Salto mortale ze 12 metrů

Extrémní test Doogee S40 Lite
#Velký test
Zpět

 

Jak moc funguje ochrana obrněného smartphonu Doogee S40 Lite, jsme se rozhodli vyzkoušet v extrémním testu na závodu COOL Highjump Tour 2020 v Praze na Smíchovské náplavce. Přední český cliffdiver Denis Vantuch si tento mobil vzal do ruky a saltem se s ním vrhl z dvanáctimetrové věže. Kdo z nich dvou to přežil?

 

 

Vymýšlíme test

 

Utopili jste letos v létě telefon? Nebo jste k tomu měli blízko? Pokud se často pohybujete u vody, děláte vodní sporty nebo holdujete outdoorovým aktivitám, můžete popřemýšlet o odolném telefonu. Vysokým stupněm ochrany proti vodě i nárazům se pyšní ultralevný Doogee S40 Lite. Kromě vapky v automyčce a skotských střiků jsme si nedokázali představit nic, co by lépe demonstrovalo schopnost odolat vodnímu tlaku, jako je salto mortale ze dvanácti metrů.

 

 

 

Mobil za necelou trojku

 

Android za necelé tři tisíce připomíná přístroje CAT. Má podobné tvary a v ruce působí jako granát. Jen ho hodit. Od nutkavého pocitu mu pořádně zatopit jsme byli blízko k nápadu dát ho otestovat jednomu z nejlepších českých skokanů do vody Denisovi Vantuchovi.

 

 

Dvacetiletý skokan z Brna

 

Nebýt jeho ochoty, tohle by se nikdy nestalo. Dvacetiletý skokan z Brna začal s gymnastikou, když mu byly tři roky. Po nějakých deseti letech ho to přestalo bavit, toužil přidat trochu adrenalinu, a tak se dal do skákání z prkna v bazéně, nejprve z metru, pak ze tří. Když ho omrzelo i to, přidal se do českého Highjump týmu. Dvakrát vyhrál český pohár a v roce 2018 byl třetí na ME ve švýcarském Ponte Brolla. Jeho největší předností je čisté provedení triků a hladké dopady. Taky se o něm říká, že se ničeho nebojí. „Když vylezu na šestnáct nebo dvacet metrů, pořád mi z toho buší srdce a musím to chvíli rozdýchávat. Asi to není vyloženě strach, ale respekt a vědomí, že když se to nepovede, tak by z toho mohlo být něco vážného,” říká Denis, který zatím skočil nejvýše ze 20 metrů.

 

 

 

Finále COOL Highjump Tour

 

Slíbil nám, že telefon otestuje během finále závodu COOL Highjump Tour na Smíchovské náplavce v Praze předposlední víkend v srpnu. Turné po čtyřech českých městech nahradilo tradiční velký Highjump v lomu v Hřiměždicích, který se letos nekonal ze známých důvodů spojených se současnou společenskou situací okolo COVID-19. Po Havířovu, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích se skoků dočkala i Praha poblíž Vyšehradského železničního mostu spojujícího Smíchov s Výtoní.

 

 

Z pontonu na Vltavě

 

Na pontonu ukotveném u břehu Vltavy vyrostla platforma umožňující skákat z výšky 16, 12 a 7 metrů. Do závodu se přihlásilo 20 skokanů včetně hostů z Německa a několika nováčků. Její výkony hodnotila tříčlenná porota v čele s Lucií Andělovou, bývalou přední českou skokankou a současnou trenérkou Highjump teamu.

