NA DESIGNBLOKU SI POCHUTNAJÍ I TI NEJVYBÍRAVĚJŠÍ FAJNŠMEKŘI

#Téma
Zpět

CCGD 2009 2Průmyslový palác na pražském Výstavišti se od 26. do 30. října promění v obrovskou dortovou bitvu. Největší přehlídka designu v Česku bude letos ve znamení hravosti, drzosti a grotesky. Ředitelka Designbloku Jana Zielinski nám prozradila, na které umělce se sama nejvíc těší a co bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Technologický pokrok prostě nezastavíš. Ani v umění a designu!

 

„Hlavním tématem letošního Designbloku bude jídlo, ale nejen ve smyslu reálné potravy, ale v širším kontextu smyslových zážitků, které s ním souvisejí. Stolování je čas strávený s rodinou a přáteli, je potravou těla i srdce, a především .žasným zdrojem slasti,“ uvedla Jana Zielinski. A tohle je 8 jednohubek, které nám sama doporučila.

 

1. HOLKA Z PLAKÁTU

Těšte se na výstavu n.dherných váz Dominiky Petrtýlové, která byla vybrána mezi talenty Designbloku. Kromě její práce budete po celou dobu přehlídky vídat i její tvář, protože všech 6 finalistů soutěže Erste Talent Display najdete i na plakátech vizuálu. Která z nich je Dominika, si však musíte najít už sami. Je totiž někde uprostřed dortové bitvy, která se stala motivem letošního Designbloku, a k zastřešujícímu tématu „Jídlo“ se skvěle hodí.

 

2. NADPOZEMSKÉ DORTY

Jídla, které je tématem letošního ročníku, bude opravdu dostatek pro všechny. Maxim Velčovský navrhl pro hlavní výstavní prostory na Výstavišti v Praze-Holešovicích obrovské dorty, které společně se šlehačkovými mraky vytvoří fantaskní instalaci. Součástí této instalace budou také skákadla a kolotoče pro děti. O hladu nezůstane nikdo!

 

3. BLIKAJÍCÍ MAKRONKY

Lucie Koldová vytvořila pro značku Brokis, jejíž je kreativní ředitelkou, nádhernou kolekci luxusních svítidel, kterou nazvala Macrones. Makronky jsou elegantní kombinací skla a onyxu a návštěvníci se na vlastní oči přesvědčí, kolik druhů vzácného onyxu existuje! Každá makronka je totiž úplně jiná a na všechny se hned sbíhají sliny.

 

Svítidla Macrones Lucie Koldové
Svítidla Macrones Lucie Koldové

 

4. INSTANTNÍ ŠTĚSTÍ

Sklářská značka Lasvit oslaví na Designbloku 10 let od svého vzniku. Kromě novinek, které představí ve svém showroomu v Holešovicích, chystá i unikátní instalaci Štěstí v Art House, která bude umístěna v Lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti.

 

5. ZÁZRAKY KINETIKY

Slovenská umělkyně Pavla Sceranková představí své kinetické sochy v Art House v Lapidáriu. Kromě více než 150 designérů, od kterých bude během Designbloku možné nakupovat jejich kolekce za speciální ceny, se tudíž návštěvníci budou moci ukojit i po sběratelské stránce. A třeba právě jejími sochami.

 

6. STRIKTNÍ KOUPELNOVÁ ELEGANCE

Patricia Urquiola, hvězdná španělská designérka, navrhla pro Laufen nádhernou kolekci doplňků. Striktní a elegantní, přesně takovou, jako je ona sama. Že by injekce nových nápadů, kam až se dá se sanitou zajít?!

 

Patricia Urquiola pro Laufen
Patricia Urquiola pro Laufen

 

7. RICHARD HUTTEN

Jedním z hlavních hostů letošního Designbloku bude slavný holandský designér Richard Hutten. Představí zejména své novinky pro tradičního italského výrobce Ghidini. Hurá!

 

8. UMĚNÍ TECHNOLOGIE

Mira Podmanická a Markéta Nováková vystaví na letošním Designbloku limitované kolekce váz, ve kterých se snoubí krásná práce s porcelánem a kresbou. Každý kus je zcela originální a nejen pro citlivé duše to bude láska na první pohled.

 

Porcelánové vázy Miry Podmanické a Markéty Novákové
Porcelánové vázy Miry Podmanické a Markéty Novákové

 

Místem konání festivalu se opět stane Průmyslový palác na pražském Výstavišti. Zatímco v pravém křídle se otevře Superstudio, v levém bude fungovat takzvané Openstudio. V něm budou mít návštěvníci možnost seznámit se s mladými designéry, se studentským designem a soutěží Diploma Selection. Střední halu pak bude obývat Designérie. Návrh instalace je v rukách Maxima Velčovského a Veroniky Jirouškové.

 

Kromě pražského výstaviště obsadí Designblok také řadu galerií, pop-up shopů a showroomů po celé Praze. Součástí letošní přehlídky bude také stylová kavárna, na které pracovalo designérské duo Jan Plecháč a Henry Wielgus.


Autor textu: Veronika Kratochvílová, Foto: archiv Designbloku

Zpět