MŮŽE SE HODIT

#VYGOOGLENO
Technologie a IT produkty se zběsile ženou vpřed a poskytují uživateli stále větší komfort. Takto rychlé tempo má za následek, že velká část uživatelů nemá o některých dostupných aplikacích ani tušení. Proto bychom vás, ještě než letos vyrazíte na dovolenou, rádi seznámili s některými vychytávkami, které nabízí náš starý známý strejda Google.
Zpět

KAPESNÍ TLUMOČNÍK
Služeb Překladače Google jste už asi také někdy využili. A věděli jste, že není nutné text ručně přepisovat, ale že můžete využít funkce okamžitého vizuálního překladu? Stačí na daný text zamířit foťák a aplikace jej okamžitě přeloží do angličtiny. Tenhle režim navíc funguje i offline, když si předem stáhnete jazykový balíček. Překladač můžete přepnout i do konverzačního režimu. Objednejte si zmrzlinu česky a italský zmrzlinář hned pochopí, co chcete, protože aplikace nahlas přečte překlad. Jazykové bariéry už vás tedy mohou přestat trápit.

 

 

CESTUJEME Z GAUČE
Asi není třeba představovat Mapy Google a jejich funkci Street View, jejichž existence si všiml už asi každý. Mnoho z nás je pro účely plánování dovolené již využívá. O čem ale někteří možná neslyšeli, to jsou speciální sbírky Street View. Díky nim si můžete, z pohodlí domova a zdarma, prohlížet turisticky populární atrakce a destinace. Může se jednat o parky, zoo, hrady a další zajímavé oblasti. Virtuálně se tak můžete vypravit třeba na safari do Afriky nebo do Yosemitského národního parku. Z České republiky si můžete projít třeba interiér pražského orloje.

Tip: Vyzkoušejte Street View ve spojení s Google Cardboard. To jsou kartonové brýle pro virtuální realitu, díky kterým si místa prohlédnete v 3D rozměru.

 

 

PEPO, VAŘÍ TAM DOBŘE?
Google Mapy mají ještě jednu specialitu. Nezobrazují jen objektivní skutečnosti, jako třeba co se nachází na kdejaké souřadnici, ale i ty subjektivní, tzn. recenze uživatelů. Pokud se tedy nebojíte spolehnout na názor druhých anebo si chcete ověřit, zda se shoduje s tím vaším, můžete zvolit podnik podle počtu hvězdiček, komentářů a uživatelských fotografií. Dále si také můžete zkontrolovat otvírací dobu a graf, který vám napoví, kdy je na místě nejvíce lidí. Můžete se tak vyhnout nepříjemným frontám.
Tip: Vyjádřete i vy svůj názor! Líbilo se vám někde nebo jste naopak odcházeli zklamaní? Dejte to vědět ostatním. Napište recenzi nebo přidejte vlastní fotku z daného místa.

 

 

ASISTENTKA PRO KAŽDÉHO
Důkazem, že luxus začíná být dostupný širším vrstvám obyvatel než dříve, je appka Chytré karty, která supluje osobní asistentku (nebo asistenta). Chytré karty najdete v telefonu pod ikonkou aplikace „Google“. Ta bývá ve smartphonech se systémem Android předinstalovaná, ale pokud jste ji v seznamu aplikací nenašli, můžete si ji také stáhnout. Karty nabízí užitečné informace v pravou chvíli ještě dříve, než je vůbec začnete hledat. Například na základě potvrzení o zakoupení letenky ve vašem Gmailu poskytují karty informace o letu, terminálu a času, kdy vyrazit na letiště. Dále předpověď počasí v destinaci, převaděč měn anebo přehled místních frází, které se mění dle konkrétní denní doby.

 

 

FOTÍM, FOTÍŠ, FOTÍME
Skvělou pomůckou, nejen v době dovolených, je aplikace s názvem Fotky Google. Všechny fotky a videa, které smartphonem pořídíte, si pomocí ní můžete zálohovat online, ale přístup k nim budete mít pouze a jen vy. Nezahltíte si paměť telefonu a o fotky nikdy nepřijdete, ani když telefon přestane fungovat. Pokud se o ně budete chtít podělit s rodinou nebo přáteli, stačí vybrat fotky, které chcete sdílet, a poslat link s odkazem. Zajímavým zpestřením je i automatické skládání fotek do animací nebo koláží, které snadno nasdílíte na sociální sítě. Aplikace navíc sama vybere nejlepší záběry a videa, seřadí je na časovou osu a přidá mapky a označení míst, která jste navštívili. Vznikne tak krásný příběh vaší dovolené.

 

 


Text: Aneta Ščotková

 

Zpět