Radek Zachariáš

PRVNÍ ZAKÁZKOVÝ ŠVEC, KTERÝ POZNÁ LIDI PODLE APLIKACÍ V MOBILU
#appky
Zpět

Obuvnickou firmu si založil hned po revoluci. Posledních jedenáct let se pak věnuje výrobě vlastních super luxusních bot, které přicházejí na svět tradičními postupy. O jeho obuv na míru je zájem mezi zákazníky vyhledávajícími nejvyšší kvalitu. Vzhledem k výběru konzervativního řemesla člověka až zaskočí, jak hodně se pan Zachariáš zajímá o nejnovější hračky od Applu.

 

Když se boty dělají ručně, v čem je výsledek odlišný od běžné konfekční boty?

Bota se může přizpůsobit v kritických místech. Třeba si to ani neuvědomujete, ale tím, že je namáhání nohy dlouhodobé, může to vést až ke zdravotním problémům. Ty by bota na míru neměla způsobovat. Další věc je estetické hledisko. Každý člověk má nějaké představy, které třeba v konfekční obuvi nenajde.

 

AQ9I4733

 

Říká se, že ručně vyráběné boty jsou kvalitnější. Proč?

Tím, že se vše zpracovává ručně, zohlední se například kvalita kůže. V některých místech může být prvotřídní, jinde kazová. Když se kůže zpracovává ve velkovýrobě, nedá se to odhadnout. Protože švec stráví s botou více času, může vady eliminovat. Při ručním šití dokážete udělat mnohem kvalitnější a trvanlivější šev než na šicím stroji, protože ručně se šije jen jednou dratví a každý steh se utáhne zvlášť. Když někde praskne strojový šev, rozešije se celý.

 

Jaké typy lidí jsou vašimi zákazníky?

Někteří lidé chtějí ručně vyráběnou botu čistě proto, že byla udělána dobře a byla jí věnována nějaká péče. V průměru ušijeme pět párů bot do měsíce. Kdo chce jenom cenu a nezajímají ho lidi a příběhy, které za botou jsou, ten může nakupovat v obchodě. U nás jde i o filozofii – zákazník se stává součástí výrobního procesu. Musí absolvovat zkoušky, ví, jak dlouho to trvá, a mezitím si k tomu vytváří vztah. Také vidí lidi, kteří za tím jsou, a ví, kam jdou peníze, které tady vysází.

 

Máte zákazníky Čechy, nebo i cizince?

Především Čechy. Pokud by to byl cizinec, musel by tu žít, protože jenom proces výroby prvního páru trvá šest měsíců.

 

Šijete i pro ženy?

V tomto světě jsou dámské boty velice konzervativní. Tím, že se dělají ručně a na míru, jejich výroba dlouho trvá. Dámy upřednostňují módnost a zajímavý vzhled a nejde jim tolik o zpracování. Tím pádem takových žen není moc…

 

… ale jsou takové?

Ano. Pokud se jim líbí konzervativní designy vycházející z pánských bot, jako jsou polobotky na vyšším podpatku nebo lodičky se silnějším podpatkem. Podpatky totiž také vyrábíme ručně tak, že je stavíme z jednotlivých plátků kůže, a tím pádem to nemůžou být žádné jehly.

 

Jak často si šijete boty sami pro sebe?

Rádi bychom víc, ale nemáme tolik času. Někdy se musíme donutit, protože občas potřebujeme otestovat nové postupy, což u bot pro zákazníky nejde.

 

Máte pořád ještě radost, když si ušijete nový pár?

Samozřejmě. Máme radost z každých hotových bot. Nejhezčí část práce je, když boty předáváme zákazníkovi.

 

Vaše práce je velice konzervativní. Ale na ruce máte chytré hodinky a na stole iPhone 7 Plus. Z čeho pramení váš zájem o moderní technologie?

