ROBERT ČÁSENSKÝ: DOPORUČUJI ZÁLOHOVAT

#Zaujalo nás
Šéfredaktor časopisu Reportér vstává se sportem v mobilu
Zpět

Časopis Reportér založil před dvěma lety, v září 2014. Už v době, kdy pracoval jako šéfredaktor v Mladé frontě DNES, spolu s kolegy přemýšleli, že by bylo hezké mít v češtině časopis, který by přinášel podobně dlouhé texty jako The New Yorker nebo The Atlantic. „Ne že bych si myslel, že budeme psát tak dobře – také mají asi devadesát let náskok,“ říká Robert Čásenský. První číslo Reportéra vydal po tři čtvrtě roku příprav. Dnes se magazín tiskne v nákladu 35 tisíc kusů a přečíst si ho můžete i ve svém smartphonu.

 

Musel být odvážný krok spustit tištěný magazín v době, kdy všichni přecházeli na digitální formu?

Nevím, jestli byl úplně odvážný. Mně přišel jako jediný logický, protože když jsem počítal, jaké příjmy by mohlo mít takové médium, kdyby bylo pouze v digitální podobě, bylo mi jasné, že to nemůže nikdy vyjít. Pravda je, že v době, kdy jsme Reportéra chystali, si několik mých bývalých kolegů novinářů ťukalo na čelo. Ale také je pravda, že řada webových projektů od té doby začala přidávat i tištěné verze – pravděpodobně ze stejného důvodu, jaký vedl k tomu, proč jsme s tím začali my.

 

Dá se Reportér číst i na mobilu?

Máme speciální aplikaci pro systémy iOS i Android, kterou jsme v srpnu nahradili úplně novou. V obchodech ji najdete, když zadáte „Reportér Magazín“. Buď si koupíte jednotlivé číslo, nebo si zaplatíte předplatné, kdy máte i přístup do archivu. Od října budeme mít i hlasovou verzi, takže si nás pustíte třeba v autě jako audioknihu. Uchová vám to články pro pozdější čtení, vytvoří vám to záložky nebo roztřídí články, které označíte, že si je chcete později přečíst.

 

Které aplikace sám rád používáte?

Používám skupiny aplikací NHL, NBA a PGA Tour. Podle sezony jednotlivých sportů je používám každé ráno, když se probudím. Pro dopravu po Praze často používám Liftago, protože je to dobrá služba a k tomu ještě legální. Rád mám i cestovní aplikace jako Skyscanner, aplikace na počasí, Map to Snow na lyžování…

 

Co třeba nějaké další sporty?

Běhací Runtastic bych měl používat asi tak třikrát častěji, než používám, což není problém Runtasticu, ale můj.

 

Sledujete kolegy ze zahraničí?

V mobilu mám The New Yorker, The Atlantic, Politico… a co je důležité, spoustu aplikací v mém mobilu i iPadu používají moje děti. Většinou pouštím z ruky iPad; mobil jen v krajních případech, kdy v restauraci čekáme na jídlo. V takovou chvíli jsou aplikace v telefonu k nezaplacení.

 

Máte nějakou veselou historku s mobilem?

Musím zaklepat, protože jsem býval notorický ztráceč mobilů. Teď jsem mobil hrozně dlouho neztratil. Jinak mé veselé historky s mobilem moc veselé nejsou. Na jednom večírku se ke mně přitočil nějaký člověk, že by si potřeboval zavolat. Půjčil jsem mu mobil, a než jsem se otočil zpátky, ten člověk zmizel i s telefonem. Mým kamarádům to přišlo veselé, mně moc ne. Podobně „veselou“ historku měla moje manželka, které někdo ukradl mobil z kabelky i s několika tisíci nezálohovanými fotkami našich dětí. Z toho byla hodně špatná. Doporučuji zálohovat a neignorovat funkci Find my iPhone.

 

Jak využíváte sociální sítě?

Na nich se pohybuji takřka výhradně na mobilu, protože je to nejjednodušší způsob. Sociální sítě jsou pro nás důležité k práci, protože slouží k propagaci článků a obsahu jednotlivých čísel. Na náš web chodí přes sociální sítě kolem čtyřiceti procent čtenářů. Nejsem typ, který by dokázal celý večer sedět u Facebooku, ale beru to jako dobrý program, když třeba někde čekám.

liftagoLIFTAGO

ANDROID, iOS (zdarma)

nhlNHL

ANDROID, iOS (zdarma)

magazin-reporterMAGAZÍN REPORTÉR

ANDROID, iOS (zdarma)

skyscannerSKYSCANNER

ANDROID, iOS, MICROSOFT (zdarma)

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět