Pozor, letí Chuchel!

Zábavná novinka přistává do mobilů.
Jmenuje se Chuchel a pochází z dílny jednoho z nejznámějších vývojářů počítačových her v Česku s názvem Amanita design.
Zpět

 

Jméno je vám nejspíš povědomé. Aby ne, od stejných lidí pochází veleúspěšné globální trháky jako Samorost nebo Machinarium. Druhá jmenovaná hra plná hádanek a rébusů nadchla i tisíce lidí, kteří se na počítačové pařany běžně dívají skrz prsty. Okouzlil je ručně kreslený svět bezbřehé fantazie, něžné příběhy a komunikace prostřednictvím rozpustilých komiksových bublin.

01-Chuchel-vs-morning

Kdo někdy v minulosti zavadil o tuto digitální radost, nemohl nechat bez povšimnutí informaci o tom, že tatáž dílna začátkem roku představila něco nového. Místo představila by se spíš dalo říct umotala, protože na konci všeho úsilí je produkt s názvem Chuchel. Není to příjmení, ani člověk a už vůbec ne zvíře.

switch

Chuchel je prostě chuchel, neboli shluk, pravděpodobně vlasů nebo chlupů s očičky, velkou pusou a čepičkou, kterou nejspíš štípl žaludu. I přes své pochybné DNA je neskutečně roztomilý a tvůrci si dokonce nedělají starost, jak si s tímto hezkým českým názvem poradí cizinci. Čučel nebo Šušel, to je fuk, globální svět zchroustá cokoli, čehož důkazem je i neskutečně úspěšná hra Kingdom Come: Deliverance od české firmy Warhorse Studios, která učí cizince vyslovovat názvy historických obcí v Posázaví.

06-Chuchel-vs-construction

Problem Chuchla je, že má ze všeho na světě nejraději třešeň, o kterou ho obral zákeřný Chrchel. Chuchel se během příběhu o 30 úrovních snaží získat třešeň zpátky, což je sice hra, ale určitě ne hračka. Chuchla provází ještě Kekel, který s ním občas soutěží, ale jindy mu zas pomáhá. Celé se to může pěkně zašmodrchat a je čistě na vás, jestli Chuchel dostane svou třešinku, nebo utře.

pudding

Jestliže Machinarium vyžadovalo logické myšlení a na některých místech člověka dokázalo pořádně potrápit, Chuchlovi tahle záludnost chybí. Hra je postavena na veselém dobrodružství a potěší vás situačními gagy. Třešinka se v každé úrovni stěhuje do rukou nějakého jiného držitele. Potkáte se s medvědem, vajíčkem, vysokým stromem a dalšími soupeři. Během snahy o navrácení pohřešovaného ovoce se zaseknete hraním odkazů na Tetris, Space Invaders nebo Angry Birds. Máte pocit, že hrajete něco, co znáte, akorát s mírnou úpravou a úžasným grafickým rukopisem.

08-Chuchel-vs-hats

Některé pasáže můžou herně nudit, ale před vámi se neustále odvíjí krásný animovaný román, kterému nějakou zdlouhavost rychle odpustíte. Je to podobné, jako kdybyste listovali rozhýbanou a bohatě ilustrovanou knihou pohádek. Kdo je má rád jako my, ten ze hry oko nespustí. Dojem, že jste v knize, umocňuje čisté „papírové“ pozadí.

poolmonster

Hru si už od jara můžete koupit na Maca nebo PC. A teď vám Chuchel může řádit i v iPhonech a na Androidu. Za 99 korun dostanete nějaké tři hodiny čistého času zábavy. Když si ho koupíte, dělejte, že je pro vaše děti. Všichni přece víme, že se do jejich věku rádi vracíme. Chuchel je pro to jednoznačně dobrý důvod.

Text: Adam Maršál

Ilustrace: Amanita Design

Zpět