Jsem obyčejný uživatel a jako takový jsem si nikdy nenašel cestu k počítačům. Když jsem s nimi před mnoha lety začínal, musely se do nich psát různé příkazy. To jsem se nebyl schopen naučit. Pak jsem přišel na veletrh a tam byl vystavený Apple Macintosh. Postavil jsem se k němu a hned jsem ho uměl ovládat. Hrozně mě to fascinovalo. Už tehdy tam byla třeba možnost vzít soubor a hodit ho do koše. Potřeboval jsem počítač na účetnictví, a tak jsem si ten Apple LC II koupil na leasing. Když zestárl, já blbec ho vyhodil – dneska má sběratelskou cenu. Po mezidobí s písíčkem přišel iPad a to bylo přesně pro mě. Pořídil jsem si druhou generaci. Jediný problém byl, že se s tím nedalo telefonovat.

 

Kdy přišel první iPhone?

Se zájmem jsem sledoval rozvoj internetu a sociálních sítí, ale jejich smysl mi v případě využití na počítačích unikal. A najednou s příchodem chytrých telefonů do sebe všechno zapadlo. Když jsem si pořídil první iPhone, tak mě ty sociální sítě hrozně chytly. Bavilo mě si s tím hrát. A jakmile vznikla verze Plus, zase to bylo jako na objednávku. V tu ránu jsem v podstatě přestal používat iPad, který už máme doma jenom jako „ovladač“ na televizi, protože si z něj pouštíme z netu do televize pořady. Všechno ostatní včetně faktur dělám na svém mobilu. Počítač doma máme taky, ale používám ho minimálně. Díky cloudu už ani není nutné něco doma zálohovat.

 

Když jsem k vám přišel, říkal jste, že lidi odhadujete podle aplikací na první straně smartphonu. Co tam máte vy?

Mám tu například Numbers nebo Pages – tedy kancelářské věci, které jiní často přeskakují, ale já je denně používám v práci. Ze stejného důvodu mám Evernote Scannable, protože musím skenovat spoustu papírů. K zapisování mám čím dál raději applovskou aplikaci Poznámky spíš než Evernote, který mě poslední dobou nutí do placené verze. Potřebuju být snadno k dosažení, takže používám Messengery, What’sAppy atd…. jenom se divím, že už neexistuje nějaká pořádně funkční aplikace, která by všechny zprávy ze všech zdrojů sloučila do jednoho kanálu.

 

Kterou ze sociálních sítí máte nejraději?

Jsem aktivní na všech velkých: nejdůležitější je pro mě Instagram, pak Facebook a Twitter.

 

Jak často dáváte na Instagram posty?

Na osobním profilu denně, na firemním to trochu flákám, protože po těch letech už jsem trochu vyhořel a už mě tak neláká vyfotit věci, které vídám každý den. Ale do iPhonu 7 Plus jsem šel kvůli portrétnímu modu na foťáku. Loni mě už focení pomalu přestávalo bavit a teď mám zase novou motivaci.

 

Jak fotky upravujete?

Fotoaplikací mám celou stránku, ale přestal jsem je skoro používat, protože filtry už se mi okoukaly a na Instagram dneska nejraději dávám fotky takové, jaké jsou. Nanejvýš je trochu doostřím a to můžu přímo v „tovární“ aplikaci od Applu.

 

Koukám, že aplikací máte doopravdy hodně, je tam něco jen tak pro radost?

Třeba Feedly, který mi vybere zajímavé čtení do vlaku.

 

Vás bych zrovna tipoval na tištěné noviny…

Ve vlaku jezdím první třídou, kde noviny dostávám, ale jejich smysl v dnešní době mi uniká. Když před sebou nemáte stůl, ten formát se nedá ani pořádně otevřít. Snad kromě zatápění v kamnech jsou k ničemu.

 

 

feedly_ikonaFEEDLY

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 

Numbers_IkonaNUMBERS

iOS (zdarma)

 

 

pages_ikonaPAGES

iOS (zdarma)

 

 


Text a foto: Adam Maršál

Zpět