OSLAVA RUPTURALIZMU

Malíř Aleš Růžička na plátně rozbíjí mobily
#Návody a inspirace
Zpět

Rupturalismus_tvorbaZnáte ten pocit, kdy vám mobil vyklouzne z ruky a padá k zemi? Jako by se zastavil čas. Ale zpátky se to nedá vzít. S prasklým sklem na mobilu se setkal už skoro každý. Český malíř Aleš Růžička pozdvihl rozbité displeje na umění. Ruptura neboli prasklina se stala středobodem jeho série velkoplošných obrazů. Růžička za pomoci techniky olej na plátně s životní věrností napodobuje zkázu, kterou gravitace napáchala na našich drahých přístrojích. Inspiruje se skutečným životem, a proto u obrazů uvádí techniky jako dopad na žulový povrch, automatická pračka nebo dopad na beton. V motivu rozbitých displejů našel spojnici se svými staršími obrazovými cykly „Vanitas“ či „Hřbitovní kvítí“, v nichž ho zaujala pomíjivost lidského bytí i věcí s ním spojených. Jeho díla jsou tak působivá, že je Lenovo použilo v kampani na smartphone Moto X Force s nerozbitným displejem, který je dostupný na českém a slovenském trhu od dubna tohoto roku. V rozhovoru se o tomto českém umělci dozvíte víc.

 

Prasklina III, 2016, 160 x 90 cm, akryl na plátněAleši, kdybyste se měl jako malíř popsat ve třech větách, jaké by to byly?

Pro mě je malování fyzickou činností a zároveň rituálem, přináší mi vyčerpání a následně i obnovu sil. Miluji velký formát. Jako prostředníky mých malířských projekcí mám již několik let květiny.

 

Z čeho čerpáte inspiraci?

Vždy souvisí s tím, co aktuálně žiju. Rodina, děti, příroda…

 

Na netu ukazujete své obrazy od roku 1997. Dá se vaše práce rozdělit na nějaká období?

Na Akademii výtvarných umění jsem se dostal do krajinářského ateliéru čili v prvních ročnících studia jsem se zabýval krajinou. Následně to byly parky, konkrétní místa, které mám rád, pak již následovalo moje asi životní téma – květina. Přes portréty květin, hřbitovního, pouťového, svatebního kvítí až po bábovičky, zátiší a květinová políčka, která jsem zpracovával v letošním roce.

 

lenovo-rupturalismus-instalace-57986da546242

Jaký používáte mobil a proč právě ten?

Několik let stejný – dotykový. Nemám důvod přístroje často měnit, plně mi vyhovuje.

 

Pomáhají vám nějak sociální sítě?

Mám z nich spíše strach, ale před výstavou je samozřejmě využívám k propagaci, rozesílám pozvánky a podobně. Beru je jako pomocníka v momentě, kdy potřebuji informaci sdělit veřejnosti rychle a hromadně.

 

Střelnice I, 2011, akryl na plátně, 140 x 210 cm (1)Kolikrát v životě jste přišel o mobil díky nějaké nehodě?

Několikrát jsem rozbil displej, ale vždy šel opravit.

 

Přišel jste na nějakou fintu, aby to vypadalo co nejvěrohodněji?

Nehledám finty, obraz vrstvím, přemalovávám, nechávám odležet. Jinak tomu nebylo ani u prasklin.

 

Střelnice II, 2011, 135 x 200 cm, akryl na plátněCo chystáte teď?

Chystám novou výstavu v Galerii Kotelna v Říčanech, příští rok pak možná vyjde výstava v jednom z nejprestižnějších prostorů v Praze, ale uvidíme…

 

Můžeme letos vidět vaše obrazy jinde než online?

Moje pražská výstava „Zahrádko, vstávej“ skončila v únoru, ale v Říčanech v Galerii Kotelna zahájíme v září novou výstavu, kam všechny čtenáře Chargeru srdečně zvu.

 


 

Text: Adam Maršál, foto: Lenovo + archiv Aleše Růžičky

Zpět