Podcasty jsou nový YouTube

Už je posloucháte?
#v síti
#podcasty
Zpět

Zvykli jsme si, že se technologie vyvíjí rychlostí blesku a trendy se střídají jeden za druhým. Mladší generace tráví čas na stále nových platformách plné nových a neokoukaných prvků, kterým ty starší generace stále méně rozumí. Proto je vlastně překvapením, když najednou začne nabývat na popularitě něco, co už je dávno všem známé, nepřináší nic extra nového a přitom na svou stranu strhne v podstatě všechny generace. Prosté mluvené slovo.

 

Zájem o podcasty v poslední době rapidně roste, například vyhledávání slova “podcast” na Googlu vzrostlo u nás za poslední dva roky zhruba čtyřnásobně. A to je fascinující, když vezmeme v úvahu, že podcasty jako takové vznikly už v roce 2004. Tehdy to ještě ovšem byly jen pořady, které se odvysílaly v rádiu a pak byly pověšeny na internet. Dnes je ale čím dál více tvůrců, kteří se věnují čistě tvorbě podcastů, které lze najít právě jen na internetu a v aplikacích jako Spotify, Apple Podcasts, Podbean nebo Podcasty Google.

 

macos-catalina-ios13-macbook-air-iphone-xs-podcasts-hero

 

Jak se to stalo?

Mohli bychom argumentovat tím, že rozhlasové vysílání či poslech audio nahrávek byl populární už dříve, lidé přece byli zvyklí poslouchat mluvené slovo z rádia, gramofonových desek nebo kazet. Starší generace jistě, ty mladší ale natolik zahltily blikající televizní obrazovky, nekonečná záplava nových seriálů na Netflixu, videa na YouTube, obsah na Instagramu, Snapchatu a TikToku, že o něco tak jednoduchého a komorního jako audio, navíc v průměru 30 až 60 minut dlouhého, prostě logicky nemohl být zájem.

 

Jenže podle mnohých právě intimita podcastu je to, co na něm mladší generace láká nejvíce. Zahlcení obrazovými vjemy je už natolik velké a informací se valí tolik, že poslech delšího zvukového záznamu působí uklidňujícím dojmem. O podcastech se navíc často mluví jako o formátu “do uší”, řada lidí je totiž poslouchá přes sluchátka, což vytváří pevnější vazbu mezi posluchačem a samotným tvůrcem.

 

K čemu je to dobré?

Podcasty dnes vznikají už na nepřeberná témata – zpravodajské, sportovní, motivační, naučné i zábavné. Tím, že odpadá nutnost sledovat videa, vzniká mnoho nových situací, v rámci kterých můžeme podcastový obsah “konzumovat”. V práci, v posteli, v koupelně, při vaření, v MHD, v autě, při běhu. Prostě kdekoliv a kdykoliv si jen vzpomeneme.

 

Dokonce i tradiční rozhlasové stanice dnes už vytváří vlastní podcasty, tedy speciální obsah, který do vysílání vůbec nejde, své vlastní podcasty mají například i tištěná média a co je asi nejzajímavější, k této formě tvorby se čím dál častěji hlásí také známí YouTubeři, díky kterým si na audio zvyká i mladé publikum ve věku 12 až 24 let. Kdo ještě podcasty neposlouchá, měl by honem rychle začít. Právě teď je totiž nejlepší doba začít, jednoduše proto, že ještě nejsou zahlceny reklamami. Ty se totiž, jak známo, dřív či později uchytí u každého nového typu contentu. (Věnujme teď tichou vzpomínku Instagramu bez reklam.)

 

Tipy redakce Chargeru

Protože podcastového obsahu se v posledních dvou letech urodilo nebezpečně mnoho, usnadníme vám práci a dáme vám pár osvědčených tipů na to, co stojí za poslech.

 

 

1400x1400Vinohradská 12 – Zpravodajský podcast Českého rozhlasu vychází každý všední den ráno. Dvacet až třicet minut dlouhý podcast na aktuální témata s Lenkou Kabrhelovou a odborníkem na dané téma. Ideální na ranní rozjezd.

 

 

linkaLinka – Delší podcast youtubera Karla “Kovyho” Kováře a bloggerky Terezy Salte, ve kterém si povídají o různých tématech vychází každý čtvrtek.

 

 

2008435-1579877869511-84960a337e777Vyhonit ďábla – Sex Education po česku. Dvě studentky rozebírají témata spojená se sexualitou, sexem, pohlavními orgány i různými sexuálními odchylkami. Bez frází a tabu.

 

 

full_1573464789-artwork-768x768Off season – Dva čeští rappeři Labello a Bulhar si povídají o české fotbalové lize. A taky trochu o rapu, ale hlavně o tom fotbalu.

 

 

DEEPTALKS_CZE_1400x1400-768x768Deep Talks – Autor knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig ve svém pořadu zpovídá zajímavé hosty.

 

 

cukrfree-podcastCukrfree podcast – Pořad Janiny D. Černé s inspirativními hosty z oblasti zdraví, výživy a životního stylu.

 

 

Screenshot 2020-03-06 at 17.54.32The Daily – Zpravodajský podcast amerického deníku The New York Times. Aktuální témata a třeba i procvičení angličtiny.

 

 

600x600bb

 

Balanc – Magazín Českého rozhlasu o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů.

 

 

Autor: Aneta Ščotková

Zpět