Psí test

s Honorem 8
#Velký test
Mobil chce dneska každé děcko, to se dávno ví. Dožijem se ale doby, kdy budou po smartonech toužit naše zvířata? Zjišťovali jsme u čtyřletého redakčního psa Jamese.
Zpět

James je pes, který vznikl, když že se ne úplně plánovaně potkali fenka amerického pitbulteriéra s ohařem. Výsledek je zarputilý šílenec, který potřebuje uběhnout třicet kilometrů denně, aniž by se zadýchal. S mobily zatím zkušenosti nemá, ale na to není nikdy pozdě.

cof

Nejlepší scénář psího testu by byl, že bychom vzali nový mobil a dali ho psovi k užívání. Jenže kdo zná psy, ten moc dobře ví, že psi vidí všechno trochu jinak. Dotykový displej je nezaujme, spíš by hrozilo, že telefon ožužlají nebo okoušou – úplně nejlíp v případě, že by přístroj podezřele zaváněl, což se naštěstí o Honoru 8 nedá říct. Přesto nemůžeme tvrdit, že by byl telefon Jamesovi úplně jedno.

 

Jakmile testovaný Honor zazvoní nebo se z něj ozve nějaký jiný zvuk, James spící na domácím pelíšku otevře oči a dívá se, cože se to děje. Svým bystrým psím sluchem rozpozná jemu dosud neznámé zvonění, a tak se zvedne a když telefon zazvoní podruhé, nechápavě nakloní hlavu a nasadí výraz oslíka s mrkví. My se divíme také, protože nás nikdy v minulosti nenapadlo, kolik aplikací vývojáři vyvinuli pro chovatele zvířat. Pro psy jich je k mání nejvíc a v nabídce jsou k nalezení i některé s českým rodokmenem.

 

Velký výběr psích aplikací

No schválně: do mobilu si můžete stáhnout apku, která využívá kameru, aby pořízený obraz srovnala s databází plemen, na základě kterých vyhodnotí, cože to máte vlastně za psa. V jiné aplikaci si chovatelé můžou vést srovnané údaje, které nějak souvisejí se zdravím jejich chlupáčů pro případ, že by potřebovali vyhledat péči veterináře. Existují i aplikace na vyhledávání veterinárních klinik nebo hotelů, kde vás nechají přespat s pudlem, aniž by se ofrňovali. K mání je celá řada aplikací zaměřených na výcvik – nejčastěji za pomoci klikru nebo ultrazvukové píšťalky, na kterou si možná někteří čtenáři vzpomenou ze seriálu Goro bílý pes. Stáhnout si můžete také aplikaci, která funguje jako dětská chůvička s tím rozdílem, že nehlídá batolata, ale z důležité pracovní porady vás vyruší ve chvíli, kdy vaše roztomilé štěňátko začne cupovat domácí gauč. Je toho hodně, takže na displeji Honoru 8 projíždím nabídku a stahuji jen aplikace, o nichž si myslím, že by mohly Jamese bavit.

FM7B1837

I když Honor 8 není horkou novinkou, pořád patří k designově povedeným mobilům, které je radost vzít do ruky. Skleněná záda příjemně chladí. Rozpoznávání majitele za pomoci otisku prstu funguje perfektně a na příjemně barevném displeji s dobrým kontrastem přibývají ikonky stažených aplikací.

 

Rozpoznejte plemeno

Jako první klikám na srandovní ikonu pejska s nápisem Identify Dog Breeds. V návodu se radí zacílit kruhem na displeji na psí hlavu, stisknout tlačítko a čekat na verdikt. I po několikátém pokusu aplikace tvrdí, že náš James je ze 66 % německý krátkosrstý ohař a ze 16 % modrý coonhound neboli modrý mývalí zupes. I když to není úplně pravda, zas tak moc se aplikace neplete. Navíc nabízí i placenou verzi, která pracuje s dvojnásobnou databází psí ras. Možná bude přesnější, ale nemusím mít všechno.

(Zdarma pro Android)

 

Moderní výcvik

Příliš se mi nedaří ani se psí píšťalkou. Tu původní, analogovou vyvinul anglický psycholog a antropolog sir Francis Galton. Píšťalka vydává ultrazvuk, který je pro člověka zčásti nebo úplně neslyšitelný, protože se pohybuje ve frekvenci nad 20 000 Herzů. Psi a kočky jej naopak slyší, a proto se využívá k jejich tréninku. Do Honoru 8 stahuji dvě aplikace. Jedna z nich představuje mobilní verzi Galtonovy píšťalky, druhá nabízí ještě klikr, což je další pomůcka využívaná k výcviku. Na píšťalce zkouším různá frekvenční pásma. James ze začátku reaguje, ale protože se nic zábavného neděje, zalehne a o další pokusy s ultrazvukem nejeví zájem. Mně je naopak čím dál jasnější, že jsem se pustil na tenký led a když s testováním píšťaly okamžitě nepřestanu, všichni kynologové mě rozcupují na cucky. Nezbyde mi nic lepšího, než se posunout k další apce.

