Samsung Galaxy S9 na testu v Paříži

Nejočekávanější klenot galaxie číslo devět
Tak ho mám v ruce! Naštěstí z vesmíru nespadl na zem - to byl byla katastrofa - ale do mé dlaně. Jak se s ním pracuje? A hlavně - je jeho foťák tak skvělý, jak se slibovalo?
Zpět

paris_charger1Co si budeme povídat, je to pěkná pálka. Víc jak dvacet tisíc korun dá za mobil jen málokdo a nejspíš by se kroutili i zapřisáhlí členové jablečného bratrstva. Samsung Galaxy S9 má prý lepší foťák než iPhony. Objektivně nemůžu posoudit, protože v mé druhé kapse se cestou do Paříže neohřívala americká novinka X, nýbrž již poněkud historický iPhone 7. Ale protože jsem jen obyčejný uživatel, několika srovnání jsem se stejně neubránil.

 

Jde to, ale klouže toparis_charger18

Za prvé. Ta věc vypadá skvěle. Je to nádherný kus telefonu, který působí jak vybroušený z jednoho bloku křišťálu, jehož hrany se po stranách zužují do špičky. Leskne se a člověk se úplně těší, až pohladí displej. Ušlechtilý design má i svou stinnou stránku. Až vám ho někdo podá, dejte si bacha. Klouže tak, že jsem měl chvílemi pocit, že mám v ruce mokrého kapra, který chce skočit zpátky do kádě. Ani jednou mi nevypadl, dokonce ani z Eiffelovky, ale bylo to za cenu přísné disciplíny, sebeovládání a abstinence, což se skoro vymyká slovu Paříž. Celý problém se dá samozřejmě vyřešit nějakým pouzdrem, které bych jako majitel pořídil v první vteřině od uvedení do provozu. Udělejte to také tak, i kdybyste měli pocit, že svůj nový elegantní mercedes oblékáte do celty.

 

Tlačítka na bocích nahmatám trochu jinde, než si pamatuji z předchozího modelu S8, což by mi nevadilo až na to, že jsem si během víkendu nechtěným stisknutím asi dvacetkrát omylem přivolal hlasového asistenta Bixby, který se mi pletl se zamykacím tlačítkem na opačné straně. Možná si zvyknete, ale neříkejte, že jsem vás nevaroval.

 

Dělejte obličeje

Kapitolou samou pro sebe je odemykání. Vedle tradičních postupů to jde i přes sken duhovky (maká bezvadně) a sken obličeje (maká tak napůl). Úplně spokojený jsem nebyl, protože jak člověk trochu natočí hlavu, telefon se vzpouzí a nechce pustit. Je to asi logické, ale když to jde u Applu (myslím tím toho nejnovějšího), mohlo by to jít i u Samsungu.

 

Baterku jsem neměřil stopkami, nedošlo ani na test, jak dlouho vydrží mobil na stole s rozsvíceným displejem. Na exaktní výzkum nebyl čas, ale okometrickou metodou bych řekl, že by to mohlo být o něco lepší a že se piktogram tužkového článku zmenšoval rychleji, než bych chtěl. Es devítka zdědila 3000 mAh akumulátor po své osmičkové sestře, a když si chcete užívat všechny funkce a hodně fotit, nejpozději večer musí do sítě. Víkendové seance bez šňůry se nekonají. Na druhou stranu si dokáže sosnout z nuly na 85 % za hodinu, což je obdivuhodný výkon.

 

Vyletí ptáček

paris_charger7

A nyní k tomu, na co jsem se nejvíc těšil. Jdeme fotit, a to hned ráno z okna, kde jsem si umanul pořídit panoramatický snímek s kostelem Sacré-Cœur v levém rohu. Oproti mému iPhonu to jde nějak rychleji, bez zubů a výsledek je jasně ostřejší, což ještě vyleze, když si fotografii přiblížíte. Na druhou stranu jsem měl co dělat, aby mi mobil nevyklouzl z ruky a nepřistál na hlavě nějakému ranému návštěvníkovi Moulin Rouge. Uff.

 

paris_charger3Tentýž kostel sehrál svou roli v mém úsudku, že lepší foťák v mobilu, jsem ještě v životě nedržel. Když jsme se k němu blížili asi o patnáct hodin později, libovali jsme si, jak je krásně nasvícený. Nadšení trvalo asi minutu, protože ho přesně o půlnoci vypnuli a světlo zůstalo jen ve zvoničce na samé špici. Napadlo mě, že je to ta pravá chvíle pro test. Vytáhl jsem Galaxy a na baziliku Nejsvětějšího srdce Ježíšova jsem namířil čočku bezkonkurenční světelnosti f 1,5. Čekal jsem rozmazaninu, ale na displeji zasvítila fotka, díky níž jsem viděl stavbu v lepších detailech než ve skutečnosti. Galaxy vykouzlil snímek doslova ze tmy. Ještě před pár lety, bych pro dosažení podobného výsledku čekal několik vteřin se zrcadlovkou na stativu.

 

Stejných výsledků se mi bohužel nepodařilo dosáhnout s přední kamerou během pokusů o noční selfie. Větší roli v neúspěchu asi sehrálo, že mi mobil klouzal v ruce, ale z pěti fotek jsem pořídil pět více či méně rozmazaných vzpomínek.

 

paris_charger21Výhradu bych měl k ovládání. Se svou zrcadlovkou se rád věnuji disciplíně „street photo“, kdy musíte být předvídaví a rychlí. Mobil sice naskočí bleskově, ale mnohokrát se mi při manipulaci začal přehazovat do nějakých jiných režimů. Prostě jsem se omylem dotkl něčeho, co něco spustilo, a fotka byla fuč. I to je cena, která se platí za super citlivý displej.

 

paris_charger14Hodně se mi líbila funkce „Jídlo“, díky níž si můžete pořizovat fotky podobné těm, co znáte z časopisů, jako je Apetit. V gastronomii se fotí na malou clonu, která zařídí, že je vždy ostré jen něco ze stolu a zbytek v dáli se příjemně rozostřuje. Na jiných mobilech se toho dá relativně snadno docílit postprodukcí, ale Samsung Galaxy S9 vám takové fotky vyrobí rovnou sám. Jen si musíte prstem na displeji vybrat, na co chcete ostřit. Funkci jsem trochu mimo logiku programu využíval i na ulici a vycházely z toho zajímavé snímky s hezkou hloubkou ostrosti.

 

Fotoaparát si uměl poradit s jakýmkoli světelným prostředím. Úplně si vybavuji, jak špatně dříve vycházely snímky z interiéru. Na zámku ve Versailles jsem namířil foťák na fresku na stropě a hop – domů jsem si odnášel dokonalou reprodukci.

paris_charger9

Shrnutí: Je to nádherný mobil, který splňuje všechno, co čekáte od prémiového smartphonu. Určitě se vyplatí pořídit na něj obal nebo kryt, jinak je až nebezpečně živý. Jestli si hodláte před cestou na dovolenou pořídit, nějaký malý, šikovný foťák, nedělejte to. Kupte si Samsung Galaxy S9 a budete mít v kapse takový aparát, vedle nějž většina moderních kompaktů zezelená závistí.

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět