Samsung Galaxy A70

v testu na čtyřech kolech
#Velký test
#Handicap
#Samsung Galaxy A70
Jak obstála A70 u nadšence do technologií Mirka?
Zpět

Přestože nám telefon testoval vozíčkář, není to smutný příběh. Mirek Suchý (38) z Prahy je nadšenec do moderních technologií. Miluje počítače, hraje si s operačními systémy, neustále vylepšuje své domácí kino a intenzivně se zajímá o chytré telefony.

 

Není to tak, že by měl vždy ten nejnovější a nejlepší, protože je v invalidním důchodu, který nepokryje žádné výstřelky. Telefon a mobilní aplikace mu ale pomáhají žít. Jak? Přečtete si to v jeho testu Samsungu Galaxy A70.

 

FM7B7378

 

Před dvanácti lety skočil šipku do vody, a to neměl dělat. Zapíchl se hlavou do dna, poranil si krční páteř a míchu v ní, málem nepřežil a od té doby necítí nic od prsou dolů. S rukama hýbe jen omezeně, takže potřebuje pomoc asistentů a pravidelnou péči. Mechanický vozík by nezvládl, a tak se pohybuje díky elektrickému, který ovládá joystickem.

 

Přesto není žádný morous. Užívá si vycházky se svým asistenčním psem Danem, kterého pro něj vychovali v pražské organizaci Helppes. Dan umí otevřít i zabouchnout dveře, stáhnout péřovou bundu, když se udělá horko, stejně jako zvednout věc, co upadla na zem jako klíče nebo mobil. Aby se to stávalo co nejméně, Mirek má všechno na šňůrce.

 

FM7B7476

 

V pátek 13. září přesto upustil svůj Samsung Galaxy S7 a ještě si ho nedopatřením přejel vozíkem. Místo zničeného přístroje si pořídil Samsung A70. Co je na něm dobrého a co by mohlo být lepší? A jaké aplikace jsou tu pro vozíčkáře, aby se jim žilo líp? To už vám řekne Mirek sám.

 

Proč Samsung?

Samsung Galaxy A70 jsem si pořídil, protože jsem věrný značce. Samsungy si kupuji od příchodu dotykových mobilů s tím, že ten první nebyl z nejvyšší řady a často se zasekával. To byl problém, protože mám pomalé ruce a nepoznám tak, jestli je problém v přístroji nebo ve mně. Pak jsem objevil Samsung Galaxy S4 a od té doby nedám na značku dopustit. Jedinou výjimkou byl přístroj Lenovo, který měl velkou baterii o kapacitě 4700 mAh, ale byl opravdu těžký. Samsung A70 má kapacitu 4500 mAh, vydrží věčnost a přitom je krásně lehký.

 

 

Odemykání

Z vlastností, které dříve mobily neměly, mě baví odemykání prostřednictvím obličeje. Zatím funguje výborně až na pár dní po nedávné plánované operaci, kdy jsem zhubnul a telefon mě nepoznával. Moje předchozí eS sedmička z biometrických metod umožňovala jen odemykání otiskem palce, ale s mýma pomalýma rukama se mi to povedlu jednou z deseti pokusů. To je jeden z důvodů, proč využívám funkci smart lock, která zajišťuje, aby byl mobil stále odemknutý v případě, že ho mám u sebe. Pro úplné odemknutí se stačí přejet prstem po displeji, což mi pomáhá se snadnou manipulací a přitom brání, abych omylem odesílal esemesky z kapsy.

 

Jak telefon ovládám

Nehýbu prsty, takže to nemám jednoduché ani s příbory, natož s ovládáním displeje. Zatímco zdraví lidé píšou prsteníčkem nebo palcem, já využívám kloub malíčku. S pomocí automatického doplňování slov mi to jde docela dobře s výjimkou zadávání hesel. Tím, jak píšu kloubem, zakrývám si pěstí displej, nevidím, zda jsem zadal správné písmeno nebo číslo, které se objeví jen na moment, a pak se změní na hvězdičku. S tím občas bojuji. Jinak na Samsungu Galaxy A70 výborně funguje diktování psaní za pomoci hlasu. Uměl to i můj předchozí přístroj, ale bohužel mi vůbec nerozuměl a psal kraviny. U toho současného se ani jednou nestalo, že bych po něm musel texty přepisovat. Týká se to esemesek, Messengeru i zadávání postů na Facebook. Hlasem lze ovládat i některé funkce telefonu, ale já neumím anglicky, takže zatímco focení hlasem mi jde pěkně, zvednout hovor zatím nedokážu.

 

FM7B7457

 

Odolnost

Každý displej jsem si zatím vždy zajistil ochranným sklem, ale tentokrát v Datartu neměli příslušné sklo skladem, a tak jsem si mobil odvezl bez něj. Displej mi vydržel přesně tři týdny. Babička mi volala zrovna ve chvíli, kdy jsem měl telefon v nabíječce. Nebyl jsem si jistý, jestli se dobře slyšíme, a tak jsem si ho chtěl podat, jenže šňůra ze zásuvky ho stáhla a telefon spadl na zem. Dan se mi ho snažil podat, ale mobil mu ještě asi třikrát upadl. Nemůžu se na něj zlobit, protože mi jinak doma pomáhá opravdu moc. Ale čeká mě výměna displeje. Proto mám rád mobily s bezdrátovým napájením, jaké umožňoval můj předchozí Samsung S7. Na esko jsem teď neměl a Samsung jej do nižších „áčkových” řad bohužel nedává.

 

Jak mi mobil pomáhá s cestováním

Když je člověk na vozíku, musí cesty lépe plánovat. Nejenže nemám vlastní auto, ale nevezme mě ani každý prostředek hromadné dopravy. Dosud jsem v mobilu využíval aplikaci IDOS, která sice uměla najít nízkopodlahové spoje, ale neukazovala, které stanice metra jsou vybavené výtahem pro vozíčkáře. Teď jsem si nainstaloval aplikaci DPP, protože umí oboje. Druhým super pomocníkem je česká aplikace VozejkMap, která vyhledá veškerá bezbariérová místa v okolí od ubytování přes restaurace, přístupné bankomaty, úřady, lékaře a další. Můžu tam zadat i vlastní zkušenost, která se do aplikace přidá po ověření. Po městě se často naviguji i za pomoci Google Maps. Kdybych mohl vývojáře poprosit, vozíčkářům by moc pomohlo, kdyby byly v pěších trasách vidět, kde se dá najet a sjet z chodníků.

 

FM7B7356

 

Konečně i placení!

I když máte zdravé ruce, většinou vám transakce dotykovou platební kartou zabere nějaký čas. Musíte najít peněženku, obvykle z ní i kartu vylovit a pak ji zase schovat. Protože moje banka konečně otevřela NFC platby, začal jsem používat placení mobilem, což je skvělá věc. Jen odemknu displej, přiložím mobil k terminálu, a když je to platba do pěti set korun, tak rovnou odcházím. Při platbě nad pět set si telefon vezmu k sobě, zadám si PIN aplikace, přiložím k terminálu a je zaplaceno, což je pro mě velká výhoda.

 

Hodnocení

S telefonem jsem fakt spokojený. Využívám ho nejen na telefonování, esemesky, sociální sítě, email, hraní her, budíky nebo upozornění, ale také s aplikacemi, které mi usnadňují život. Jediné, co u Samsungu Galaxy A70 postrádám, je bezdotykové nabíjení. Pokud bych si mohl vybrat mobil snů, byl by to Samsung Galaxy S10, ale na ten nemám.

 

Výzva redakce Chargeru

Řada vozíčkářů je mobilní díky automobilům s ručním řízením. Tím, že je Mirek odkázaný na velký a těžký elektrický vozík, potřebuje upravenou dodávku, aby mohl se svým pejskem Danem na vytoužené výlety. Taková dodávka je drahá, ale s pomocí dárců by na ni mohl dosáhnout. Mirkovi na ni můžete přispět na účet vedený pod Kontem Bariéry zde: https://www.kontobariery.cz/Pribehy/Komu-muzete-pomoci/Auto-pro-Mirka-S

 

FM7B7459

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět