Samsung A40 poprvé v ruce

Test novinky
#Velký test
#telefony
#Hrdina měsíce
#Samsung
Tenhle smartphone má našlápnuto stát se hitem. Dali jsme mu 60 minut na to, aby nás přesvědčil, zda ho chceme nebo ne.
Zpět

Menší, ale do dlaně padnoucí

S úhlopříčkou 5,9“ není úplný prcek, ale i tak je nejmenším příslušníkem rodiny Galaxy, který je v tuto chvíli k mání. Kdo si zoufal, že k ovládání obřích přístrojů potřebuje žádat o třetí ruku kamaráda, bude z kompaktnějších rozměrů Samsungu A40 nadšený. Vrací se zpět k praktickým telefonům do dlaně, které se dají ovládat i jednoručně. Vnější schránka dělá z telefonu věc, kterou už nechcete pustit z ruky, asi jako, když na pláži najdete příjemně obroušený oblázek. Tlumené pastelové barvy zaujmou hlavně teenagerky, které nejspíš patří k hlavní cílové skupině. Konzervativnější zájemci sáhnou spíš po černé s fialovým gradientem.

IMG_3699

 

Luxusní zobrazování

Na displej se zobrazením Full HD+ je hezký pohled. Displej s technologií Super AMOLED má super rychlou odezvu, nižší spotřebu a ostřejší zobrazování barev. Díky dokonalé černé má displej lepší čitelnost i na přímém slunci. V současné době je takový displej top.

 

IMG_3702

 

Rychle a bez cuků

Operační paměť o velikosti 4 GB vám ušetří čekání při spouštění aplikací všeho druhu a 64 GB pro základní uložiště je tak akorát. A samozřejmě se dá rozšířit paměťovou kartou MicroSD.

 

Celý den v akci

Baterka o kapacitě 3100 mAh stačí na celý den zevlování na internetu. V případě, že dojde šťáva, jste zas rychle ve hře díky možnosti rychlonabíjení přes USB-C, což je za nás další jasné plus.

 

Krásná hloubka ostrosti a 123° panorama

Jak jsme u řady Galaxy zvyklí, s telefonem získáváme kvalitní duální fotoaparát s rozlišením 16 Mpx s ultraširokým objektivem o vynikající světelnosti f 1,7. Díky němu jsou fotky ostré a pěkně kontrastní i za slabšího osvětlení. V režimu živého zaostření se nám líbí možnost nastavit si míru rozostření pozadí. To umožňuje docílit opravdu hezkých portrétů s fotografickou hloubkou ostrosti. K dispozici je také ultraširoký objektiv se záběrem 123° kolem vás, který vytváří snímky blížící se pohledu lidského oka, a to s výsledným rozlišením 5 Mpx. Kdo si rád hraje, vyblbne se s 19 kreativními režimy.

 

20190609_095713

 

Specialista na selfie

Samsung A40 se ale jeví především jako velmistr v pořizování selfie. Vybaven je k tomu předním 25 Mpx foťákem. I při zachycování autoportrétů se dá chytře rozostřovat pozadí, tónovat barvu a narcisy upřímně potěší funkce beaty (krása), která z dokonalých lidí učiní ještě dokonalejší. Přepínání ze selfie na normální foťák a zpátky umožňuje nejen příslušné tlačítko v pravém dolním rohu displeje, ale rovněž přetažení obrazovky shora dolů nebo naopak. V editoru se pak fotky dají vylepšit nekonečnou nabídkou nejrůznějších trendy kýčů.

 

20190608_111811

 

Snadno do nového

Do nového přístroje si ze svého předchozího telefonu Galaxy snadno a rychle přesunete veškerá data prostřednictvím aplikace Smart Switch. Data ze starého do nového „přeskočí“ po spuštění appky a přiblížení mobilů na vzdálenost zhruba 20 cm. Na původním telefonu zapnete možnost Přenést a na novém potvrdíte ikonou OK.

 

IMG_3715

 

Rychlé přenastavení pro děti

Pro děti je tu dětský dům. Uživatelské rozhraní, které potěší nejmenší uživatele, mohou rodiče nastavit tak, aby umožňovalo přístupy jen do aplikací vhodných pro děti.

