Móda

Obléknout se jako Iron Man
#MÓDA
Stalo se vám, že jdete po ulici a z ničeho nic potkáte Iron Mana? Nebo, že jdete do kina na dlouho očekávanou premiéru a Darth Vader vás sleduje u vstupu? Pokud ne, tak jste ještě zřejmě nenarazily na cosplay.
Zpět

Cosplay pochází z spojení slov “Costume” (kostým) a “Play” (hra). Do módy fanoušků filmových kostýmů vás zavede Ondřej Hercík, jeden z nejvýznamnějších představitelů tohoto svérázného žánru v Česku.

 

IMG_1294

Co je Cosplay?

Celé to odstartovalo kde jinde než v bizarním Japonsku. Spojitost hledejme s japonskými Anime komiksy, které jsou také nejčastějšími tématy pro cosplay. Díky posunu celého fenoménu směrem do USA a Evropy se objevují i nám bližší filmové postavy z komiksů, filmů i videoher. Sám jsem majitelem 2 cosplayů Darth Vadera a zatím jediného Iron Mana u nás. O Cosplay byl mimochodem natočen jeden celý díl seriálu Kmeny.

 

 

big daddy

Kde to uvidím?

Stejně jako rybáři, mají cosplayeři svá místa setkání, kterým se řiká “Cony”. Mezi největší na světě patří Dragon Con nebo tradiční Comic Con, které navštěvují tisíce lidí. Doporučujeme na Youtube vyhledat jednu z těchto velkých akcí a kochat se. Zejména pak pánské oko si přijde na své. Z českých akcí můžete navštívit například STARcon, který se koná od 1. do 3. dubna. Na největší domácí událost s názvem Animefest můžete jet 29. dubna do Brna. Fanoušci Anime jezdí na Advik, kopřivnický Koprcon je hlavně o sci-fi a Star Wars a na začátku léta se jezdí na týdenní Festival Fantazie v Chotěboři. Cony můžete navštívit i v civilu a jen tak to tam omrknout.

 

Kdo to u nás dělá?

Nejznámější české spolky jsou zaměřené na Star Wars. Záporáky sdružuje Czech Garrison, klaďáky Lion Base. Jde o české odnože mezinárodních organizací 501. Legie a Rebel Legion, které mají kostýmy dotažené do nejmenších detailů.

hromadné foto 3

 

Co všechno je předmětem cosplay?

Cosplayovat jde takřka cokoli od Anime postav přes filmové postavy, roboty až po poníky. Na typicky domácí náměty lidi zatím neslyší. Jessii od Káji Saudka si zatím za vzor žádná dívka nevybrala. Nadšenci si kostýmy vyrábějí od základu sami. Biblí je pro ně stránka www.therpf.com, kde je všechno od návodů, postupů a 3D modelů až po bazar. Ceny můžou narůst dost vysoko – můj Darth Vader stál např. kolem šedesáti tisíc.

 

Doporučené odkazy

http://www.cosplay.com/

www.therpf.com

www.501st.cz

www.pragoffest.cz

 

Facebook:

Komunita Cosplay

 

Youtube

Dragon Con 2014 Cosplay Showcase


 

Text: Ondřej Hercík

Foto: Jakub Frey, Martin Charvát a Lukáš Krása

Zpět