Otmar Oliva

Díky mobilu zvládnu práci bez kompu
#appky
Zpět

JAKO PRVNÍ ČECH ZÍSKAL MEZINÁRODNÍ LICENCI NA VÝUKU SURFINGU. NYNÍ VEDE SVOU FIRMU PRÁVĚ Z TOHO MÍSTA NA SVĚTĚ, KDE JSOU ZROVNA NEJLEPŠÍ VLNY.

 

 

Kdy ses poprvé setkal se surfováním?

První kontakt se surfováním jsem měl v roce 2005, když jsem se poprvé vydal se svým starším bráchou Ondrou na léto pracovat do Ameriky. Měli jsme tam pronajatý malý domek kousek od pláže, pracovali v seafood restauraci a nějak se stalo, že jsme tam začali zkoušet surfování… Neměli jsme vůbec žádné ponětí o tom, co vlastně děláme. Měli jsme jedno malé prkno a vrhali se do vln podle toho, jakým surfovým filmem jsme byli zrovna ovlivněni (smích). Teď už je z té doby jen hromada vtipných historek o tom, „jak kluci z Moravy k surfování přišli“. Ani ve snu mě v té době nenapadlo, že bych někdy mohl opravdu surfovat, a už vůbec bych neřekl, že o deset let později se surfováním budu do jisté míry živit.

 

Jako jeden z mála Čechů patříš k držitelům mezinárodní licence surfařského instruktora. Jak jsi toho dosáhl?

Licenci jsem získal v roce 2012, kdy jsem musel projít kurzem a složit docela těžké zkoušky u oceánu ve Francii. Je to náročných 14 dní, kdy se nejen otestuje, co umíš a jestli máš požadované surfařské schopnosti a dovednosti, ale také se mnoha novým věcem naučíš. Potkal jsem tam skvělé lidi a top surfaře a s mnoha jsem navázal další spolupráci. Díky této licenci můžu působit jako surfařský instruktor a záchranář po celém světě. Pro mě samotného to má význam v potvrzení si toho, že mé znalosti a způsob výuky jsou na světové úrovni a že to dělám správně a bezpečně.

 

IMG_4290

 

Co když se chci taky naučit surfovat?

Tomu, kdo se chce naučit surfovat nebo třeba jen surfování vyzkoušet a seznámit se se super partou lidí, doporučuji vyrazit na některý z licencovaných surfových kempů. Má sestra Tereza založila v roce 2006 první česko-slovenskou surfovou školu a surfový kemp Surf-trip. Já se přidal o dva roky později. První roky jsme za pomoci místních surfových škol učili surfovat zájemce ve Francii, a jak jsme postupně rostli, přidávali jsme další destinace. Filozofie našich surfových kempů je taková, že lidi nikam anonymně neposíláme, jak to dělají cestovky, ale s lidmi jsme přímo na místě my sami. Buďto já, má sestra Tereza, nebo někdo další z našeho týmu, který se přesouvá různě po světě. Během našeho českého léta nabízíme oblíbené surftripy ve Francii a Španělsku, na podzim Lanzarote, na jaře v rumovém ráji Dominikánské republice, od listopadu do dubna fungujeme na Srí Lance a celoročně na Bali, kde pořádáme také jógové kurzy.

 

Můžu vyrazit ještě tenhle týden?

Pokud by někdo chtěl vyrazit surfovat hned, tak do konce března může na Srí Lanku, kde to vychází nejlevněji, nebo v dubnu a květnu na surfové a jógové pobyty na Bali. Pokročilejší surfaři si můžou dát v dubnu desetidenní surfařský pobyt na luxusní lodi na Maledivách. Já už se nemůžu dočkat, jak tam se surfem skočím do třicetistupňové křišťálově průzračné vody s dokonalými vlnami…

 

Není divné, že surfování na Srí Lance vyučují Češi, kteří nemají vlastní moře?

Model naší výuky je založen na spolupráci s lokálními instruktory, kteří znají podmínky na dané pláži nejlépe. Například ve Francii pro nás učí legenda francouzského snowboardingu Gary Zebrowski. Výuku místních instruktorů připravujeme v kombinaci s výukou našich českých, které si postupně vychováváme. Čistě vlastní výuku vedeme jenom na Srí Lance, protože místní surfaři a „instruktoři“ jsou bohužel nepoužitelní.

