Nejprodávánější proti nejpoužívanějším

#Zaujalo nás
Zpět

Máte tlačítkovou Nokii? A co iPhone? Bývalý finský telefonní hegemon přinesl spoustě z nás první mobilní telefon a vykousnuté jablko se po resuscitaci v devadesátých letech stalo jednou z nejhodnotnějších značek současnosti. Telefonní šampioni ale nepocházejí pouze z těchto dvou stájí. Pojďte s námi na nostalgickou jízdu, kde vám představíme minulé a současné krále trhu s mobilními telefony.

 

TOP 10 NEJPRODÁVANĚJŠÍCH TELEFONŮ

(DO KONCE R. 2016)

 

10) NOKIA 521010_nokia_5210 cut

Neoboucháš, neutopíš, nerozbiješ – i takovéto recenze sklidila v roce 2002 téměř nerozbitná novinka od Nokie. Oproti svým předchůdkyním byla barevná, lehčí, menší, lépe vybavená a relativně cenově dostupnější. Hlavně měla matrjoškový snímatelný kryt, se kterým si každý chtě nechtě hrál a mohl ho měnit, jak se mu zlíbilo. Nutnost pro všechny, kdo chtěli být in.

 

 

 

 

 

9_Nokia-1600. cut9) NOKIA 1600

V jednoduchosti je síla, a to v Nokii moc dobře vědí. Telefon, který měl koncem roku 2005 za cíl obyvatele rozvojových zemí, přeřadili mnozí z kategorie základní do ultrazákladní. Není divu, že je i dnes považován za nejlepší telefon pro ty, kteří nikdy ž.dný v ruce nedrželi. Přihoďte k tomu vychytávky jako např. mluvící hodiny a máte solidní umístění v TOP 10.

 

 

 

8_motorola-razr-v3 otevreny cut

 

 

8) MOTOROLA RAZR V3

Nezapomenutelné kovové véčko od Motoroly se okamžitě stalo hitem a pod vánoční stromečky padalo jako sněhová závěj. Luxusní žiletka už tehdy stála přes 20 000 Kč, ale to očividně málokomu vadilo. 14 mm tenký, špičkově vybavený s vypiplanou modře podsvícenou plochou kovovou klávesnicí. Na poli luxusních telefonů neměla Motorola prakticky žádnou konkurenci.

 

 

 

 

7_Nokia_2600 cut7) NOKIA 2600

Moc jsme se u jiných značek neohřáli a hurá zpět k další Nokii. Tento kousek kvalitou provedení zrovna nevyčnívá – často označován jako mdlý, chabý, nakynutý či bolestivě pomalý. Cena 3 500 Kč je ale argumentem k nezaplacení. S mid-range designem a vyměnitelným krytem se stal jasným králem low-endu. Není divu, že se o čtyři roky později objevila Nokia 2600 Classic.

 

 

 

 

 

6) SAMSUNG E11006_Samsung_E1100 cut
Jestli jste čekali telefon z řady Galaxy, jste na omylu. Sečtete-li dohromady prodeje Samsungu Galaxy S III a S4, stále se nedostanete na .ctyhodných 150 milionů prodaných kusů modelu E1100. A to i přesto, že neměl fotoaparát. Výdrž baterie až 13 dní v pohotovostním režimu, nízká cena a tělo odolné vůči polití přesvědčily celý svět.

 

 

5_Nokia_6600 cut5) NOKIA 6600

A opět zpátky k Nokiím. Tato je pro milovníky širokých boků. Nazývejte ji tuleněm, plastovým mýdlem či rozpl.clým vajíčkem – kompaktní boubelka skvěle padne do ruky, má bezchybné ovládání a aktivní barevný displej jí zabírá více než polovinu. Dokonalý důkaz, že krása nemusí být všechno.

 

 

 

 

 

 

 

4_Nokia_1200 cut4) NOKIA 1200

Další nezničitelná Nokia s obrovskou výdrží na baterii, tentokrát 390 hodin. Kdo s touhle Nokií nezkoušel hrát nohejbal či zatloukat hřebíky, jako by nebyl. Většina recenzí této zeleně podsvícené cihly začíná „Spadnul mi na zem asi xkrát a stále i po x letech funguje…“ a překvapivé množství z nich zmiňuje akvárium či jiné testy nedeklarované odolnosti vůči polití.

 

 

 

3_Nokia_3210 cut3) NOKIA 3210

Legenda. Nejslavnější Nokia, jež započala éru srovnávání telefonů s kameny. Koho zajímá, že postrádala vibrační vyzvánění, když člověk nemohl odlepit oči od neméně legendárního hada? První finská kráska se zabudovanou anténou a možností posílání obrázkových zpráv disponovala snadno vyměnitelným krytem a už tolikrát zmiňovanou bytelnou konstrukcí. Atraktivní design z ní rychle udělal telefon, na který mnoho z nás vzpomíná jako na svůj první mobil.

 

 

 

 

 

 

2_Nokia_1110 cut2) NOKIA 1110

Nyní se dostáváme do kategorie prodejů přes 200 milionů kusů, konkrétně 250 milionů. Další z nezapomenutelných kousků, jehož sláva hvězd se dotýkala, a nástupce o dva roky staršího bratříčka 1100 si získal popularitu přehledností, jednoduchostí a inverzním monochromatickým displejem. Prostě takový telefon v permanentním temném režimu.

 

 

 

 

 

 

1_Nokia_1100 cut1) NOKIA 1100

Jen o chlup nejprodávanější telefon na světě v historii spotřební elektroniky, který pomohl upevnit neotřesitelné vedoucí postavení Nokie na trhu. Superlevný plastový kvádřík směřovaný hlavně na rozvojové trhy se stal v Nigérii v roce 2005 miliardtou prodanou Nokií a během šesti let svého prodeje přesáhl hranici 250 milionů. Od roku 2009 stále nenašel přemožitele.

