RADOST POMÁHAT

#Návody a inspirace
Zpět

Děkujeme, že pomáháte, říkají všechny dobročinné organizace, které působí v České republice. Češi naštěstí patří ke štědrým dárcům. Někdy je ovšem těžké vyznat se v tom, kdo a kde potřebuje naši pomoc nejvíce. Ať už se člověk rozhodne jakkoli, nejlépe je pomáhat dlouhodobě. I malé částky mohou při průběžném poskytování udělat zázraky. Přinášíme vám pár tipů. I kdybyste nenašli nic, co by vám bylo blízké, zkuste se porozhlédnout na Darujspravne.cz, kde je více než 300 projektů prověřených neziskovek. Darovat můžete i online nebo prostřednictvím dárcovské SMS ze svého mobilu.

 

Každý, kdo někdy zkoušel nadchnout ostatní k tomu, aby se zapojili do nějakého projektu, poznal, že je dobré mít za zády partnera, který ho podpoří. Pro T-Mobile je odpovědnost k okolí a společnosti součástí všeho, co dělá. Proto dlouhodobě spolupracuje s velkými neziskovkami, jako jsou Nadace Via, Hestia nebo Dobrý anděl. Nezapomíná ani na množství těch menších, jejichž činnost třeba není tolik vidět, ale pro jejich komunitu má přitom velký přínos. Ve své grantové výzvě T-Mobile Mluvme spolu proto letos částkou 2 990 464 korun podpoří 34 projektů neziskových organizací, místních komunit i neformálních skupin. Zde je pár příkladů projektů z celé republiky, které mění své okolí.

 

KAVÁRNA U LIDUŠKY (Moravskoslezský kraj)

Dobrovolnické centrum Slezské diakonie se věnuje dobrovolnictví na severní Moravě. Kavárna u Lidušky chce zapojit nové dobrovolníky a přitom pomoci klientům Nemocnice Třinec a střediska SAREPTA Komorní Lhotka. Jednou měsíčně tak noví dobrovolníci organizují pro klienty anglický čaj o páté. Nováčkům usnadní navázání kontaktu s klienty, kteří získají nové sociální kontakty a zhlédnou př.jemný program.

www.slezskadiakonie.cz

 

VRÁTKA DO RŮŽOVÉHO SADU (Jihomoravský kraj)

Růžový sad je dřevodílna, kde pracují lidé s mentálním postižením. Nejraději s láskou vyrábějí kvalitní hračky, ze kterých řada získala ocenění Správná hračka. Vrátka do Růžového sadu otevírají dílnu veřejnosti. Díky tomu, že se do realizace akcí zapojují i její klienti, získají tak potřebnou pozitivní zkušenost s komunikací s většinovou společností, což jim pomůže udělat další krok k větší samostatnosti.

www.vruzovemsadu.cz

 

SPOLU KDYKOLIV (Ústecký kraj)

Neformální skupině z Merboltic, která je členem místního spolku, pomáhá T-Mobile ve snaze vytvořit v této obci místo pro setkávání a aktivity místních lidí. Díky fungujícímu spolku je zde čilý společenský život, ale všechny veřejné akce se zatím odehrávají v částech domů a stodol jeho členů. V obci totiž chybí nějaká celoročně funkční „klubovna“ se sociálním zázemím. V ni se nyní může proměnit neobývaný domek v centru obce.

www.spolekmerboltice.cz

 

hvezdny-bazarHVĚZDNÝ BAZAR PRO TY, CO NEMOHOU CHODIT

V České republice žije zhruba 8 000 vozíčkářů s poraněním míchy a přes 50 % z nich je dlouhodobě bez zaměstnání. Většina těch, kteří práci mají, pracuje z domova nebo v uzavřených provozech bez kontaktu s veřejností, což je ještě víc vyčleňuje ze společnosti. Hvězdný bazar ultramaratonce René Kujana s tím hodlá něco dělat. Jestli chcete vědět co, podívejte se na hvezdnybazar.cz.

www.t-mobile.cz/pomahame

 

Bez názvu - 2SRDCERVÁČI PRO TY, CO TO NEVZDALI

Mají zdravotní problém, ale nevzdávají to. Projekt Srdcerváči spojuje lidi, kteří bojují s těžkými nemocemi nebo s nějakým handicapem, a přitom mají dost síly pokračovat v cestě za svými cíli. Vy je v tom můžete podpořit. Na webu si vyberete unikátní dárek v určité hodnotě. Touto částkou přispějete na dobrou věc a k tomu ještě pro sebe získáte něco, co vás potěší, ať už věc, nebo zážitek.

srdcervaci.cz

 

domov-svk4DOMOV SV. KARLA BOROMEJSKÉHO PRO UPOUTANÉ NA LŮŽKO

Po navrácení kláštera řádu už sestry boromejky dvacet let pomáhají těžce nemocným seniorům, o které se nemůže postarat jejich rodina nebo potřebují doléčení. Nemocným vytvářejí útulné a bezpečné prostředí domova. Při kapacitě 92 lůžek s nepřetržitou ošetřovatelskou péčí ročně obslouží kolem 500 pacientů. Každá koruna se hodí.

domovrepy.cz

 

 

care
Krize v Gaze: CARE International působí od roku 1948 v Izraeli a v Palestině. Pomoc poskytuje těm nejzranitelnějším osobám. Většina z nich jsou ženy a dívky, které nesou hlavní břemeno

