Na Mighty musím být na signálu

Vyzkoušejte sami 22.–24. července 2016
#Téma
Vojta Libich (28) z kapely Burning Steps dělá runnera na festivalu Mighty Sounds. Co to znamená a proč se neobejde bez mobilu?
Zpět

IMG_3547_FotorJak ses dostal ke své práci?

Přes chození na koncerty, kde jsem poznával čím dál víc lidí, kteří se věnují hudbě, jako je Robert Vlček z bookingové agentury Conspiracy. Když nepočítám dobu, kdy jsem psal pro časopis Mighty Fanzine, jedu v tom už čtyři roky.

 

V čem spočívá tvá práce?

Mám dvě hlavní funkce. Pro české kapely dělám tzv. advancing, tedy veškerá přípravná jednání před začátkem festivalu. To by mělo trvat zhruba čtyři měsíce, ale většinou se všechno děje až na poslední chvíli. Štěstí je, že se s většinou českých kapel znám osobně, takže si stačí zavolat nebo napsat na Facebooku. Během festivalu pak pracuji jako spojka mezi produkcí a skupinami. Když nastane nějaký problém, jsem na telefonu pro kapely a je na mně, abych se postaral o všechno, co potřebují. Dělám runnera. Někdy se tomu říká production assistant.

 

Jak vypadá tvůj den?

Začíná ve chvíli, kdy najíždějí první kapely, což může být třeba v osm ráno. Kolega mi zavolá, že mám za pět minut kapelu na hlavní bráně. Kapelu si převezmu, zkontroluji, aby všichni dostali pásky a akreditace. Pak s nimi jedu ke stage, kde s jejich tour managerem dohodnu veškeré technické detaily. Pak je i s crew odlifruji do šatny, aby si odpočinuli, a mezitím vyřešíme zvukovku. Celý den se motám okolo nich a můj den končí někdy ve tři nebo ve čtyři ráno, kdy poslední kapela odjíždí.

 

Co od tebe kapely chtějí?

Může se zdát, že to bude hrozně rokenrolové a akční, ale není to tak. Na Mighty nejsou žádné kapely typu Guns’n’Roses. I když jsou to pankáči a hardkoráři, většinou si nevymýšlejí kraviny.

 

Byl jsi někdy z něčeho hodně v nervu?

Při vystoupení Dropkick Murphis, což byla největší kapela festivalu, došlo k menšímu komunikačnímu šumu a dole pod pódiem bylo míň sekuriťáků, než by situace vyžadovala. Než se všechno urovnalo, jednomu člověku z publika se povedlo vylézt na stage a sekuriťáci ho naháněli po pódiu. To se zase nelíbilo kapele. Protože jsou to pankáči, nechali si ho tam a pařili s ním. Ve finále dostali vynadáno úplně všichni.

 

Co ti v práci pomáhá?

Se všemi členy týmu jedeme na WhatsApp. Často jsme každý na opačném konci areálu, kam nedosáhne signál vysílaček. Mobilní signál je všude, takže je to mnohem jednodušší a jistější. Protože je všude rachot, nejraději si navzájem píšeme.

 

Nějaká další aplikace nebo přístroj?

Zásadní je pro mě Gmail v mobilu. Běžně se stává, že kapela tvrdí něco, co vím, že tak úplně není. Naběhnu tam, ukážu jim mail z naší vzájemné komunikace a je jasno. Zásadní pomůcka je pro mě power banka. Bez ní bych byl za tři hodiny na suchu. Musím být na mobilu ve spojení celý den.

 

Proč mám vyrazit na Mighty?

Ačkoliv už to není ten malý rodinný festival jako před deseti lety, pořád má atmosféru punkového koncertu v malém klubu s tím rozdílem, že tady je to na velkém prostranství a o to větší je to party. Je to jeden z největších mejdanů, jaké můžeš zažít!

Více na Mightysounds.cz.

 

Hudební tipy Vojty Libicha

 

FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES
Frank je bývalý frontman Gallows z Británie a ztělesnění zla v novodobém punkrocku a jeden z největších drzounů celé scény.

 

NEGATIVE APPROACH
Legenda amerického hard coru s totálně antipozitivním přístupem k žánru.

 

T.S.O.L.
Ještě starší legenda amerického melodického punkrocku a současníci velkých jmen, jako jsou Black Flag nebo Minor Threat.

 

LAGWAGON
Brutální devadesátková legenda kalifornského skatepunku z labelu Fat Wreck Chords a největší headliner letošního Mighty.

 

SILVERSTEIN
Kanadský post-hardcore. Sice hodně popový, ale pořád vychází ze správných kořenů. Sympatická kapela, která má koule.

 

THE GODDAMN GALLOWS
Úplná šílenost, která kombinuje hillbilly, country s hardcorem a motorkářským punkrockem. Naživo neskutečně zajímavá show.

 

MOBIL JE PRO MĚ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

 

Říká Tomáš Fiala, pořadatel festivalu BRUTAL ASSAULT, jehož 21. ročník proběhne 10.–13. srpna v Josefově.

 

Kolik letos vystoupí interpretů a kolik očekáváš diváků?

Kolem sto deseti. Domácích skupin máme asi pět až sedm procent, zbytek je z různých koutů světa. Snažíme se namíchat mix, jehož chuť osloví podobně uvažující lidi napříč zeměmi. Počet diváků očekáváme podobný jako v loňském roce, můžeme se dostat na něco okolo 18 tisíc lidí.

 

Je příprava takového festivalu full time job na celý rok?

Určitě je. Čím to chceš dělat lépe, tím více drobností se objevuje. Momentálně na akci dělá v průběhu celého roku zhruba šest lidí, širší produkční okruh je cca 12 lidí a celkový počet zaměstnanců festivalu je 500 lidí.

 

Jak ti v tom pomáhá mobil?

Mobil je pro mě nejdůležitější věc. Na festivalu je v permanenci 24 hodin denně. Mobilní nabíjecí zdroje vyřešily i životnost baterie. Komunikace je nenahraditelná, zvláště v případech náhlých změn a problémů.

 

Používáš nějaké aplikace?

Jasně. Používám Spotify, Bandsintown, Pinterest, Facebook, Drive, YouTube a něco i na sport.

 

Kolik hodin denně strávíš na mobilu a na mailu v telefonu?

V průměru osm až deset hodin denně.

 

Proč by měli čtenáři vyrazit na Brutal Assault?

Pro koho tenhle festival je? Festival je určený lidem otevřené mysli se sklony k extrémní hudbě v různorodých formách a podobách. Pokud vás nebaví fádní akce a umělci, tak Brutal Assault je festival, který vám rozšíří hudební i estetické obzory.
Brutalassault.cz


 

Text: Adam Maršál, foto: archiv festivalu

Zpět