Objevte skryté příběhy!

#Návody a inspirace
Zpět

Dochází vám inspirace, kam brát děti na výlety? Chcete pro ně najít nová zábavná dobrodružství? Stáhněte si do mobilu novou aplikaci Skryté příběhy, která vás formou hry provede po atraktivních místech České republiky.

 

to-toZapojte se do bitvy na Bílé hoře, vydejte se do doby knížete Václava nebo pomozte Albertu Einsteinovi najít v Praze špičkového rakousko-uherského matematika Georga Alexandera Picka, který by géniovi zpřesnil údaje vedoucí k vyslovení teorie relativity. Prostřednictvím aplikace Skryté příběhy se podíváte nejen na zajímavá místa, ale také do nejrůznějších období našich dějin. Scénáře mobilní hry jsou vždy zasazené do skutečného prostředí, které můžete se svou rodinou objevovat.

 

 

 

„Chceme dostat děti z gaučů – byť pořád s mobily v ruce – do přírody, ven, kde jim přineseme informace o našem kulturním dědictví a minulosti,“ říká Dalibor Naar z realizačního týmu, jehož aplikace už v minulosti formou hry představovaly historické i industriální památky v Plzni nebo v Ostravě. Aktuální hra Skryté příběhy navazuje na appku vydanou loni při příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV.

 

einsteinKdyž si spustíte aplikaci, automaticky se vám nabídnou příběhy, které se nacházejí nejblíž vaší aktuální pozici. Vybírat můžete třeba podle délky výletů, které se pohybují od jednoho a půl do šesti kilometrů. „Snažíme se  trasy stavět tak, aby netvořily program na celý den, ale aby rodiny vedle toho stihly například návštěvu zámku, který chtěly vidět, nebo navštívit tetu,“ říká Dalibor.

 

Zajímavé je, že zatímco vám projití některé trasy trvá pouhou hodinu, jejím vytvořením tým stráví až šest týdnů. Nejdřív je nutné dohledat detaily historického příběhu, vymyslet zápletku, kolem níž se bude scénář hry odehrávat, a pak se musí všechno natrasovat, aby úkoly, které uživatel po cestě plní, byly co nejlépe navázány na příběh a zároveň vedly hráče k tomu, že vnímají prostředí, kde se mise odehrává. Uživatel totiž po cestě hledá vodítka, která mu slouží jako odpovědi na otázky, nebo luští drobné šifry, k nimž jako klíče slouží různé nápisy, letopočty či artefakty v reálném prostoru.

 

menuVše je vymyšleno i otestováno tak, aby si s aplikací poradily i malé děti, které se díky smartphonu stanou vedoucími rodinných výprav. Každý příběh je postavený na vyprávění konkrétní historické osoby. Například po pražském Petříně vás provede Vilém Kurz starší, jeden ze zakládajících členů Klubu českých turistů a autor knihy 365 odpoledních výletů z Prahy, který patřil k iniciátorům stavby Petřínské rozhledny.

 

Součástí příprav byl i souboj o maskota. Ze začátku to byla myš, ale s tou měly z nějakého důvodu problém ženy. Vzhledem k tomu, že se v aplikaci cestuje časem sem a tam, a dokonce i do budoucnosti, nabízel se mimozemšťan, ale protože vypadal jak mořská chobotnička, nezapadal do českého suchozemského formátu. Nakonec to vyhrál huňáč s barevným nosem, který pochází odjinud, a proto ani jemu nečiní žádné problémy létat v čase, kam se mu zachce.

 

trasa_ukolUživatelské rozhraní připomíná dětskou knihu a jejím autorem je český ilustrátor Jakub Cenkl. V průběhu letošního května se spouští prvních 30 tras, z nichž bude 15 pražských, protože většina dosavadníchuživatelů byla z Prahy a Středočeského kraje. Každý měsíc se otevře deset dalších s tím, že do září by mělo být k dispozici 70 dobrodružných výletů. Další příběhy se brzy objeví také v Olomouckém, Moravskoslezském nebo Jihočeském kraji. Když někde vznikne trasa, autoři se budou snažit co nejdřív do jejího okolí přidat další, aby měli hráči z daného regionu kde pokračovat ve hře. V plánu je i reakce na blížící se sté výročí založení republiky v příštím roce nebo vzpomínky na další významná data české historie končící číslovkou osm.

 

Pokud máte děti a chcete je naučit něco o naší minulosti, zkuste appku přinejmenším stáhnout a vyzkoušet. Smazat ji můžete vždycky, i když to se nejspíš nestane…

 

obrazek_trasy_praha_jezulatko

 

STÁHNĚTE SI DO MOBILU DALŠÍ POZNÁVACÍ HRY PRO CELOU RODINU

 

Screen Shot 2017-05-07 at 11.32.36SKRYTÉ PŘÍBĚHY

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 

 

Plzen_skryte_mesto_ikonaPLZEŇ – SKRYTÉ MĚSTO

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 

 

Ostrava_kod_Salomon_ikonaOSTRAVA – KÓD SALOMON

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 


Text: Adam Maršál, Ilustrace: archiv firmy

Zpět