Samouzdravovací displeje už nejsou sci-fi

Přijde vám váš mobil příliš křehký?
O budoucnosti mobilů, jejichž skla se jednoho dne opraví sama nebo je složíte do kapsy jako noviny
Zpět

Samouzdravovací vlastnosti

Dlaždičky, chodník, někdy i obyčejný stůl. Stačí vteřina nešikovnosti a mobil letí displejem napřed. Ještě než se to stane, víte, že tentokrát to nedopadne dobře. Schválně, kdo z vás zatím nezažil mrazení z pohledu na pavouka v displeji svého telefonu?

 

S módní vlnou, která nabádá k opravování věcí místo jejich vyhazování a nahrazování za nové, přichází otázka – budeme mít někdy mobily s displeji, které se po pádu na zem samy zacelí?

 

imagesČlověk nemusí být Terminator, aby věděl, že samoopravovací schopnosti přinášejí pocit klidu a bezpečí. Pokud jde o menší šrámy, umí si s nimi ostatně poradit i lidská těla. Vědci nyní řeší otázku, jak schopnosti samozhojení naučit věci včetně našich křehkých telefonů.

Letos v lednu vyšly zprávy o nových patentech firmy Samsung, které by se měly podepsat na podobě budoucích telefonů Galaxy. Fanoušci značky doufají, že jednou z věcí, které budou umět, je samozahlazování škrábanců. Jak by měl takový samoopravovací displej vypadat a fungovat?

 

Nápovědou je samoopravovací polymer, o němž loni informoval vědecký server Science. Samozacelovací schopnost mu propůjčuje látka zvaná thiomočovina. Obsahuje atomy vodíku, které mezi sebou dokážou navázat nové vazby. Ke zcelení je třeba pouze zajistit dostatečný tlak – něco, jako když držíte záplatu na opravované duši od kola. Nový spoj přitom není znehodnocen krystalizací, což vede k tomu, že materiál se uzdraví bez viditelné jizvy a působí zcela kompaktně.

 

Krátce po oznámení o objevu nového materiálu svět začal spekulovat, kdy se objeví na displejích mobilů. Očekávání zchladil studenou sprchou sám objevitel materiálu Takuzo Aida, který v rozhovoru pro BBC řekl, že materiál není dost pevný, aby obstál v běžném používáním. Nejspíš bychom si ho rozsedli v kapse.mobile-blog-smartphone-with-broken-screen-on-dark-background

 

Odborníci říkají, že samospravovací displej vyrobit půjde, jen si na to ještě chvíli počkáme. Telefonům budoucnosti jsou předpovídány i další funkce, na které netrpělivě čekáme. Samoopravovací schopnosti by měly mít vnitřní obvody tvořené samozhojovacími vodivými kompozity, jaké nedávno testovali na Carnegieho–Mellonově univerzitě v Pittsburghu.

 

Skládací jako noviny

Už několik let probleskují zprávy o tom, že se co nevidět dočkáme displeje, který se bude dát ohýbat nebo dokonce složit do kapsy jako mapa. Indícií, že se blíží doba mobilů ‘prostři se’, je v poslední době zas o něco víc. Něco o tajemných projektech naznačují především čelní představitelé firem Samsung a Huawei. Šéf čínského výrobce Richard Yu se o tom zmínil ve svém nedávném rozhovoru pro německý list Die Welt. „Proč ještě pořád používáme počítače? Protože displeje smartphonů jsou stále příliš malé,” řekl a dodal, že to v Huawei chtějí změnit prostřednictvím rozkládacího displeje.

 

V Samsungu se mluví o ohýbacích displejích už od roku 2011. Korejský výrobce tehdy představil prototyp, který se uprostřed překládal jako peněženka. Novinka vypadala neuvěřitelně, ale i po 100 000 testovacích složeních displej v překladu ztratil pouze 6 % ze svého původního jasu. Zdaleka ještě nešlo o hotový produkt, který by mohl jít do prodeje, ale ten samý rok Samsung vydal video zachycující plně ohebný průhledný displej s názvem Amoled.

 

Zprávy o ohebných nebo rolovacích displejích od Samsungu se objevují s každoroční pravidelností. Nejen odborníci ze serveru Techradar.com slibují, že se zkraje příštího roku konečně dočkáme telefonu Samsung Galaxy X. Informace, které unikly do světa, hovoří o tom, že očekávaný telefon bude skládací a ohýbací. Měl by mít tři 3,5 palcové displeje, které by se měly dát otevřít do formátu tabletu nebo rozevřít jako kniha.

 

Bude vypadat takto?

 

 

Nebo spíš takto?

 

 

O podobě můžeme spekulovat ještě dlouho, ale sám Samsung letos v létě oznámil, že vyvinul ‘nerozbitný’ displej, který není odolný díky sklu, ale ohebnému plastu. Nový displej bez úhony ustál 26 pádů z výšky jednoho 1 metru a 30 cm a jeden ze dvou metrů. Panel odolal i extrémním teplotám v rozsahu 71° C až -32° C. Nová obrazovka Samsung je ohebným OLED panelem, který je jako sendvič umístěn mezi dvě vrstvy ‘nerozbitného materiálu’ a silné plastové okno namísto skleněné desky. Třeba se už doopravdy blíží chvíle, kdy z našeho života zmizí strach z displejů na padrť…

 

5b59d5bfa592a51b008b4679-1536-768

Text: Adam Maršál

Zpět