CARE PRO LIDI PO KATASTROFÁCH

Katastrofy a krizové situace na celém světě řeší už od roku 1945 mezinárodní organizace CARE. Dodává potraviny, poskytuje nouzová přístřeší, podává léky, nabízí psychologickou péči. Po řešení nouzové situace zajišťuje lidem návazné programy, aby co možná nejdříve získali nazpět samostatnost a soběstačnost.

care.cz

 

 

 

 

 

free-style-monday-jirka-uganda
Zážitky Jirky Majera z Ugandy ho přivedly na nápad zapojit do pomoci české hiphopery

FREESTYLE MONDAYS – ČESKÝ HIP HOP PRO AFRICKÉ DĚTI

Veronika Cejpková se před 6 lety rozhodla změnit život dětí v Ugandě. Založila organizaci Whisper – dětský domov, školu a nemocnici, která za půl roku zachránila více než 5 000 dětí. Dobrovolník Jiří Majer strávil v Ugandě 3 měsíce a po návratu do ČR se spojil se Saysomething.cz, kteří pořádají Freestyle Mondays – Open mic s živou kapelou. Momentálně putuje výtěžek z této pravidelné hiphopové akce na pomoc dětem, o které se Whisper stará. Navíc se zde draží obrazy těchto dětí, které kreslí výtvarník z DOWIS.CZ – Lukáš Lukéro Krč. Whisper můžete podpořit i vy 19. 12. v dejvické Klubovně a navíc si užijete rap, jak ho neznáte.

facebook.com/FreestyleMondaysPraha

 

lekari-bez-hranic
Pracovnice ebolové kliniky Lékařů bez hranic v Conakry (Guinea) chovají novorozenou holčičku Nubiu (18. 11. 2015)

LÉKAŘI BEZ HRANIC PRO NEMOCNÉ PO CELÉM SVĚTĚ

Lékaři bez hranic poskytují zdravotnickou pomoc v téměř 70 zemích světa s více než 2 500 mezinárodních a 29 000 místních spolupracovníků. V zemích, ve kterých nefungují nebo zcela chybí jakékoli zdravotnické struktury, poskytují zdravotnickou péči, provozují kliniky, vykonávají chirurgické operace, bojují s epidemiemi, provádějí očkovací kampaně atd. My máme štěstí, že v takových zemích nežijeme a máme možnost pomoci.

lekari-bez-hranic.cz

 

razitko_koza newČLOVĚK V TÍSNI PRO LIDI V TÍSNI

Nejen Sýrie, Afghánistán nebo Súdán, ale dneska už i řada míst u nás leží v hledáčku společnosti Člověk v tísni. Vznikla v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů věnujících se zahraničí, kterým už nestačilo jen přivážet do České republiky informace a začali ven vyvážet pomoc. Jejich stránku stojí za to navštívit už třeba i proto, abyste viděli, kam to umí Češi dotáhnout. Protože je před Vánocemi, máme pro vás tip na opravdový dárek, který pomůže rodinám v Afghánistánu nebo Etiopii. Není to jen troška do mlýna na nějaký účet, ale jedna jasná věc – třeba 20 kuřat za 250 Kč, koza za 900 Kč nebo školní pomůcky pro 7 dětí za 150 korun.

clovekvtisni.cz

skutecnydarek.cz

 

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) nabízí neziskovkám Značku spolehlivosti. Držitelé značky jsou prověřené organizace, které řádně naplňují své poslání a efektivně a transparentně hospodaří se svěřenými prostředky. Seznam držitelů Značky spolehlivosti najdete na www.znackaspolehlivosti.cz.

 

ZAUHLOVAČKA (Liberecký kraj)

Když se sejde skupinka nadšenců, která má ráda kulturu a dění ve své obci a získá do pronájmu starou zauhlovací věž, mohou se začít dít zajímavé věci. Spolku AvantgArt se tohle povedlo a nyní dávají této kulturní památce nový život. Projekt Zauhlovačka ji nejen rekonstruuje, ale vytváří v ní nové společenské centrum obce. Navíc chce inspirovat i další podobné projekty, kterých je zejména v severních Čechách nedostatek.

www.facebook.com/zauhlovacka

 

2 000 BUDEK PRO KLADNO (Středočeský kraj)

Není větší radost, než když se lidé umějí postarat sami o sebe. Na Kladně působí už od začátku devadesátých let zapsaný spolek Speciální pečovatelská služba, který podporuje tělesně postižené občany. Založili ho samotní ZP občané, kteří jsou odkázáni na pomoc druhé osoby a kteří se do jeho chodu dále aktivně zapojují. Největším problémem je získat dofinancování na asi 20 % jeho nákladů. Bylo by snadné požádat o podporu, ale asi by to nebyla taková zábava. Proto vznikl nápad 2 000 ptačích budek pro Kladno. Samotní klienti a příznivci jako dobrovolníci začali vyrábět ptačí budky, jejichž prodej pomáhá získat chybějící prostředky. Pomůže se tak i přírodě, klienti se zapojí do dalších aktivit, místní děti se dozvídají více o přírodě a SPS získává prostředky na svůj provoz. To vše se zatím děje v soukromých prostorech hlavního výrobce budek, T-Mobile proto poskytl prostředky na nákup potřebného vybavení a zřízení dílny.

www.sps-kladno.cz

 


 

Text: Adam Maršál, foto: archiv

Zpět