Muzika je cíl!

PÍSNIČKY Z ROAD MOVIES
#hudba
Zpět

Až se vydáte na svou letní dovolenou, nechte se unést písničkami z road movies, které mají nejlepší soundtracky všech dob. Hudební publicistka Veronika Kratochvílová vám řekne proč. Ještě než si sbalíte kufry, stáhněte si všechna alba do playlistu ve svém mobilu například na Google Play Hudba.

 

bonnie-clydeBONNIE A CLYDE: ARTHUR PENN

Nechte za zády hodiny přesčasů, uječenou sekretářku, složenky i vlastní mámu a vydejte se vstříc svobodě! Spolu s tímhle skvělým soundtrackem prožijete extrémní jízdu s nejznámější gangsterskou dvojicí na útěku, krizi třicátých let i bojkot amerického vládního systému! Kultovní snímek z roku 1967, jehož soundtrack spadl do kompetence Charlese Strouse, dnes již 87letého amerického skladatele a textaře, který se později prosadil hlavně jako tvůrce muzikálu Annie, je tím pravým receptem pro legální změnu vašeho stereotypního života. Třináctka skladeb ve stylu funky, country i blues zaručeně zvedne ze židle i líné flegmatiky a donutí je trochu zazlobit.

 

 

Easy-RiderBEZSTAROSTNÁ JÍZDA (EASY RIDER): DENNIS HOPPER

Ultimátní jízda z horkého Los Angeles do věhlasného New Orleans se kromě drogového mejdanu může proměnit v cokoliv, ale rozhodně ne v nudnou a bezpečnou cestu autem. Poselství svobody ze sklonku 60. let neztratilo nic ze své výmluvnosti, stejně jako chytlavý desetitrackový soundtrack. Nalaďte se na léto s nestárnoucími legendami, jako jsou Jimi Hendrix, Steppenwolf nebo The Byrds, naskočte na nevázanou vlnu a zkuste být alespoň trochu nezodpovědní. Bouřlivá karnevalová noc může být totiž klidně ta dnešní! Tak už na nic nečekejte a nasedejte. Jen cestou nezapomeňte brát stopaře!

 

rain-manRAIN MAN: BARRY LEVINSON

Rozešla se s vámi holka, vyhodili vás z práce nebo jste se nedostali na vysněnou vysokou? Hoďte všechno za hlavu a nastavte svou tvář ke slunci. Kultovní oskarový trhák ze sklonku osmdesátých let pohltí nejen milovníky silných a dojemných příběhů, sentimentální snílky a troublemakery, ale také fanoušky geniálního skladatele Hanse Zimmera. Ten si tu pohrál s nostalgickými popovými melodiemi ve stylu 50. a 60. let, které dojemnost snímku ještě umocňují. Čestnou výjimkou a zároveň jedním z vrcholů soundtracku je pak bezesporu roztančená osmdesátková pecka Iko Iko v podání šílených holek Belle Stars. Závěrečná „titulková“ píseň, která se i přes echtovní syntetické 80s zvuky rozpíná do atmosférických dálav, nenechá ve finále ani jedno oko suché, a tak není divu, že si její název z konce filmu málokdo vybaví… Vy ale po jejím poslechu budete neskonale šťastní a připravení na další letní dobrodružství.

 

AberdeenABERDEEN: HANS PETTER MOLAND

Tenhle povedený soundtrack se náramně hodí na dlouhé lety i nekonečné přejezdy vlakem, ale službu udělá také jako první pomoc při insomnii. Anestetizující melancholie vás připoutá k sedadlu, i kdyby turbulence za letu třískala vozíky o strop airbusu a všechny stevardky Regiojet začaly koktat do mikrofonu. Severské drama, jehož síla je ukrytá v syrovosti tématu i jeho zpracování, koresponduje se soundtrackem, který si jako kulisu k druhému rande pravděpodobně nepustíte. Drtivá většina skladeb skladatele Zbigniewa Preisnera je totiž laděna v melancholickém až tísnivém duchu ledové tříště prolévané hektolitry levného alkoholu. Složitost vztahů a bezvýchodnost rodinných konstelací místy sklouzává k sebeironii a nutí posluchače všech sedmnácti skladeb zůstat při plném vědomí a v emoční tenzi. Rozhodně si jej nepouštějte, pokud sedíte za volantem!

 

roadieROADIE: ALAN RUDOLPH

Chystáte se letos na nějaký hudební fesťák? Tahle muzikálová komedie rozhodně nepatří k vrcholům americké kinematografie, ale mezi kultovní road-movie soundtracky bychom ji rozhodně zařadit měli. Přehlídka rockových legend, jako jsou Debbie Harry se svojí partou Blondie, Alice Cooper, Roy Orbison nebo Meat Loaf, by tenhle snímek pozvedla z popela, i kdyby pojednával o zemědělských hnojivech. Pohled do lákavého světa „za pódiem“ rockových koncertů má své pro a proti, ale rozhodně stojí za bližší prozkoumání. Takže když vám bude cesta na Glastonbury nebo Sighet připadat nekonečná, vězte, že vaše ujeté kilometry jsou nic oproti tomu, co musely absolvovat vaše oblíbené partičky muzikantů.

 

o-brother-where-art-thou-stillBRATŘÍČKU, KDE JSI? (O BROTHER, WHERE ARE THOU?): ETHAN COEN, JOEL COEN

Málokoho překvapí, že jedna z nejzdařilejších komediálních road-movie posledních dvaceti let pochází z dílny sympatických bratří Coenů, kteří mají na skladě už hezkou řádku povedených scénářů. O atmosféru třicátých let na americkém jihozápadě se tu postarali hudebníci T-Bone Burnett, Carter Burwell a Alison Krauss, kteří jako tvůrci soundtracku odvedli perfektní práci. Ze všech 19 skladeb se ústřední melodií bezesporu stal tradiční americký country singl I Am A Man Of Constant Sorrow, který v roce 1913 uveřejnil Dick Burnett pod názvem Farewell Song a jenž se ve filmu zopakuje celkem třikrát. Nejdřív v nahrávacím studiu, pak v instrumentální verzi a nakonec s kapelou. Kompletní soundtrack si necelý rok po premiéře filmu v roce 2001 vysloužil mnohá ocenění, mezi nimiž se nejvíc třpytí asi soška Grammy v kategorii Best Country Collaboration. Pokud se tedy chystáte zdemolovat zažité stereotypy paštikových dovolených a Troškových prázdnin, sbalte si spacák, hoďte si do uší tenhle soundtrack a vykašlete se na navigaci. Určitě dojedete tam, kde vám bude hezky. Hvězdy totiž nikde nesvítí ošklivě, když jim dáte šanci.

 


Text: Veronika Kratochvílová

Foto: Archiv

Zpět