O FLORBALU

8 VĚCÍ, KTERÉ JEŠTĚ NEVÍTE
#Sport a pohyb
Zpět

Nemá cenu je představovat: florbalisté. Všichni ti mladí lidé, kteří vám v autobuse, ve vlaku nebo v metru dávají přes hlavu fusaky s hokejkami. Po parketách honí děrovaný míček od brány k bráně, přičemž po sobě jdou. I když florbal hrají i holky, rozhodně to není sport pro slečinky. Je to neskutečná makačka a zábava v jednom, o které stojí za to něco vědět. Zde vám přinášíme esenci zajímavostí z florbalové síně slávy.

 

  1. Jestli chcete vidět florbal v jeho nejlepší podobě, nezapomeňte se dívat během prvního prosincového týdne na MS mužů, které se letos odehraje v Lotyšsku. Trpělivost je děsná věc, ale kdo si počká, může šampionát vidět na vlastní oči, protože příští rok se bude o mistrovský titul bojovat v Praze.
  2. Víte, že česká reprezentace patří vedle Švédska, Finska a Švýcarska ke světové špičce? Z celkem 64 zemí ve florbalové federaci to není vůbec špatný výsledek. Titul mistra světa do českých rukou zatím nepadl, ale národní týmy všech čtyř kategorií – muži, ženy, junioři a juniorky – už na světových šampionátech vybojovaly celkem devět cenných kovů.
  3. Florbal se do ČR dostal ze severských zemí několika cestami. Česká florbalová unie vznikla v roce 1992 a dneska u nás funguje 500 oddílů s více než 2 000 družstvy. Florbal je tak v České republice týmovým sportem s druhou největší členskou základnou za fotbalem!
  4. S rozvoem florbalu přišli i silní partneři, mezi které od letoška patří také T-Mobile.
  5. Florbal si proklestil cestu i do českých škol. Ve školních soutěžích se dneska v Česku utkává víc než 1 200 týmů!
  6. Současná Tipsport Superliga má na čem stavět, protože nejvyšší liga se u nás hraje už 24. rok. Jen za minulou sezonu se do sportovních hal přišlo na její zápasy podívat 80 000 diváků!
  7. Superfinále florbalu dokáže na naší scéně udělat pěkný rozruch. O mistrech florbalové Tipsport Superligy i Extraligy žen se totiž rozhoduje při jednom jediném utkání podobně jako o vítězi americké NFL v Super Bowlu. S letošní návštěvou přes 12 000 diváků Superfinále v pražské O2 areně drží florbal český rekord mezi všemi halovými sporty.
  8. Kdyby se vám nechtělo za florbalem do haly, pusťte si ho v klidu doma. Florbal už totiž deset let přenáší živě stanice ČT Sport. Každou sezonu se můžete těšit na více než třicet zápasů.

 

florbal-5
Útočník mužské reprezentace Patrik Dóža, který nastupuje za současného mistra Chodov

florbal-1
Vítězství v Superfinále vychytal Chodovu teprve sedmnáctiletý brankář Daniel Mück

florbal-4
Mužská repre na posledním turnaji před mistrovstvím světa

Jirakova Nela (Nr. 3, Team Czech Repuplic Women) with the ball Women's and Women's U19 Euro Floorball Tour BBC Arena, Schaffhausen, Switzerland 4th - 6th November 2016 Event website: www.eft2016.ch Photos: www.unihockey-fotos.ch Claudio Thoma
Ženská reprezentace vyhrála první listopadový víkend 4:3 nad Finskem na Euro Floorball Tour v Schaffhausenu
   

 


Text: Adam Maršál, foto: český florbal

Zpět