 

Jak se dá kočírovat firma ze Srí Lanky?

Naše surfová cestovka je především náš koníček. Se sestrou Terkou máme ještě eventovou a produkční agenturu, kdy komunikace s klienty vyžaduje neustálou přítomnost a okamžitou dostupnost alespoň jednoho z nás. Když cestuji po světě, neustále si hlídám časová pásma a dobu, kdy je v Česku pracovní doba, abych dokázal správně reagovat na e-maily a řešit telefony. V podstatě mám pracovní dobu jako kdokoliv jiný a je jedno, jestli sedím u nás v kanceláři v Praze, nebo u bazénu v Dominikánské republice.

 

IMG_3349

 

Vyhovuje ti takový styl práce?

V dnešní době se hodně mluví o digitálním nomádství, ale já tomu zcela upřímně moc nerozumím. Lidi mají představu, že jsou někde u moře, sedí pod palmou, řeší svůj business a jsou happy. Já to takhle jednoznačně nevidím. Jednak se to nedá dělat pořád, protože každému klientovi dříve či později dojde, že je pro ně lepší mít grafika po ruce než online na Havaji. Další věc je, jestli stojí za to sedět sice pod palmou, ale současně u toho makat na PC a mít stres z uzávěrky na druhém konci světa. To si raději odmakám několik měsíců v Česku, pak zavřu komp, odpojím se a užiju si cestování naplno. Bohužel tenhle sen se mi nepovedl uskutečnit již sedm let (smích).

 

Ale cestování prochází i s tím připojením. Jak hodně ti v práci pomáhá mobil?

Co se týče technologií, jsem spíš konzervativní. Nemám moc rád změny, ale snažím se jim přizpůsobovat. Na gymplu jsem byl jeden z posledních, kdo si pořídil mobil – Nokii 3210, kterou jsem měl pět let. Tu jsem vyměnil za další Nokii, která mi vydržela dalších sedm let. Pak přišla doba smartphonů a stařičká Nokia se rozpadla. Koupil jsem první smartphone, co mi přišel pod ruku, a sáhl vedle. Moje permanentní nespokojenost vedla k tomu, že jsem jako dárek dostal iPhone 5s, který mám dodnes. Až definitivně zestárne a budu muset kupovat nový, bude mít opět logo nakousnutého jablka. Věci, kvůli kterým jsem musel dříve zapínat počítač, začaly být díky chytrému mobilu najednou snadné a dostupné. Teď většinu své denní agendy udělám na něm.

 

K čemu se ti mobil hodí nejvíc?

Nejvyužívanější aplikací v mobilu je e-mail. Protože se sestrou řešíme různé projekty pro různé klienty, musíme být oba neustále v obraze, abychom se případně dokázali zastoupit. Dále využívám klasické appky na předpovědi počasí – například Yr.no. Úpravy fotek za mě dělá Instagram nebo Instagram Layout. Na cestování a orientaci používám Mapy Google nebo navigaci Be On Road. Vzhledem k tomu, že hodně času trávím v letadle a na letištích, vede u mě aplikace Priority Pass, která mi zaručí možnost dostat se do chilloutových VIP letištních salonků.

 

Jsou i vysloveně surfařské appky?

Appky v mobilu s předpovědí vln používám skoro tak často jako e-mail. Moje nejoblíbenější je MSW Surf Forecast, která ukazuje nejen aktuální podmínky, ale také týdenní předpovědi kvality vln po celém světě. Pro každého surfaře jsou tyto aplikace velmi důležité, protože kromě velikosti vln ukazují také časy přílivů a odlivů, které jsou pro naplánování surfování naprosto zásadní.

 

 

1GPS NAVIGACE BE-ON-ROAD

ANDROID, iOS (zdarma)

 


2YR.NO

ANDROID, iOS (zdarma)

 


3MSW SURF FORECST

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 


 

Text: Adam Maršál, Foto: Přemysl Jurča, jurca-foto.cz

Zpět