S mobilem do vody?

Tihle šampioni se bát nemusí!
#Klenoty
#telefony
Se kterými mobily se nemusíte vyhýbat koupališti
Zpět

Už na jaře je teplo jako v létě a touha skočit do vody přichází dřív jak kdy jindy. Jenže jak známo, mobily se s vodou zrovna nekamarádí. Podle čísel z celosvětových statistik představují utopené mobily celou třetinu mobilů, které zákazníci přinesou do servisu. Bývalo to tak vždy, ale poměr by se mohl časem změnit, protože přibývají modely, které nejenže snesou pár kapek, ale nevytuhnou ani po pořádné koupeli. Přinášíme zástupce známých značek a odpovědi na nejčastější otázky týkající se vodních procedur.

Telefony, které můžou beztrestně žbluňknout do bazénu, poznáte podle označení IP67 nebo IP68. Co konkrétně nám takhle písmena a čísla říkají? IP je zkratka pro Ingress Protection, což se dá přeložit jako odolnost proti vniknutí. První číslo vypovídá o těsnosti proti prachu ve škále 0 až 6. Šestka znamená, že se dovnitř nedostane vůbec nic. Tahle vlastnost je už dnes zcela běžná u většiny špičkových mobilů. Druhé číslo podává hlášení o schopnosti vzdorovat vodě a má rozsah od 0 do 9K. Číslo 6K třeba říká, že váš telefon nepoškodí proud vody z trysky o průměru 12,5 mm z jakéhokoli směru. Skutečný ponor přežijí až mobily s číslem 7 a víc. Sedmička udává schopnost pobýt v půlmetrové hloubce minimálně po dobu 30 minut. Mobil s údajem IP68 musí zvládnout hloubku až 1 metr, případně poloviční hloubku po delší dobu. Mobily pyšnící se (zatím spíš teoretickým) údajem 9K by měly odolat dokonce i útoku vapky z jakéhokoli směru. Všechny mobily v našem přehledu mají certifikaci IP67 nebo IP68.

 

Copak plave v regálech?

samsung galaxy note8 blackMobily obojživelníci už tradičně vyplouvají z přístavů korejských rejdařů Samsung. Jejich Galaxy můžete, počínaje modelem S5, topit jako koťata a pořád v pohodě. Es pětka dokonce krátce po svém uvedení na trh přežila bezúhonně praní v automatické pračce (nezkoušejte doma). S8 i S9 se díky IP68 můžou podívat na dno nejedné kaluže. Solidně vzdoruje i Samsung A3 a příslušníci terénní řady XCover. Mezi voděodolné telefony se počítá i Note8.

 

huawei-p20-proVedle nekonečné životnosti baterie, duální SIM, špičkového displeje a neméně vynikajícího foťáku nabízí vlajkový model Huawei P20 Pro také vodotěsnost (IP67). Ale pozor, klasická P20 (IP53) tuhle vlastnost nemá, takže s ní prosíme surfovat jen po netu.

Velké očekávání bylo kolem mobilu LG G6 s certifikací IP68, kolem nějž dokonce vznikl chat, co všechno se s ním dá ve vodě provádět. Voděodolnost je vysoká, ale na potápění za korály to určitě není (viz. box pod článkem).

iphone-xCo se týká iPhonů, oficiálně je voděodolná až sedmička, která se sice tváří, že ji voda nic neudělá, ale Apple současně dodává, že koupel je na vlastní riziko, a pokud se něco stane, nemáte nárok na reklamaci. Má to svou logiku – jak dokážete, že vám mobil omylem neupadl na dno Mariánského příkopu, ale pouze do dřezu? Majitelé modelu 6S si možná vzpomenou, že dokázal přežít neplánovaný výlet pod hladinu, aniž by to výrobce uváděl, ale u novějších modelů včetně X je IP67 standard.

V minulosti měli s vodou problémy u Sony, jejichž přístroje se topily i přes uváděnou certifikaci IP68. Vlastnosti se zlepšily až u modelu Xperia XZ.

Štítek IP67 najdete také na modelu U11 od HTC. Váleční historikové, zkratka vám bude možná evokovat německou ponorku U-11 vyrobenou v roce 1935. Ale to sem asi nepatří.

 

Jak moc vodotěsné jsou voděodolné mobily?

 • Můžu s mobilem šnorchlovat?sea-to-summit-tpu-guide-waterproof-case-for-smartphones
  V dnešní době, kdy všichni fotíme úplně všechno, se dosah naší kreativní nenasytnosti rozšiřuje i pod vodní hladinu. Bavíme se ovšem pouze o sladké vodě. Agresivní mořská voda by narušila ochranné prvky a bylo by po srandě. Šnorchlování s běžným mobilem v ruce je zatím příběhem z pohádky.
 • Ale jsou tu přece pouzdra, ne?
  Máte pravdu, díky pouzdrům jako je třeba Sea to Summit TPU, můžete i s obyčejným mobilem až do hloubky 10 metrů po dobu 1 hodiny. Pořídíte ho za méně než šest set korun. Ocení ho nejen rekreační potápěči, ale hlavně kajakáři, kanoisti, veslaři i pivní vodáci, protože mobil si k sobě připevní šňůrkou, takže když se cvaknou, nepadne jim na dno…
 • A co plavání?
  Když se mobily testují pro certifikaci, obezřetně se vloží do požadované hloubky a po uplynutí doby se opatrně vyloví. Pohyb přirozeně zvyšuje tlak na těsnění, které může teoreticky polevit. Nikdo vám to u žádného mobilu neřekne se zárukou.
 • Co dělat, když mi vodotěsný mobil spadne do moře?
  Předpokládáme, že se bavíme o mobilu, který jste vylovili (z doporučené hloubky). U vodotěsných mobilů stačí důkladně omýt sladkou vodou a dát si větší pozor. Žraloci krouží.
 • Co dělat s utopeným (nevodotěsným) mobilem?
 1. Okamžitě vylovte
 2. Okamžitě vypněte
 3. Vyndejte baterku (pokud to jde), vytáhněte sluchátka, vyjměte SIM a paměťovou kartu, ať má voda kudy odejít
 4. Vytřepte z něj vodu
 5. Otevřete je (pokud to dokážete), o záruku se nebojte, stejně pozbyde platnosti, pokud se voda dostane k čidlu
 6. Vysušte je (v teple, u větráku nebo absorpčními sáčky se silica gelem, případně v rýži či couscousu)
 7. Odolejte pokušení ho zapnout. Pokud chcete mít jistotu, dejte mu pár dní
 8. Otestujte ho

Připravil: Adam Maršál

Zpět