Praha vs. Brno

Kde vrátili ztracený mobil?
#Velký test
Zpět

 

Ve stejný čas, jen o jeden týden později, jsme „ztratili” nový mobil na lavičce v parku v Praze i v Brně a čekali, jestli nám ho někdo vrátí. Kde žijí poctivější lidé a kde je větší šance, že ještě uvidíte svůj pohřešovaný mobil?

 

 

Už se jistě nadechujete, že tohle je jasná demagogie. Jak se říká, z jednoho případu se nestřílí, a už vůbec na něm nemůžeme vystavět paušální názor. Ale neříkejte, že vás to aspoň trochu nezajímá. O soutěživosti mezi českou a moravskou metropolí si můžeme myslet, co chceme, ale nemůžeme dělat, že neexistuje. Rozhodli jsme se přilít olej do ohně a udělat malý test.

 

 

Dva úplně nové mobily Samsung  Galaxy A21s vybalujeme z krabice a ve středu ve tři hodiny odpoledne je pokládáme na lavičku v parku, abychom zjistili, co se bude dít. V obou případech jde o místa, kam lidé chodí na procházku, na pivo, vyvenčit psy nebo pokecat se spolužáky. V Praze jsou to Riegrovy sady neboli Rígráče, v Brně volíme park Lužánky.

 

IMG_9697

 

 

Plán je následující. U cesty v parku, kde běžně chodí lidí, zanecháme telefon a místo necháme sledovat skrytou GoPro kamerou. Pokud někdo mobil vezme, počkáme, jak s ním naloží s tím, že se jej do 15 minut pokusíme kontaktovat a požádat, zda nám telefon vrátí. Jestli ho vrátí, odměníme jeho poctivost tím, že mu tento zcela nový mobil necháme jako dárek.

 

 

Abychom neztratili přehled, kde se telefon, resp. jeho nálezce pohybují, logujeme se v telefonu na svůj Google účet. Pro vysvětlení: pokud jste přihlášení v telefonu, který je na datech, jeho polohu snadno zjistíte, když pod svým jménem do jakéhokoliv jiného přístroje v Google vyhledávači napíšete „Najdi telefon” a na displeji se vám otevře mapa s lokalizací (podrobněji o tom v kapitole Jak najít ztracený mobil). Protože jde o Samsungy, hlásíme se i na účet Samsung.

 

 

Co se s telefonem může stát? V hlavě si přehráváme scénáře od optimistických až po černé. Nálezce přístroj neotevře, protože nezná PIN. Tím pádem nemůže zavolat na poslední volaná čísla a nahlásit nález. Na displeji ale může najít informaci od Google, že telefon hledáme, nebo si přečíst  esemesku s výzvou k vrácení. I přes PIN může přístroj vypnout a definitivně nám s ním přerušit spojení. V takovém případě bude jediná cesta k vrácení telefonu přímá osobní konfrontace. Bez ohledu na výsledek je nám  jasné, že vzhledem k právním předpisům týkajícím se ochrany osobních údajů nemůžeme zveřejnit podobu nálezce bez jeho výslovného svolení. Je to riskantní podnik, ale jdeme do toho. Akce začíná!

 

 

 

PRAHA– 23. 9. 2020

 

IMG_9878

 

15:00.00

Zanecháváme přístroj na lavičce, odcházím se svým v ruce.

 

Praha - 15-00-00

 

15:02:55

Okolo jdo dva mladíci, nesou si burčák v petce, jeden se dokonce ohlíží, ale pokračují dál.

 

Praha - 15-02-55

 

15:03:24

Přicházejí dívka s vousatým mladíkem. Živě si povídají, dívají se na opačnou stranu, než leží mobil.

 

Praha - 15-03-24

 

15:04:06

U lavičky se objevuje žena s kočárkem. Loudá se a povídá si s jinou ženou. Dívají se jedna na druhou tak, že mobil leží mimo jejich zorné pole. Následuje je chlapec, zřejmě syn druhé ženy. Pokračují v chůzi, ale o pár metrů dál se zastavují. O něčem se baví se ženou sedící na vedlejší lavičce.

 

Praha - 15-04-06

 

15:05:01

Kolem lavičky s naším mobilem prochází skupina tří dívek příliš zabraných do hovoru, než aby si něčeho všimli.

 

Praha - 15-05-01

 

15:05:52

Žena s kočárkem, která se baví s paní na vedlejší lavičce, ukazuje směrem k našemu mobilu. Zdá se, že jej zahlédla a něco řeší. Druhá maminka přichází k lavičce a nalezený mobil fotí na svůj telefon. Pak se otočí a odchází, ale zastaví se ale jen pár metrů u paní sedící na druhé lavičce.

 

Praha - 15-05-52

 

15:09:51

Maminka se vrací s mobilem na naší lavičce. Sundavá si batoh ze zad, pokládá ho na lavičku. Druhá žena píše něco na papír a pokládá ho na lavičku. Lístek zatěžuje kamenem, aby ho nevzal vítr. Maminka telefonuje, někomu říká, že našla mobil v parku a ptá se, co má dělat. Sedá si na lavičku, baví se s druhou ženou a obě zjevně čekají, zda se majitel neobjeví.

 

Praha - 15-09-51

 

15:12:04

Přicházíme, obě ženy ukazují na lavičku, kde stále leží telefon. Ukazuje se, že ho poctivě hlídaly a čekaly, jestli se neobjeví jeho majitel. Že ho tam někdo zapomněl se prý dozvěděly od paní sedící na lavičce opodál. Vrátit ho vnímaly jako samozřejmost, a tak na lístek napsaly svůj kontaktní telefon, kdyby se nálezce dostal v době, kdy už tam nebudou. Vůbec nechápou, že si můžou ponechat telefon jako nálezné. Nakonec souhlasí a děkují.

