NEJLEPŠÍ HUDBA POD STŘECHOU

Začíná klubová sezona
#hudba
Zpět

Dny se zkracují – začíná klubová sezona. Abychom udělali radost i příznivcům méně subkulturních žánrů, vybrali jsme pro vás nejlepší a největší koncerty měsíce října.

 

PJ HARVEY: 13. ŘÍJNA, FORUM KARLÍN

 

Dvojnásobná držitelka Mercury Price, která vystoupí 13. října v pražském Foru Karlín, si i ve svých 46 letech striktně zakládá na nezávislé kariéře a poptávce velkých labelů se úspěšně brání. Po pěti letech přišla s albem, jež je zhudebněným deníkem jejích zápisků z cest do Kosova, Afghánistánu, Kábulu nebo Washingtonu, které absolvovala v uplynulých čtyřech letech. Všech jedenáct textů nového alba se nějakým způsobem dotýká tragédie války, chudoby a lidského bezpráví, proti kterému se rozhodla i svou současnou tvorbou bojovat. Zpěvačka, jež se netají svými antiamerickými názory, se chtěla dostat až na dřeň problémů, které musí denně řešit miliony lidí, ale před nimiž zbytek západního světa zavírá oči. Mluvila s prostitutkami, drogovými dealery, pozorovala děti brodící se tunami odpadků jen proto, aby našly něco k jídlu. Z důvodu natáčení si pak pronajala část londýnského Somerset House a zřídila v něm dočasné studio. Spolu se svými kolegy nahrávala za skleněnou stěnou a nechala se při práci okukovat jako zvíře v kleci. Zvědavých fanoušků se v průběhu natáčení vystřídalo u prosklené stěny několik tisíc. Pokud jste také zvědaví a tuhle charismatickou a uvědomělou krásku jste nestihli v létě na slovenské Pohodě, máte teď jedinečnou příležitost tuhle chybu napravit.

 

BA_GetUp! Start-PageBRYAN ADAMS: 5. ŘÍJNA, O2 ARENA

 

Kanadský hitmaker Bryan Adams, který se svým aktuálním albem Get Up! vrátil do časů své největší slávy, se 5. října vrátí po pěti letech i do Česka. Po brněnském velodromu si na něm fanoušci budou moci smlsnout v pražské O2 areně. Je to už nějaký ten pátek, kdy Adams přivedl na svět své debutové album Reckless, a ačkoliv se od té doby vepsal do srdcí minimálně dvou generací fanoušků, kteří si jeho písničky broukali při druhém rande a budou si je pravděpodobně přát „slyšet“ i na vlastním pohřbu, jeho charisma nikam nezmizelo. Jestliže pohled na stárnoucího rockera, který se za každou cenu snaží udržet svou mladickou jiskru a „drajv“, bývá často srdcervoucí, u Adamse tenhle kolaps osobnosti rozhodně nehrozí. Syn diplomata, který hudbě obětoval celý svůj život i školní docházku, si je na rozdíl od ostatních velice dobře vědom toho, že na karikování sebe sama má pořád času dost. Devět nových skladeb a čtveřice akustických bonusů je především průkazným materiálem, že Adams dosud žije, tvoří, a kdyby jen trochu chtěl, možná by dokázal překonat i své největší hity. Ale kdo by chtěl přepisovat Summer Of 69, It’s Only Love nebo I Do It For You? Jen naprostý blázen…

 

the-cure2THE CURE: 22. ŘÍJNA, O2 ARENA

 

Jestli už vám bylo smutno po partičce kolem Roberta Smithe, můžete si začít masírovat lýtka. Do kotle pod pódiem v pražské O2 areně se vám 22. října bude totiž fyzička náramně hodit. Legendární britská formace, která se na scéně drží už skoro čtyři dekády, se po osmi letech vrací na místo činu. Kromě svých největších hitů slibují směsici rarit, oblíbených i dosud nevydaných skladeb, ale hlavně zbrusu novou a vymazlenou pódiovou show. The Cure mají k Česku velmi vřelý vztah, protože byli jednou z prvních kapel, které si tu na začátku devadesátých let měly možnost vychutnat euforickou atmosféru po pádu železné opony. Předkapelou na všech zastávkách jejich podzimního turné bude skotská post-punková formace The Twilight Sad.

 

2014-08-13

SWANS: 19. ŘÍJNA, DIVADLO ARCHA

 

Fanoušci amerických experimentálních rockerů si mnou ruce. Labuťáci, kteří na hladině světové hudební scény proplouvají už víc než jednadvacet let a sklízí ovace svou čtrnáctou studiovkou, konečně přijedou i do Česka. V pražském Divadle Archa představí některou z osmi nových písní, které si na albu vyhradily úctyhodnou téměř dvouhodinovou stopáž a jež se nesou na obvyklé vlně post-punku propojené charakteristickou barvou hlasu zpěváka Michaela Gira. Jako zajímavého hosta s sebou přivezou švédskou zpěvačku a varhanici Annu von Hausswolff, která svým podmanivým hlasem a goticky načechranými písněmi bezesporu přispěje k nezapomenutelné atmosféře tohoto hudebního večera.

 

sophie-hungerSOPHIE HUNGER: 24. ŘÍJNA, PALÁC AKROPOLIS

 

Tři roky čekání na nový počin švýcarské folk-jazzové písničkářky, která bývá často přirovnávána k Björk nebo Joni Mitchell, utekly jako voda. Hořkosladké balady vznikaly ve studiích v Bruselu a v San Francisku, kde jí hudebně sekundoval muzikant a producent John Vanderslice. Nahrávku, kterou neobvykle zdobí bývalý francouzský fotbalista a herec Eric Cantona, si už nějaký ten pátek můžete cvičně přehrávat, abyste si na jejím živáku koncem října mohli společně s ní pobrukovat. Pokud vám je čistý hudební mainstream proti srsti, rozhodně si poetické vystoupení téhle talentované schovanky slavného jazzového trumpetisty Erika Truffaze nenechte ujít.

 

KONCERTY – ŘÍJEN 2018

 

Albert Lee: 2. října, Lucerna Music bar

Låpsley: 5. října, Lucerna Music bar

Daughter: 6. října, Roxy

Minus 123 minut: 7. října, Palác Akropolis

Emancipator Ensemble: 11. října, Lucerna Music bar

YAK: 12. října, klub 007

Mount Kimbie: 13. října, Meet Factory

 


 

Text: Veronika Kratochvílová

Zpět