 

 

 

 

 

 

 

TOP 10 SOUČASNĚ NEJPOUŽÍVANĚJŠÍCH TELEFONŮ

(ČERVENEC 2017)

 

iPhone se cut10) APPLE IPHONE SE

4palcový nástupce známého iPhonu 5S dostal do vínku několik „nej“. Stal se totiž s cenovkou pod 8 000 Kč nejlevnějším iPhonem v historii. V době uvedení na trh se také Apple vychloubal, že jde o nejvýkonnější telefon na trhu. Velice přístupná cena a žádné kompromisy ohledně kvality provedení vynesly tuto vlajkovou loď až do TOP 10.

 

 

 

9) SAMSUNG S5610

Návrat ke klasice se v roce 2011 Samsungu vyplatil. Rychlý, jednoduchý a elegantní tlačítkový telefon znamenal jásot pro každého, komu se nechtělo přecházet na dotykový displej. Kvalitní provedení, které se pyšní kartáčovaným kovem, 4denní výdrž. při běžném používání a 5MPx foťákem, je očividně stále atraktivní.

 

iphone 6 cut8) APPLE IPHONE 6

Jeden z nejkontroverznějších iPhonů, jenž přinesl odklon od malých displejů a hranatých boků, si rychle získal jablíčkářskou přízeň a díky precizní práci amerického výrobce si ji i udržel. Větší výška a šířka telefonu umožnily snížit tloušťku až na 6,9 mm, což se společně se zaoblenými rámy stalo hlavními prodejními argumenty.

 

 

Samsung_Galaxy_Core_Prime_LTE_charcoal_gray_-_front cut

 

 

7) SAMSUNG GALAXY CORE PRIME VE

Konečně se dostáváme v našich žebříčcích k řadě Galaxy. Její první zástupce pochází z nižší střední třídy a podpora LTE sítí ho stále drží mezi současně nejpoužívanějšími telefony. Jeho slibné prodeje podpořil Samsung i aktualizací Androidu na verzi 5.1 Lollipop.

 

 

 

 

05_SM-J510FN_front_black_Standard_Online_S cut6) SAMSUNG GALAXY J5 (2016)

Není obvyklé, aby aktualizovaný modelpřeskočil svého předchůdce, a to obzvláštěkdyž přináší relativně kosmetické změny a je o 20 % dražší. Luxusnější kabát, kterýpřipomíná o mnoho dražší modely, se ukázaljako správný tah. Kromě klíčové výměny plastuza kov a drobného rozšíření displeje dostal nový Samsung Galaxy J5 i o 500 mAh navíc v kapacitě baterie, a tak se právem zařadil mezi vládce střední třídy.

 

 

iPhone6s cut5) APPLE IPHONE 6S

Již pár let trvající inovační závod mezi Samsungem a Applem krásně reprezentuje iPhone 6s, který přišel s revolučním novým ovládáním 3D Touch, jež dokáže rozpoznat sílu dotyku. Přídomek „s“ kromě unikátního ovládání přinesl i větší operační paměť, nový fotoaparát, lepší procesor a i 5,5palcovou verzi Plus.

 

 

 

Nokia C2-014) NOKIA C2-01

Zpátky do světa Nokie nás vrhá poněkud nenápadný model C2-01, který je typickým příkladem poučení se z uživatelské zpětné vazby. Přímý konkurent Samsungu S5610 představuje návrat k velice solidním konstrukcím a úžasně pohodlné klávesnici, na které se dá psát i poslepu. Celkové zaoblení jak kláves, tak i celého telefonu tvoří velice příjemný ucelený dojem.

 

 

 

 

9_Nokia-1600. cut

 

 

3) NOKIA 1600

Ano, 3. telefon, se kterým lidé volají a ze kterého posílají zprávy, je stařičká, tlačítková Nokia 1600. 12 let na trhu očividně nezměnilo dominantní postavení telefonu v rozvojových zemích. Kdyby model 1100 nebyl kvůli problémům s firmwarem v roce 2009 stáhnut z trhu, mohla by tato Nokia ostrouhat. Takhle je to jediný telefon, který se umístil v obou našich žebříčcích, což zaslouží hlubokou poklonu.

 

 

 

 

iPhone 5S cut2) APPLE IPHONE 5S

První zlatý iPhone přišel s 64bitovým procesorem, čtečkou otisků prstů a pohybovým koprocesorem. Kdo chce mít na telefonu vykousnuté jablko a hledá nejlepší poměr výkon/cena, tak většinou skončí u tohoto modelu, protože díky 64bitovému procesoru je iPhone 5s posledním modelem, který dostává nejnovější aktualizace iOS. Navíc telefon vypadá jako podstatně mladší a dražší model SE.

 

 

 

 

 

 

Huawei_P8_Lite1) HUAWEI P8 LITE

Klenot ze střední třídy. Výkonný mistr kamufláže. Cenová bomba. Dokonale vyladěná, odlehčená verze dražšího Huawei P8. Čínský výrobce již dva roky sklízí nadšené recenze a tento leden představil i vylepšenou verzi telefonu pro rok 2017. Zdařilá imitace luxusnějších materiálů, možnost zbavit se mnoha předinstalovaných aplikací, solidní vyváženost a optimalizace systému a cena pod šest tisíc korun jsou stále neodolatelným lákadlem.

 

 

 

 


Text: Dominik Ježek, foto: archiv

 

Zpět