 

Praha - 15-12-04

 

 

 

 

BRNO – 30. 9. 2020

 

 

15:00

Necháváme mobil na lavičce. Jak naschvál se nic neděje a nikdo nejde. Zatímco před spuštěním léčky proudily parkem skupinky studentů, najednou je tu úplné mrtvo. Co se stalo?

 

IMG_9803

 

15:04:10

Kolem jde slečna v černém. Lavičku ale míjí tak, že mobil nevidí, v uších má sluchátka a docela pádí. Čekáme dál.

 

Brno - 15-04-10

 

15:05:24

Blíží se tříčlenná skupinka. Jsou to dva kluci a uprostřed jde dívka. Baví se spolu a moc se nedívají kolem. Telefon nechávají bez povšimnutí.

 

Brno - 15-05-24

 

15:09:44

Na scéně se objevuje paní v černém. Během chůze se dívá na displej svého telefonu a lavičce nevěnuje pozornost.

 

Brno - 15-09-44

 

15:11:30

Je to muž, odhadem něco kolem padesátky. Má výrazné barvy a telefonuje. Jakmile se přiblíží k lavičce, změní směr a schází z cesty. Vstupuje na trávník a míjí lavičku. Svůj přístroj drží u hlavy a lavičku snad ani nemůže vidět.

 

Brno - 15-11-30

 

15:12:40

Muž se vrací. Bere telefon do ruky a kontroluje ho. V druhé ruce dál drží svůj mobil a telefonuje. Postává na místě, nalezený přístroj otáčí a kontroluje.

 

Brno - 15-12-40

 

15:12:58

Nespěchá, ale pomalou chůzí se vzdaluje.

 

Brno - 15-12-58

 

15:13:05

Vyzvedáváme GoPro a vydáváme se za ním. Snažíme se ho sledovat tak, aby nás nespatřil. Na displejích svých telefonů kontrolujeme pohyb ztraceného mobilu na mapě. Pán stále telefonuje.

 

15:16:44

Pán krouží parkem, u ucha má pořád svůj telefon a mluví do něj. Naše vyhledávače lokalizují mobil, což znamená, že je stále zapnutý.

 

15:20:00

Pán pořád telefonuje.

 

15:22:21

Není jisté, jestli nám to zvedne, ale rozhoupáváme se k akci. Volám mu na nalezený mobil. Třikrát to zazvoní a nic. Po čtvrtém zvonění někdo zvedne mobil. „Halo?” Zdravím a ptám se ho, jestli nenašel mobil. „Ale no jasně!” ozve se ze sluchátka. „A jste ochoten mi ho vrátit?” ptám se. „No to víte, že jo, čekám, až na něj někdo zavolá. Jsem u fontány, tak se tady potkáme?” Jdeme za pánem, který akorát dokončuje svůj hovor. Nalezený telefon má v ruce a podává nám ho. „A to je nějaká promo akce?” vyzvídá, když mu prozrazujeme, že jsme mobil ztratili záměrně. Jako odměnu za svou poctivost mobil vítá a říká, že se mu to zrovna hodí. Máme radost, že má radost.

 

IMG_9795-min

 

Závěr

 

Někdo by možná raději viděl jiný výsledek, ale vyhlašujeme, že co do poctivosti skončil souboj Praha a Brno 1:1. Co z toho plyne? Je to především dobrá zpráva o stavu společnosti. Mohla to být náhoda, ale i ta o něčem vypovídá. Říká asi tolik, že když si v největších městech necháte mobil na lavičce, mnoho lidí projde, aniž by si ho všimli, takže máte relativně dost času vrátit se pro něj. I když ho někdo najde, máte poměrně velkou šanci, že na vás buď počká na místě, nebo jej získáte zpět tak, že na něj zavoláte od kamaráda, a s nálezcem si smluvíte schůzku. Nikdo vám nezaručí, že to dopadne vždy dobře, ale naděje umírá poslední. Nezapomeňte si ve svém přístroji aktivovat funkci nebo apku, díky níž telefon najdete. Našim nálezcům tímto děkujeme za poctivost i pocit, že žijeme v dobré zemi, a věříme, že je mezi námi takových většina.

 

Jak najít svůj mobil?

Mobily s Androidem i iOS lze díky GPS a aplikacím najít na mapě, lokalizovat nebo na dálku ovládat. Jak to udělat? U Androidu stačí, když jste zalogovaní na svůj účet. V jakémkoli přístroji pak stačí přihlásit se a zadat „Najdi moje zařízení” (funguje i na mobil nebo telefon), a pokud ztracený mobil zůstal zapnutý a je na datech, objeví se na mapě. Na telefon můžete poslat esemesku s výzvou k vrácení nebo na telefonu aktivovat alarm. Samozřejmě na něj můžete normálně zavolat. Google umožňuje také telefon na dálku vymazat nebo zablokovat. U iPhone aktivujte funkci „Najít iPhone. Ztracený přístroj najdete na jiném zařízení od Applu, když spustíte funkci Najít a ze seznamu přístrojů vyberete ten ztracený. S hledáním můžete pomoci i svým přátelům ve funkci „Pomoci přátelům”. Počítejte s tím, že když nálezce mobil vypne, šance k jeho znovunalezení je skoro nulová. Pozor na služby, které na netu slibují, že vám telefon najdou podle telefonního čísla za poplatek stržený z karty. Cesta k mobilu tudy nevede, spíš přijdete o peníze. Jestli ztrácíte mobil po bytě nebo v autě, oceníte aplikaci, která vám jej najde na základě zapískání nebo tlesknutí. Jmenuje se Appache Tools: Find my phone by whistle & by clap. Funguje bezvadně!

 

TEXT: Adam Maršál

Zpět