Nejlepší zimní novinky 2021

#Sport a pohyb
Zpět

Sněhu málo a střediska pod zámkem? To ještě není důvod, abychom si neudělali radost nějakou zimní novinkou. Podívejte se na nejzajímavější aplikace, chytré oblečení a další technologie, které ze zimních sportů udělají ještě větší zábavu.

 

  1. Chytré oblečení a nositelná elektronika

 

Mladá francouzská firma MyClim8 vyvinula oblečení, které je konečně technickým prádlem v pravém slova smyslu – na základě údajů z mikrosenzorů totiž začne hřát, jakmile se vám udělá zima. Hřející zóny jsou rozmístěny po celém těle tak, aby zajistily rovnoměrnou distribuci tepla z baterií, které před praním snadno vyjmete. Dobíjet je můžete přes USB. Termotriko před prvním užíváním připojíte k mobilní aplikaci, na níž si nastavíte své osobní údaje a priority týkající se teplotního komfortu – dobře víme, že pocit tepla je relativní a každý ho vnímá trochu jinak. Systém pracuje zcela automaticky, ale pokud budete chtít přitopit nebo naopak ubrat, na telefonu to zvládnete rychleji než rozepnout bundu. Systém se hodí na všechny druhy zimních sportů, ale třeba i běh – se suchými zády to teď bude o dost příjemnější.

 

Odkaz: www.myclim8.com

 

I do hor se můžete napakovat elektronikou, která zlepší, usnadní nebo změří váš sportovní zážitek. Dvě nová zajímavá zařízení mají ambice vypilovat vaší techniku na svahu lépe než lyžařský instruktor. V obou případech se jedná o chytré systémy, které za jízdy monitorují každý pohyb, rovnováhu, náklon, držení lyží nebo tlak na hranu, a výsledky posílají k analýze do mobilní aplikace ve vašem telefonu. Zatímco Carv sbírá data snímači ve vložkách do přezkáčů (pár i s vysílači v podobě minikrabičky za 10 090 Kč), švýcarský systém Snowcookie je založen na porovnávání dat ze dvou snímačů určených pro montáž na lyže a jednoho na tělo (celý set za 9 500  Kč, ale zatím jen v předobjednávkách).

 

Odkaz: Getcarv.com

Odkaz: Snowcookiesports.com

1_getcarv_1

 

  1. Digitální platformy a aplikace

 

Přeskočíme aplikace, které měří výkony na lyžích nebo snowboardech, protože každý už (minimálně) jednu máme. I když je situace v oblasti služeb nejistá, zaujala nás online platforma Checkyeti, na níž si můžete vybrat a rezervovat jakoukoli (a to nejen) zimní aktivitu ve více jak 1 500 místech v Evropě včetně Česka.

 

Odkaz: www.checkyeti.com

2_check_yeti

 

Rakouská platforma Slopestars si vzala za cíl umožnit online nákup lyžařských permic přímo do vašich mobilních telefonů. Služba roste už poslední tři roky a pyšní se milionem stažených aplikací. Nám uživatelům umožňuje nákup bez stání ve frontě u kasy a provozovatelům uplatnění slevových akcí a speciálních nabídek.

 

Odkaz: Slopestars.cc

2_slopestars_1

 

Letos víc než kdy jindy přicházejí ke slovu aktivity, které můžeme dělat na dálku. Pokročilá tréninková aplikace Onesporter umožňuje vytvořit komplexní tréninkový program, a to jak pro amatérské, tak profesionální lyžaře, aniž by se museli potkat s trenérem. Všechno opět maká ve vašem mobilu. Video k aplikaci si pusťte na Youtube.com/watch?v=azy91hDjFR0&feature=emb_title 

 

Odkaz: www.onesporter.com

 

  1. Rozšířené smysly 

 

Pokud jste někdy toužili stát se Terminátorem na lyžích, teď máte tu možnost. Izraelská startupová firma Ride On Vision vyvinula chytré lyžařské brýle, které váš skutečný vizuální zážitek obohacuje prostřednictvím displeje na čelním štítku o další životně důležité údaje, jako jsou rychlost, navigace terénem nebo nadmořská výška. Vedle toho vám umožní komunikovat s přáteli, kteří mají dost peněz a nadšení pro nové hračky, aby se vybavili stejně jako vy. Místo odpoledního posezení nad horkým čajem si své zážitky můžete nasdílet už za jízdy, a to formou videa nebo textové zprávy. Protože se bavíme o startupu, své brýle si (snad) objednáte už zkraje tohoto roku za 25 600 Kč.

 

Odkaz: www.rideonvision.com

 

 

3_rideovision_1

 

  1. Alternativní zábava

 

Jednu dobu nebyl rok, aby se na sněhu neobjevila nějaká novinka. Čert nikdy nespí a i pro tuto sezónu se rýsují alternativní druhy zimní zábavy, které dostanou šanci zazářit a zapadnout jako mnohé jiné před nimi. Co třeba nástavce Snowfeet, které za 4 500 Kč promění vaše běžné zimní boty v brusle na sníh? Vypadají jako vázaní na snowboard s drobným rozdílem, že spodní stranu tvoří krátká lyže vybavená hranami. Výrobce je nabízí i ve variantě pro lyžařské přeskáče a na svých stránkách velmi trefně předvídá, že se mohou stát náhradní zábavou pro případ, že se letos nerozjedou vleky.

4_snowfeet_1

Elektroskútr, který poskytuje zábavu jako motokáry akorát že na sněhu, vyvinula tyrolská firma Bobsla. Ocenění na loňské výstavě sportovního zboží ISPO v Mnichově naznačuje, že jde o životaschopný produkt. Výrobce ho nabízí pro jednotlivce i jako komerční program pro horské hotely nebo střediska v podobě balíčku pěti strojů s náhradními bateriemi, nabíjecí stanicí na 220V a měřícím zařízením. Nebýt restrikcí a karantén, v tuhle chvíli byste je mohli vyzkoušet v rakouském Obergurglu.

 

Odkaz: www.snowfeetstore.com

Odkaz: www.bobsla.com

4_bobsla_2

 

Jak fungují Snowfeet, uvidíte v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=POXgaTK7e2M&feature=emb_title

Jízdu na Bobsla ukazuje tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=FPBvGsZUSqs

 

  1. Individualizace

 

Trend individualizace a výroby na míru vstoupil do lyžařského průmyslu. Lyžaři i snowboardisté nyní mají čím dál více možností, jak se odlišit tím, že si nechají vyrobit lyže, boty nebo třeba ochranné kryty na lyžařské brýle přesně podle svého přání nebo se svým vlastním designem. Kvůli zadání do výroby nemusíte nikam jezdit – všechny specifikace si zadáte online, tedy úplně klidně teď hned z vašeho mobilu. Například rakouská firma Original + se sídlem v Salzburgu slibuje, že vám originální lyže podle vlastního výběru materiálu, tvaru, délky a vzhledu vyrobí už od 17 800 Kč. Správné parametry si nastavíte v online konfigurátoru s databází 1 800 různých možností. Nebojte se záseku – ke svým jedinečným lyžím na displeji svého smartphonu prosvištíte už za deset minut.

5_original_plus

Odkaz: www.original.plus

Text: Adam Maršál

Zpět