(Zdarma pro Android: Dog Whistle – High Frequency Tone Dog Trainer)

 

Psí hlídačka

Zábavná mi přijde Psí chůvička. K její aktivaci a fungování potřebujete dvě zařízení, tj. mobily nebo tablety, z nichž jedno necháte doma, aby plnilo funkci webkamery, a druhé slouží jako špiónský přijímač. Na svém displeji tak vidím vše, co vidí foťák druhého zařízení, a to dokonce i potmě. Zvláštní algoritmy zesilují zvuk tak, že slyšíte, cokoli se doma šustne. Nejvtipnější je, že aplikace umožňuje na psa mluvit, což se jeví jako užitečné, když se Broček v domnělém pocitu beztrestnosti uvelebí na zapovězeném gauči. Apka sice vyjde na 160 korun, ale co by člověk nedal za možnost šikanovat psa na dálku. Díky apce si navíc uchováte bezkonfliktní sousedské vztahy, protože dostanete upozornění, když váš miláček začne doma štěkat a vyvádět. Vy ho pak buď zkusíte uklidnit na dálku, nebo se seberete a jedete ho zpacifikovat osobně.

 

Řeč zvířat

Jako přínosná se mi zdá aplikace Bark Translator: Human To Dogs, která si přivlastňuje schopnost překládat z lidské řeči do psí. Přijde mi, že přesně tento nástroj lidstvo už velmi dlouho potřebuje. Díky ní se třeba konečně povede do psího jazyka převést věty jako: tyhle boty nekousej, do silnice nechoď nebo nežer housky v křoví. Plný očekávání instaluji. V nabídce psích štěků, vzdechů, kvílení, kňučení, ňafání a vrčení si můžu vybrat zástupce šesti nejrozšířenějších psích ras, se kterými chcete pohovořit. Zkouším na Jamese pár základních konverzačních frází, ale nic moc. Lehkou odezvu vzbudí vytí rotvajlera, ale tím to končí.

(Zdarma pro Android)

 

Do hotelu s kokrem

Líbí se mi aplikace BringFido s přehledem hotelů, kde vás vezmou i se zvířecím mazlíčkem. Pestrá nabídka se mi ukáže nejen v Praze, ale třeba i v Ústí nad Labem. Aplikace uvádí i dodatek, zda vám budou za zvíře účtovat příplatek, nebo už je v ceně.

(Zdarma pro Android a iOS)

 

Bark Translator_Human To DogsIdentify Dog Breeds Psi_chuvicka BringFido - Pet Friendly HotelsDog Whistle - High Frequency Tone Dog Trainer - Apps on Google Play

 

Zběsilé focení

Během procházek s Jamesem mezitím testuji foťák, který patří k chloubám mobilu. Honoru 8 odborníci dokonce přezdívali dvojče modelu Huawei P9. Na rozdíl od něj sice nenese logo slavné značky Leica, ale přesto nabízí duální fotoaparát podobných vlastností. Jestli jste někdy fotili psa s vlastnostmi ohaře, možná si vzpomenete, že to není vůbec snadné. Zblízka to nejde skoro vůbec, protože James neposedí a buď čumákem žďuchá do objektivu, nebo zdrhne. Jako problém se focení psa ukáže i za chabého lednového světla. Dokud bylo sluníčko, fotky jsou jako víno – super prokreslené a kontrastní. Ale další den se zatáhlo a na spoustě fotek byl James rozmázlý. Když jsem fotky stáhl do počítače, zjistil jsem, že Honor v režimu automatického nastavení ISO dohazuje hodnoty jako ISO 50, které ho přirozeně nutí nastavovat dlouhé expoziční časy. Každý, kdo měl někdy zrcadlovku ví, že z běžícího psa může být při čase 1/30 vteřiny tak leda šmouha. Bacha na to. Podobný problém se ukázal i při snímání panoramatických fotek – některé záběry byly z půlky nebo i celé pohybově rozostřené. Platí, že zatímco v dobrém světle budete mít fotky hezké automaticky, ve špatném světle si musíte pohrát s nastavením.

cof

Hodnocení

Honor 8 stál ještě docela nedávno přes deset tisíc korun. Dneska ho koupíte za něco málo přes sedm. Za tyhle peníze budete mít krásný přístroj s prémiovým vzhledem, Full HD displejem, chytrý tlačítkem se čtečkou prstů a programovatelnými funkcemi, Androidem 7.0 a přes některé výhrady slušným duálním foťákem. Poměr cena kvalita je u něj dost dobrý. A až doslouží, třeba se hodí na hraní pro psa.

 

 

Text a foto Adam Maršál

Zpět