Naše životy dříve a nyní

#Zaujalo nás
Zpět

Všichni to podvědomě víme, ale pojďme si shrnout, jak moc se náš život změnil oproti době předsmartmobilové.

 

Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy vstávali za zvuku klasického budíku, kontakt na řemeslníka hledali ve Zlatých stránkách a svoji polohu v mapě zjišťovali pomocí triangulace… Už to asi bude pěkných pár let, nebo jste to nezažili nikdy?

 

Každá další nová služba či aplikace v mobilu slouží hlavně k tomu, aby nám zjednodušila život. Na chytré mobilní telefony jsme si zvykli velmi rychle. A není se co divit, šetří nejen náš čas, ale i peníze, životní prostředí (představte si tu hromadu jízdních řádů, telefonních seznamů či novin) a výrazně snižuje počet věcí, které potřebujeme k životu.

 

Dnešní smartphony dokázaly nahradit adresáře, vizitkáře, kamery, fotoaparáty, budíky, rádia, baterky, jízdní řády, papírové jízdenky, mapy, ušetří nám cestu do banky, na poštu, do obchodu či cestovní kanceláře…

 

Pokud něco nevíte, nemusíte většinou jít do knihovny a listovat objemnými encyklopediemi, ale stačí kliknout na vyhledávač a informace si snadno najít. (Bylo by však chybou takto získané informace považovat za 100% spolehlivé.)

 

 

Každým dnem vznikají další a další aplikace, které nám pomáhají vyřešit řadu věcí – věděli jste například, že si pomocí mobilu můžete naladit kytaru, naučit se cizí jazyk nebo najít životní lásku?

 

BUDÍČEK

DŘÍVE: Budil vás ječící budík.

NYNÍ: Budí vás mobil. Místo drnčení si můžete navolit příjemnou melodii a nastavit různé předvolby buzení. Mobil k buzení dneska používá 80 procent Čechů.

 

 

RANNÍ RITUÁLY

DŘÍVE: Ranním rituálem bývalo čtení novin při snídani nebo cestou do práce.

NYNÍ: Noviny, rádio, počasí i aktuální dopravní situaci nám zprostředkovává mobil.

 

 

CESTA DO ŠKOLY, DO PRÁCE…

DŘÍVE: Papírové jízdní řády vylepené na dveřích zdobily nejednu domácnost. Pokud jste neměli předplacenou jízdenku, museli jste před každou jízdou kupovat lístek v trafice nebo hledat po kapsách drobné do automatu.

NYNÍ: Aplikace s jízdními řády jsou pohodlné a přesné. Díky nim zjistíte třeba i nečekanou výluku. A jízdenku si už v 16 českých městech koupíte za pár vteřin pomocí SMS.

 

CESTA AUTEM

DŘÍVE: Pokud jste jeli na neznámé místo, nutností byla dopředu nastudovaná automapa. V případě zácpy nebo objížďky bylo nutné zastavit a najít v mapě náhradní řešení.

NYNÍ: Autonavigace ulehčuje každodenní život milionům lidí. Trefíte s ní kamkoli.

 

Business card holderV PRÁCI

DŘÍVE: Pokud jste potřebovali získat informace o produktech či najít nejvhodnějšího dodavatele, neobešli jste se bez Zlatých stránek, nabitého vizitkáře a desítek telefonátů.

NYNÍ: S internetem v mobilu si najdete desítky dodavatelů a díky webovým stránkám vyberete ty nejvhodnější. Telefonní seznam máte vždy u sebe.

 

A name plate on a white background with the engraving Reserved

HURÁ NA OBĚD!

DŘÍVE: Když byla vaše oblíbená restaurace plná, museli jste hledat jinou… pěšky…

NYNÍ: Díky aplikacím, které hodnotí restaurace, si můžete během pár minut najít ideální místo na oběd. Máte chuť na „asii“? Žádný problém, aplikace vyhledá podniky, které jsou nejblíž. Nebo vám díky aplikacím, jako je např. Damejidlo.cz, přivezou oběd až pod nos…

 

ZPÁTKY DO PRÁCE

DŘÍVE: Diáře, kalendáře, notýsky, poznámkové sešity či lístky – to vše nám sloužilo k plánování schůzek, porad a psaní poznámek.

NYNÍ: Kalendář synchronizovaný s e-mailem je běžnou službou, která usnadňuje život milionům lidí. Aplikace, jako je např. Evernote, umožňují okamžité zapsání jakéhokoli nápadu nebo poznámky.

 

 

Helpline concept -office phoneDĚTI JDOU ZE ŠKOLY

DŘÍVE: Z práce rodiče volali dětem domů na pevnou linku – pokud ji tedy vůbec měli.

NYNÍ: Rodiče můžou zavolat na mobil. Navíc existují aplikace a služby (jako Lokátor, Školák), které nabízejí okamžitý přehled o tom, kde se nachází vaše dítě a jestli je v nebezpečí.

 

 

Z PRÁCE NA NÁKUP

DŘÍVE: Úplně normální bylo zaseknout se v obchodech kvůlifrontám.

NYNÍ: Čím dál víc lidí využívá služeb online nákupů potravin. Šetří tak peníze i čas.

 

 

Air tickets

TIP NA VEČER NEBO DOVOLENOU?

DŘÍVE: Programy divadel či kin byly papírové a bylo třeba vystát frontu na lístek. Zahraniční dovolenou nebo letenku jste si museli koupit v cestovní kanceláři.

NYNÍ: Veškerý kulturní program máme online a lístky koupíme několika tahy na displeji. Dovolenou, ubytování nebo letenky kupujeme zrovna tak.

 

 

Cookbook and kitchenwareVAŘENÍ VEČEŘE

DŘÍVE: V každé kuchyni měla své výsadní místo kuchařka s recepty po babičce. U přípravy jídla hrálo často rádio.

NYNÍ: Dneska všechna myslitelná jídla najdete pohodlně online na mobilu a hudbu si můžete pustit podle nálady ze Spotify nebo Google Music Play.

 

TELEVIZE

DŘÍVE: Skoro v každé domácnosti představovalo sledování televize hlavní večerní program.

NYNÍ: TV vysílání nebo filmy můžete sledovat i na displeji svého mobilu. Každý člen domácnosti se může věnovat právě tomu, co ho zajímá, a nemusí dělat kompromisy s ostatními.

 

JDE SE SPÁT

DŘÍVE: Nastavit budík!

NYNÍ: Nechat nabít mobil…


Text: výstava Člověk a telefon (Národní technické muzeum)

Zpět