo jiné dynamické žánry. Při stříhání vždy respektujte rytmus hudby, ať se střih nepere s takty.

 

Vyhněte se laciným efektům

Pestrá nabídka efektů ve stříhacích programech láká, ale i profesionální filmy si vystačí s ostrými střihy, protože jsou pro diváky přirozené a tím pádem nejlepší. Vyhněte se kýčům a zbytečnostem, které odvádějí pozornost. Soustřeďte se výhradně na záběry a celkový příběh, jaký chcete svým filmem vyprávět.

 

FM7B1219-768x512

 

Tyhle triky se vám můžou hodit k natáčení na mobil

 

Chybí vám stativ? Rozřízněte podélně protilehlé stěny papírového kelímku a mobil do něj zasuňte naležato tak, aby nádoba nevadila čočce „ve výhledu”. Díky pevnému dnu by měl kelímek stát bezpečně na každém rovném povrchu (na parapetu, na stole…).

 

Za špatných světelných podmínek se někdy neobejdete bez přisvícení diodou blesku. Sice to funguje, ale lidské tváře to barví do nepříjemně studené barvy. Přejeďte diodu červeným (nelihovým) fixem, a rázem docílíte teplejšího odstínu.

 

Chcete mít rozhýbaný, ale přesto dostatečně stabilizovaný záběr z interiéru? Z dětské plastelíny vytvořte hroudu a podélnou hranou do ní zapíchněte mobil. Když hroudu položíte na utěrku nebo ručník a potáhnete ji třeba po kuchyňské lince, získáte záběr v pohybu a bez otřesů. Výšku můžete upravit tak, že plastelínu podložíte knihami. Větší improvizovaný „slider” vytvoříte tak, že telefon přilepíte lepenkou k opěrce kancelářské židle na kolečkách. Aby se vám záběr necukal, netahejte židli rukama, ale provázkem nebo lankem uvázaným k ruční opěrce.

 

Praktickým přítelem amatérských i profi kameramanů v nouzi je pevná lepící páska gaffa neboli duct tape. Drží tak dobře, že se nemusíte obávat svěřit do její péče ani svůj telefon – nejdřív ji ale vyzkoušejte, ať máte jistotu, že jste nekoupili náhražku. Za pomoci pásky mobil umístíte na různé pohyblivé věci jako třeba dveře nebo rám kola, což vám umožní docílit neokoukaných záběrů.

 

FM7B1324-768x512

 

Autor: Adam Maršál

Zpět