MUZEUM KARLA ZEMANA

#Návody a inspirace
Zpět

New York má Muzeum Tima Burtona, Praha zas Muzeum Karla Zemana. Chystáte se do hlavního města na vánoční nákupy? Nebo sem jedete jen tak? Udělejte si čas a vydejte se na Cestu do pravěku nebo po stopách Vynálezu zkázy.

karel-zeman-cesta-do-praveku-nataceni

Mobily rozhodně vezměte s sebou a určitě je nevypínejte. Zatímco v jiných muzeích vám za zády neustále přešlapuje hlídač a úzkostlivě pozoruje, abyste si náhodou nevyfotili nějaký exponát, zde jste k focení a natáčení dokonce pobízeni. Na všechno se smí sáhnout a vše je dovoleno zaznamenat. Již venku na Saském dvoře v Saské ulici hned u Karlova mostu na Malé Straně najdete kulisy k filmům Ukradená vzducholoď a Baron Prášil, v nichž si s dětmi pořídíte výpravnou fotku na Facebook. Muzeum je navržené jako filmové ateliéry, kterými volně procházíte. Hned co se za vchodem seznámíte s režisérovými začátky a jeho ranou tvorbou, přetočí se osa času a před vámi se otevře brána k cestě do pravěku. Děti rozhýbou křídla prvohorní vážky a ve skrýši najdou zkamenělinu trilobita. Ti starší užasnou nad tím, jaké techniky, rafinované postupy a přelomové zlepšováky Karel Zeman při natáčení filmu vymyslel. Jak bude vypadat výsledek na plátně, věděl často jenom on. Herci ani štáby většinou vůbec neviděli, do jaké scény budou zasazeni, a museli bezvýhradně důvěřovat režisérově vizi. Umíte si asi představit, jak náročné je zahrát zděšení z dinosaura, který ve skutečnosti není?
_fjo4556-tiskDneska je natáčení před zeleným klíčovacím pozadím běžné, ale před více než šedesáti lety to byl revoluční postup. To samé, čeho dnes filmaři dosahují ve 3D programech, musel Zeman dělat ručně. Kombinoval herecké prvky s kreslenou a loutkovou animací. Využíval přitom různé optické klamy a finty. Všechny jsou v muzeu názorně předvedené, což je inspirativní nejen pro návštěvníky, kteří se aktivně zabývají filmovou tvorbou. O místnost vedle si poslechnete šumění moře v těžké potápěčské helmě v expozici věnované Vynálezu zkázy. Skoro máte pocit, že byste se měli dobře rozhlédnout, zda se neblíží žralok s vyceněnými zuby. Vedle nahlédnete do periskopu nebo si zatočíte klikou, která uvede do pohybu soukolí sstrojovny ponorky. Vzpomínáte na slavnou scénu z filmu? V další místnosti vás čeká létající stroj, který můžete směle osedlat. „Někteří se někdy nesměle ostýchají, ale nemusejí se ničeho bát, stroj vydrží i velké dospělé,“ říká Denisa Lešková z Muzea Karla Zemana.

dokreslovacka-cesta-do-pravekuVelký prostor je věnovaný dalšímu skvostu Zemanovy tvorby, kterým byl Baron Prášil z roku 1961. Prozradí vám tu, jaké triky Zeman použil, aby na plátně vytvořil zdání nekonečně prostorného paláce, a u figuríny s originálním kostýmem vás překvapí, jak úzký pas měla Jana Brejchová, která si ve filmu zahrála jednu z hlavních rolí.

V muzeu člověk pochopí, jak citlivě Zeman pracoval s dobovými náladami a dokázal mnohé předvídat. Vynález zkázy šel do světových kin nedlouho před karibskou krizí, kdy se svět málem ocitl na prahu 3. světové války. Scéna na Měsíci z Barona Prášila z roku 1961 vypadá jako dokonalá předloha obrazu, jaký v roce 1969 vysílala na Zem posádka Apolla 11. Není divu, že americký režisér Tim Burton Zemana několikrát zmínil jako svůj vzor a režisér Jurského parku Steven Spielberg se při své návštěvě Prahy sháněl po Cestě do pravěku.
karel-zeman-vynalez-zkazy-1958-zdroj-muzeum-karla-zemanaVáš mobil přijde ke slovu i v poslední, sedmé expozici, kde se necháte natočit před zeleným pozadím a zasadit přímo do vybrané scény z nejznámějších Zemanových snímků. Jedním kliknutím si klip pošlete na e-mail a přes mobil ho můžete šířit dál na sociální sítě. Wi-fi je v celém muzeu zdarma. Nezapomíná se ani na děti. Pozornost nejmenších zajistí hra, během níž v muzeu hledají různé předměty. Starší pak u vstupu dostanou kvíz, který krok za krokem řeší v jednotlivých expozicích. Všechno je tu vymyšleno přesně podle kréda Karla Zemana: „Všechny filmy, které jsem vytvořil, věnuji dívkám a chlapcům.“

 

INFO:

Muzeum vzniklo před čtyřmi lety z iniciativy Jakuba Fabela, Ondřeje Beránka a Marcela Krále. Od té doby už ho navštívilo víc než 150 tisíc lidí. S exponáty pomohla i režisérova dcera Ludmila Zemanová, která muzeu věnovala řadu cenných artefaktů z rodinného archivu. Dalším projektem je digitální restaurování a čištění starých Zemanových filmů, na které můžete přispět ze svého mobilu prostřednictvím DMS. Otevřeno je každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Vstupné pro dospělého je 200 Kč. Rodiny si můžou koupit zvýhodněné vstupné za 490 Kč. Návštěvu si můžete zpestřit o jízdu lodí, do níž nastoupíte v kanále Čertovky přímo ze dveří muzea.

muzeumkarlazemana.cz

 

VYHRAJTE RODINNÉ VSTUPNÉ!

Máme pro vás 3x vstupné pro 3 rodiny (tj. 2 dospělé a až 3 děti) v ceně 3x 490 Kč platné do 28. 2. 2017. Chcete je vyhrát? Pošlete odpověď na otázku, v jakém roce se narodil režisér Karel Zeman, na adresu: info@charger.cz

Zpět