POŘIĎTE SI CHYTROU DOMÁCNOST

DÍKY MOBILU MŮŽETE UŽ DNES OVLÁDAT NA DÁLKU SVÉ BYDLENÍ
#Téma
Zpět

hero_piper-phone-sensorJak si hollywoodský režisér Robert Zemeckis představoval chytrou domácnost, můžeme vidět hned v úvodní scéně k prvnímu dílu Návrat do budoucnosti. Marty McFly vchází do bytu doktora Emmetta Browna chvilku poté, co automat spálí toasty a hodí obsah psí konzervy na zem. Od roku 1985 se fantazie o automatizované domácnosti posunuly dopředu, i když poněkud jiným směrem.

Martin Fojtík z Brandýsa nad Labem pracuje jako konzultant, který firmám poskytuje manažerské poradenství. Protože ho zajímají moderní technologie, už před třemi lety se rozhodl upgradovat svůj dům na chytrou domácnost. Od té doby ovládá vše související s energiemi na dálku ze svého mobilu.

Prostřednictvím aplikace Eaton – Smart Home může regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť podle potřeby klidně z výletu do hor. V zimě si nastavuje vytápění, v létě zase chlazení. Nejlepší je, že systém aktivně pracuje i se žaluziemi. Pokud venku svítí slunce a uvnitř je chladno, žaluzie se vytáhnou, aby paprsky vyhřály interiér. Funguje to i naopak. Během horkých letních dnů žaluzie automaticky stíní a o příjemný chládek se současně postará studená voda rozháněná do potrubí v podlaze.

SHC20-Stue-1024-Screens„Systém se mi osvědčil i jako mimoslovní dorozumívací prostředek s manželkou, která věčně není na telefonu. Když ji potřebuju dohnat, párkrát na dálku vytáhnu a stáhnu žaluzie, než pochopí, že ji nejspíš marně sháním,“ směje se Martin. Technologii má propojenou i se všemi světly v domě, což se hodí během dovolených. Nahodilé vypínání a zapínání osvětlení se všeobecně považuje za vhodnou prevenci proti zlodějům v době vaší nepřítomnosti.

 

VŠE V JEDNOM

Podle Jana Fišera z týmu rozvoje nového businessu, který má v české pobočce T-Mobile na starosti inovace v oblasti uživatelských zařízení, se pokročilá zařízení pro domácnost nejčastěji týkají manipulace s energiemi, zabezpečení a zvýšení komfortu. V tomto směru je nejdostupnějším produktem typu „vše v jednom“ na našem trhu Icontrol Piper NV. Je to válec, který kombinuje kameru s rybím okem zabírajícím okolí v úhlu téměř 180°, pohybový senzor, vlhkoměr a další senzory sledující podmínky v domácnosti. Zařízení je napojené do sítě přes vaši domácí Wi-Fi a ovládá se prostřednictvím aplikace pro Androidy i iOS v chytrém telefonu. Z práce nebo z cesty můžete na kameře sledovat, co se právě děje u vás doma.

24082_104002_A3_(CMYK)_2017-09-01

Svou rodinu na svém displeji nejen vidíte, ale díky reproduktoru a mikrofonu v přístroji se svými nejbližšími můžete také mluvit. Oni s vámi také, jenom vás nevidí. I když se tomu chovatelé zvířat nedávno na sociálních sítích vysmáli, mluvit takto můžete i na své domácí mazlíčky. Ať se vám to líbí, nebo ne, nejspíš je to lepší než vůbec nic.

Zařízení je tu ale především pro jiné účely. Pohybový senzor zaznamená, pokud do vaší domácnosti někdo vnikne. Vy sami si můžete určit, jak v takovou chvíli bude Piper reagovat. „Já sám to mám nastavené tak, že mi to pošle upozornění – alert – a současně nahraje video. Stejně tak může sepnout zásuvku a například rozsvítit reflektor nebo zapnout sirénu,“ říká Jan Fišer. Verze vybavená nočním viděním vytvoří kvalitní záznam i v naprosté tmě. I kdyby se narušitel rozhodl zařízení zlikvidovat, moc si nepomůže, protože záznam s jeho tváří se už automaticky nahrál do cloudu na vzdáleném serveru, který všem uživatelům poskytuje výrobce zdarma. I Piper lze propojit s topením, které zapíná nebo vypíná v závislosti na nastavené teplotě, kterou můžete na dálku dle libosti měnit. Napojit jej můžete i na zvlášť prodávaný okenní senzor nebo chytrou zásuvku, v níž můžete mít připojený libovolný spotřebič. Celé zařízení koupíte ve vybraných prodejnách T-Mobilu za 11 500 korun. Výhodou je jeho snadná mobilita. Když se stěhujete, jednoduše ho převezete na nové místo.

 

PLATFORMA QIVICON

Jak bude vypadat pokročilé řešení chytré domácnosti, podle Jana Fišera nastínilo konsorcium Qivicon. Pod vedením Deutsche Telekom je v něm sdruženo více než čtyřicet firem. Mezi nimi jsou i silní a známí hráči jako Huawei, Junkers, Samsung, Miele, Logitech, Osram nebo Philips. Cílem je vytvořit komplexní platformu vedoucí k centralizovanému ovládání většiny funkcí nutných pro běh domácnosti od bezpečnosti přes energie až po komfort jednotlivých členů rodiny.

24084_104003_A3_(CMYK)_2017-09-01

A na co se můžeme těšit v nejbližší době? „Trendem je ovládání prostřednictvím chytrých hodinek a odladění hlasového ovládání, které bude pro lidi mnohem komfortnější než ježdění prstem po dotykovém displeji. I když mají systémy zapojené do fungování chytrých domácností i své odpůrce, vždy by mělo být cílem to, aby nám přístroje pomáhaly, a ne nás jakkoli omezovaly nebo nám něco diktovaly,“ říká Jan Fišer.

 


 

Text: Adam Maršál, foto: archiv

Zpět