MÓDA V KUCHYNI A KUCHYNĚ V MÓDĚ

#MÓDA
Zpět

Jídlo je základní lidská potřeba stejně jako oblékání. Primární funkce oděvu jakožto ochrana proti povětrnostním podmínkám se vcelku brzy začala snoubit s další funkcí – symbolickou, mystickou, vyjadřující příslušnost a status.

 

Ale dost suché teorie, chtěla jsem jenom říct, že bylo načase, kdy se tyhle dvě lidské prvopotřeby, tedy oblékání a jídlo spojí. Inspirace z prostředí kuchyně je mnoho. Ať už se návrháři inspirují čistým funkčním designem zástěr nebo obleků gastronomických profesionálů, nebo se naopak firmy specializované na design rondonů inspirují světem módy. A pak jsou tu případy, kdy se tyhle dvě roviny organicky propojí. Podívejme se na to, jak je to u nás.

 

zorya01ZÁSTĚRKY S DESIGNOVÝM TWISTEM

Projekt „Zástěrka“ už je několik let stálicí na českém gastronomickém a módním nebi. Projekt, který spojuje kuchyňskou zástěru, funkční nadčasový oděv a české designéry. Jak vidí tuhle klasiku třeba Zuzana Kubíčková, Denisa Nová, Pavel Ivančic, Leeda nebo Chatty? Každý osobitě a po svém – od minimalismu přes propojení šperku a zástěry po něžnou romantiku právě u Pavla Ivančice. Zástěrka byla dvakrát nominovaná jako projekt roku v cenách „Czech Grand Design“. Jedním z nejnovějších počinů je originální zástěrka od „grand designérů“ (toto prestižní ocenění získali za svou tvorbu v roce 2011) šperkařů Zdeňka Vacka a Daniela Pošty (ZORYA), kteří na minimalistickou černou zástěru vytvořili výšivku, která odkazuje na návštěvu amerického malíře Jacksona Pollocka v gaybaru. Je to nenápadný šperk, připomínající autorovy proslulé cákance štětcem, ale také humorně implikuje primární funkci kuchyňské zástěry: Je to prostě především ochrana, štít, který zachytává všechny naše nevydařené gastronomické pokusy. Ruku na srdce, kdo z vás se nikdy v pondělí ráno nepolil kafem?

 

Boho-zasterkaRETRO A RECYKLACE – STYLOVÉ ŠETŘENÍ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Vintage zástěrky, tedy autentické zástěrky z dob minulých, které fungují i dnes, seženete například v pražském Boho Vintage Concept Storeu. Sympatická majitelka Patricia, která vybírá ty nejlepší vintage kousky se také propojila s projektem Zástěrka a představila výběr toho nej- z dob minulých. Samozřejmě pro neúnavné lovce pokladů tu je moře second-handů, kde si můžete ulovit opravdový poklad. Další mekou toho nejlepšího z druhé ruky je letenský Recycle with Love. Majitelka Martina selektuje pečlivě to nej z dob minulých s důrazem na devadesátky a sedmdesátky. Ani zde nechybí zástěrky ať už originální, nebo majitelkou ručně transformované na designový kousek: Zástěrka z uniformy zdravotní sestry nebo třeba zástěrka, která se dá šikovným úvazem přetvořit v koktejlky. Originální minikolekce upcyklovaných zástěr Martina vytvořila ve spolupráci s blogem Vývařovna.com. Zástěra je totiž kousek, který nestárne.

 

KZW-asian-bistroVEPŘO-KNEDLO Z ULICE

Tihle kluci jsou srdcaři. Inspirovali se na ulicích, po kterých se procházeli a skejtovali: Asijská bistra, nonstop večerky, hospody čtvrté cenové, to jsou motivy na ručních linorytech, kterými kluci z KZW nechávají potisknout mikiny, čepice nebo trička. Grafické příběhy z městských zákoutí, které jsou stejně upřímné jako nakládaný hermelín nebo pivo před spaním.  Klukům se v basic kouscích, které se hodí do každého šatníku moderního městského člověka (mikiny, batůžky, kšiltovky), povedla zachytit atmosféra okrajových městských čtvrtí i multikulturní propojení starého a nového. Některé tisky fungují pouze v českých reáliích, jiné motivy jsou univerzální graficky zpracované příběhy, které fungují tady, ale klidně také na druhém konci světa. Tyhle kluky se určitě vyplatí sledovat.


 

Text: Jana Patočková, foto: archiv

Zpět