Recenze: Nemůžete se odtrhnout od mobilu?

Zkuste Digitální rovnováhu!
#appky
#telefony
#Tip měsíce
#digital wellbeing
Překonat své neřesti nebylo nikdy tak snadné.
Zpět

Chtěli byste zhubnout, ale nedaří se vám to? Pořiďte si zámek na ledničku. Rádi byste ušetřili, ale stále bezhlavě utrácíte a každý měsíc čekáte na výplatu s nulou na kontě? Odevzdejte peněženku manželce. Od displeje neodlepíte oči ani na prvním rande nebo při placení u kasy? Vyzkoušejte aplikaci Digital Wellbeing. Překonat své neřesti nebylo nikdy tak snadné. Princip je stejný: když to nedokážete sami, někdo (nebo něco) vás k tomu donutí.

 

Všem, komu protéká život skrz prsty svírající chytrý telefon, Android Pie nabízí léčbu v podobě aplikace Digital Wellbeing. Můžeme to přeložit jako Digitální pohoda, třebaže u nás se aplikaci oficiálně říká Digitální rovnováha. Pojem se dá vyložit různě. Člověk by si ho mohl malovat jako pěkné odpoledne po práci, kdy se doma svalíte na gauč, objednáte si pizzu z Dámejídlo a pustíte se do hraní online střílečky. Jenže je to přesně naopak.

 

digital-wellbeing-logo

Digitální pohoda není žádná pohoda. Je to pragmatická, bezcitná aplikace, která vás odstaví od mobilu, když usoudí, že už to s ním přeháníte. Jako většina věcí od Googlu je bezvadně propracovaná a váš čas strávený na mobilu vyhodnotí v koláčových nebo sloupkových grafech svádějících k dlouhosáhlému studiu a analýze. Jak jinak než na mobilu.

 

Když ji rozkliknete, v barevném kolečku si prohlédnete, kolik minut či hodin jste dnes strávili na telefonu a kolik procent z celého času připadlo na jednotlivé aplikace jako Facebook, Youtube, Instagram, Chrome, WhatsApp a další. Aplikace mimo jiné sleduje, kolikrát za den jste si otevřeli mobil, kolik vám na něj chodí notifikací i to, jak často si kterou aplikaci spouštíte.

 

digitalni_rovnovaha2

 

Screentime neboli čas na displeji vám pak spočítá den po dni, abyste věděli, kdy jste se drželi zkrátka a kdy vám ujela ruka. Stejný graf vám na požádání vystaví u každé aplikace zvlášť. Když se rozhodnete, že chcete Instagramu obětovat menší koláč svého života, v mobilu si nastavíte omezení. Kolik minut s Instagramem denně je pro vás nepostradatelných? Řekněme třicet. Nastavíte si tedy třicet minut. Po překročení této hranice vám aplikace omezí přístup a budete mít útrum.

 

digitalni_rovnovaha3

 

Dokonce i váš zdravý spánek spadá do oblasti sledovaných zájmů. Svolíte-li k tomu, aplikace bude hlídat, zda v noci nesjíždíte Facebook nebo hry nebo Netflix a pokud vás přitom načape, půlhodinu před stanoveným limitem vám přehodí displej do šedi. Tímto způsobem vás upozorní, že se blíží večerka, a současně tak učiní obrázkový obsah méně atraktivním, což by vás mělo dokopat k tomu, že mobil konečně odložíte. Noční režim současně ztlumí veškerá upozornění, aby vás ze spánku nebudily zprávy o neproběhlých platebních transakcích z důvodů nedostatku finančních prostředků na účtu. Například…

 

Jaké jsou na aplikaci ohlasy? Očekávaně různé. Uživatele iPhonů se smějí, že jejich jablka už podobnou funkci nabízejí dávno. Šéfredaktor serveru Androidauthority.com C. Scott Brown ve své recenzi uvedl, že díky aplikaci stáhl čas strávený na mobilu ze tří a půl hodiny na jednu hodinu. Ve svém prozření začal číst knihy a občas si prý drkne na kytaru. Potřebujeme skutečně speciální aplikace, aby nám řekly, že existuje i něco jiného než mobily?

 

digitalni_rovnovaha6

 

Digitální rovnováha připomíná institut zaracha, kterým rodiče zakazují dětem oblíbené činnosti, protože zlobily ve škole. Chová se jako babička v cukrárně, která vám třetí rakvičku nekoupí, i kdybyste si lehli na zem, vřískali a mlátili rukama o podlahu. Řeknete si, že zas takové drama to není, protože nakonec jste to vždy právě vy sami, kdo si omezení upraví a nastaví. Omezit se můžete zrovna tak svobodně jako rozhodnout, že s mobilem nebudete trávit tolik času. Ale pokud by vám to neřekl mobil, nemělo by to tu správnou autoritu. Souhlasíte nebo vás to začíná rozčilovat?

 

Digitální rovnováha nám říká, že svoboda je otroctví, které nelze unést, a proto se musíme zřeknout volnosti nakládat s mobilem. Je pro všechny lidi, kteří se nedokáží svobodně rozhodnout o svém životě. Je to jako gumové prasátko do lednice s čidlem na světlo, které zachrochtá při každém otevření, aby vás odradilo od přejídání. (Fakt to existuje, podívejte na Heureku.) Je to pomoc těm, kterým není pomoci. Ale uvidíme, třeba se dějí zázraky.

 

Autor: Adam Maršál

Zpět