ŘEKNĚTE SÝR!

#Zaujalo nás
Zpět

Dnes je to tak snadné. V kapse máme mobil, který je připravený pořídit v každé situaci perfektní snímek. Jaká cesta vedla k takovému komfortu?

 

Zachytit obraz, zvěčnit vzpomínku – to byl po staletí lidský sen. Malířství dokáže hodně, ale momentku vytvořit neumí. To umožnila až fotografie. Mobilní telefon vnesl do fotografování další krok – vytvořil fenomén „vždy a všude“. Díky mobilu máme fotoaparát stále u sebe a to, co zachytíme, můžeme navíc okamžitě sdílet s celým světem. Všichni děláme totéž – fotíme synka, jak poprvé jede na kole, západ slunce, báječnou večeři nebo vtipný moment ze setkání s kamarády. Na dovolenou si už často fotoaparát nebereme, protože každý člen rodiny má svůj mobil a ty dnes disponují úrovní velmi dobrých fotoaparátů. Focení mobilem se stalo svébytnou disciplínou, a zatímco dříve byl fotograf umělcem, dnes je fotografem v podstatě každý. Některé mobily mají kameru s rozlišením 41 MPx, jiné mají dvě i tři kamery nebo umí fotit infračerveně. Navíc má telefon řadu aplikací i takřka stálou možnost připojit se k internetu, takže umí pořízenou fotku okamžitě upravit a odeslat či sdílet. Kamera v mobilu pak není jen záznamovým zařízením. Díky ní si třeba můžete načíst QR kód a získat další informace nebo si přeložit jakýkoli cizojazyčný text.

 

FOTOMOBILY NA SCÉNU!

S rostoucím množstvím funkcí telefonů bylo otázkou času, kdy se naučí fotografovat. Nejprve bylo nutné fotoaparáty do telefonů vestavět a poté jim vylepšit jejich schopnosti. První krůčky zahrnovaly připojení externího fotoaparátu, následovaly první VGA snímače a postupně jsme se dočkali podpory nahrávání videí. A tak jsme došli až k úplnému nahrazení tradičních kompaktních fotoaparátů vynikajícími fotomobily, které máme neustále u sebe.

 

SELFIE ANEB SELFÍČKO

Pro někoho součást každodenního života, pro jiné podivná úchylka. V každém případě jde o součást moderního života. Známe to všichni: Selfie je vlastní portrét, nejčastěji pořízený mobilem drženým na délku paže, pomocí zrcadla nebo přístrojem upevněným v tzv. selfie tyči. Selfie se většinou sdílejí na sociálních sítích. Obvykle se nainscenují tak, aby lichotily, ale zároveň vypadaly, jako že „jsem se jen tak cvaknul“. Prvním zdokumentovaným autorem selfie byl patrně italský mediální umělec Alberto Frigo, který v roce 2003 začal fotit sám sebe při každodenních činnostech. Jeho celoživotním projektem byla první sbírka selfies. Rozvoji selfies technologicky pomohly právě mobilní telefony: Sony Ericsson Z1010 (2003) poprvé představil koncept přední kamery, která měla senzor pro selfies a videohovory.

 

PIXEL – DOBRÉ VĚDĚT

Jednotkou rozlišení obrazu je pixel (zkrácení anglických slov picture element, obrazový prvek; někdy též pel, dále zkracováno na px), což je nejmenší jednotka (je bezrozměrná) digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru, resp. jeden bod obrázku zadaný svou barvou. Body na obrazovce tvoří čtvercovou síť a každý pixel je možné jednoznačně identifikovat podle jeho souřadnic. U barevných obrazovek se každý pixel skládá ze tří svítících obrazců odpovídajících základním barvám – červené, modré a zelené.

 

PRVNÍ DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

Je neuvěřitelné, jaký pokrok udělalo focení mobilem od roku 2000, kdy přišel na trh první mobil s vestavěným fotoaparátem. Na velkém formátu fotografií můžete jasně vidět, jakou cestou jsme prošli až k dnešku, kdy mobil používáme namísto kompaktního fotoaparátu. 0,3 Mpx: 352 x 288 BODŮ. Bez možnosti natáčet video. V roce 2000 Samsung SCH-V200 jako první mobil se zabudovaným fotoaparátem naznačil cestu. 1,3 Mpx: 1280 x 960 BODŮ. Plus video 176 x 144. To byla schopna svým fotoaparátem zachytit Nokia 6630 představená v červnu 2004. 12 Mpx: 4 000 x 3 000 BODŮ. K tomu video o rozlišení 720 x 480. Samsung Pixon 12 byl prvním telefonem, který v roce 2009 překonal dvanáctimegapixelovou hranici.

 

View_from_the_Window_at_Le_Gras,_Joseph_Nicéphore_Niépce1826: PRVNÍ FOTOGRAFIE zhotovená kamerou obscurou – Pohled z okna

 

 

 

 

 

 

Daguerreotipo-B1839: Zveřejnění daguerrotypického procesu je považováno za OBJEV FOTOGRAFIE

 

 

 

 

 

Ignác_Florus_Stašek_Pošta_v_Litomyšli

1840: PRVNÍ ČESKÁ dochovaná fotografie/daguerrotypie (Florus Ignác Stašek: Pošta v Litomyšli)

 

 

 

Kodak Brownie21900: Kodak uvádí první fotoaparát BROWNIE, první masově vyráběný foťák

 

 

 

 

 

kodachrome_19351935: Na trh je uveden PRVNÍ BAREVNÝ fotografický film

 

 

 

 

 

dims.jpeg1969: VYNÁLEZ DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE (Greg Elwood Smith, Willard Boyle)

 

 

 

 

 

Sony_Mavica_19811981: Sony uvádí první fotoaparát na analogové snímky

 

 

 

 

 

samsung-sch-v2002000: Po roce 2000 začínají digitální fotoaparáty vytlačovat klasické analogové.

 

Samsung Sharp SCH-V200 – PRVNÍ TELEFON S FOTOAPARÁTEM, rozlišení 0,35 Mpx

 

 

 

Nokia 76502002: PRVNÍ MOBIL S FOTOAPARÁTEM V ČR – Nokia 7650 s rozlišením 0,3 Mpx (640 x 480)

PRVNÍ MOBIL S PŘEDNÍ KAMEROU – Samsung SCH-X590, rozlišení 0,1 Mpx

 

 

 

S60-Thermal-side2017: Rozlišení 12 Mpx NENÍ VÝJIMKOU, existují mobily s infračervenou kamerou (Caterpillar CAT S60) či s několika kamerami (např. Huawei P10)

 

 

 


Text: výstava Člověk a telefon (Národní technické muzeum)

Zpět