 

Když chcete ukázat jen něco

Když dáváte mobil z ruky a chcete, aby cizí osoba neměla možnost procházet fotky z vaší dovolené, jděte v nastavení do Biometriky a nastavení, sjeďte až téměř dolů k Dalšímu nastavení zabezpečení a pak úplně dole aktivujte funkci Připnout okna (v češtině by spíš dával smysl překlad Zamknutí okna). Pak už v přehledu spuštěných aplikací najdete tu, kterou chcete ukazovat, potvrdíte OK, aby došlo k připnutí okna appky a pak už z něj nebude možné odejít jinam, dokud funkci nezrušíte. Jak na to se vám před aktivací ukáže na displeji (takže zas takové zabezpečení to vlastně není).

 

Okna v oknech

Multitasking, to je zaklínadlo dneška. Všichni děláme tisíc věcí najednou a Samsung A40 v tom umí chodit s vámi. Projevuje se to tak, že umožňuje mít najednou spuštěných více oken nejen vedle sebe, abyste mezi nimi přejížděli, jak jste zvyklí, ale také na sobě. V nabídce spuštěných aplikací klikněte na ikonku k oknu appky, kterou budete chtít zmenšit. Na třetím řádku potvrdíte Otevřít v novém okně. Okno se zmenší a tažením za roh z něj můžete udělat úplnou a přitom stále aktivní miniaturu, přičemž pozadí tvoří displej mobilu v podobě, na kterou jste normálně zvyklí.

 

Digitální úzkosti

Každý vám říká, co všechno musíte stíhat, ale hned ve druhé větě radí, že si máte také orazit. Jak ze začarovaného kruhu ven? Samsung A40 vás na displeji dokáže upozornit, když na displeji trávíte příliš času, resp. přesně analyzuje, kolik života jste promrhali se kterou aplikací. Jak jste na tom s digitální závislostí zjistíte v Nastavení-Digitální pohoda. Trávíte-li na mobilu nebezpečně mnoho času, můžete se o tom přesvědčit procházením množství analýz a grafů, což vás dozajista uchrání před čtením knih nebo procházkou v parku. Ve stejné sekci můžete aktivovat snížení výkonu změnou obrazovky na stupně šedi nebo zablokovat oznámení, abyste se mohli vyspat bez mailů, které vám ve tři ráno nasadí brouka do hlavy. Protože, co si budeme povídat, kdo se dneska odváží vypnout si mobil úplně?

 

IMG_3724

 

Když uši slábnou

Máte dojem, že jste kdysi vyzvánění slyšeli lépe? V každém věku slyšíme trochu jinak a u Samsungu na to brali zřetel. A40 má optimalizované zvukové frekvence pro uživatele od 0 do 30 let, od 30 do 60 let a od 60 let dále. Stačí jít do Nastavení-Zvuky a vibrace-Rozšířené nastavení zvuku-Kvalita zvuku a efekty-Adapt Sound. Mobil umožňuje vytvořit si i vlastní zvukový profil na základě potvrzování slyšitelnosti zvuků, které vám bude posílat do sluchátka.

 

IMG_3717

 

Řekněte ne otravným prodejcům

Pokud už máte dost dotěrných nabídek, zablokujte je a telemarketéři se vám nedovolají. Na stránce s číselníkem pro volání najdete v pravém horním rohu tři tečky vertikálně nad sebou. Objeví se vám nabídka, v níž si vyberete Nastavení, a dále Blokovat čísla. Prodejci vitamínů z Norska už nebudou mít šanci.

 

IMG_3720

 

 

Hodnocení: Je malý, hezký, příjemný do ruky a má super displej. Dělá pěkné fotky, a to i ve slabším osvětlení, kde mu to jen o něco déle trvá. Portréty dělá skvělé a ještě lepší selfie. Dobře se ovládá a v ničem nedrhne. Má všechny výhody chytrého mobilu s Androidem 9.0. Podle nás dokáže víc, než kolik stojí.

 

Text a foto: Adam Maršál

 

Zpět