 

 

Napjatý program

 

V napjatém programu jsme museli improvizovat a Denis si vzal telefon na svůj první skok, v němž se měl představit divákům. Bylo jasné, že se bude chtít ukázat a skok neodflákne lehkým trikem. Tím víc jsme se začali bát o telefon. „Věřím, že to vydrží, spíš nevím, jestli ho dokážu při dopadu udržet v ruce,” říká Denis, zatímco ho vyvolávají pořadatelé. V člunu převozníka se musí dopravit na ponton a odtud vyšplhat na věž. „Zkusím na něj něco natočit,” volá ještě, než začne stoupat. Stát na konstrukci uprostřed Vltavy je situace, při níž se normálnímu člověku podlamují nohy hrůzou. Skočit dolů je sci-fi a s telefonem ani náhodou. Náraz na hladinu z takové výšky už umí zabolet. O bezpečnost závodníků se proto stará žabí muž ponořený ve vodě na okraji dopadové zóny. Raději nemyslíme na to, co by se stalo, kdyby se Denis při dopadu na hladinu praštil přístrojem do hlavy. Pokud mu vyklouzne z ruky, Doogee skončí na bahnitém dně Vltavy a o výsledku našeho testu se dozví až hledači pokladů za sto let.

 

 

 

Odolal?

 

Pro test si Denis vybírá platformu ležící ve výšce dvanácti metrů. Když na něj přijde řada, ještě mávne, a pak se rozběhne. Tajíme dech. Denis letí a rotuje. Jako vždy při skocích z velké výšky vnímá pohyby zpomaleně, aby dokázal odhadnout, v jaké fázi triku se právě nachází. Po provedení salta s půlvrutem ho spolkne hladina. Tohle je chvíle napětí. Denis se vynoří a v ruce nad hlavou třímá mobil. Jak dopadl test, v tuhle chvíli ještě nevíme, ale jedno je jisté – mobil je ještě pořád na světě. Vzhledem ke svým certifikacím zaručených výrobcem by měl vydržet opravdu hodně. Čekáme, než si Denis vyzkouší ještě šestnáctku, a pak se spolu s ostatními skokany vrátí na břeh. Podává nám telefon a omlouvá se. „Chtěl jsem si natočit selfie video, ale těsně před dopadem jsem se lekl, abych telefon neztratil, pořádně jsme ho stiskl a tím ukončil snímání,” říká Denis. Samotný telefon je ale netknutý, plně funkční, jen pokřtěný Vltavou. Děkujeme Denisovi, který závod nakonec vyhraje svým čistě provedeným dvojitým saltem napřed s jeden a půl vrutem ze šestnácti metrů. Denis zas děkuje partě z Highjumpu a Primě COOL, že skokanům přes nepřízeň okolností zajistila takovou akci. Všichni společně věří, že příští rok se zase vrátí do Hřiměždic. Tak snad na viděnou tam na přelomu července a srpna 2021.

 

 

 

Vše o Doogee S40 Lite

Je to buldozer, který vám za málo ukáže hodně. V zásadě nabízí skoro všechno, na co jsme zvyklí z mnohem dražších přístrojů. Běží na Androidu 9, má 16 GB úložiště, které se dá rozšířit microSD kartou na 128 GB, jeho obří baterie vydrží až 21 dní, otevírá se čtečkou prstů, ale i obličejem, a jeho 5,5palcový displej chrání odolné sklo Gorilla Glass 4. Hlavním objektivem si vyblejsknete fotky v rozlišení 8 MPx. Kvalitou selfie z vás asi hvězdu Instagramu neudělá, ale nad tím můžete mávnout rukou. Síla je v odolnosti a z našeho testu vyplývá, že se s ním můžete pustit i do objevování života pod hladinou. Nezapomeňte přitom dodržet pokyny výrobce, který upozorňuje na uzavření všech vstupů. Nevýhodou je, že jeho procesor umožňuje nanejvýš 3G připojení. Spíš než hráčům a sjížděčům videí na YouTube je tedy určen pro lidi, kteří se pohybují venku, v terénu, na horách nebo na stavbách. Pokud telefon náhodou nepřežije přejetí válcem nebo pád na dno Mariánského příkopu, za necelé tři tisíce si ho pořídíte znovu.

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět