Mobily v autech

drtí složité palubní systémy
Sedáte do auta a místo zabudované navigace spouštíte tu, co máte v mobilu? Nejste sami.
Zpět

Třebaže automobilky mocně investují do vývoje svých vlastních infotainmentových systémů, průzkumy ukazují, že víc jak polovina majitelů vozů je pak systematicky ignoruje. Hlavní důvody? Zatímco s ovládáním svých smartphonů jsme dokonale sžití, palubní systémy nám mnohdy připadají složité, nepřehledné a krkolomné.

 

Mobily vítězí

Studie agentury J. D. Power and Associates zkoumala spokojenost zákazníků s palubními systém v období prvních devadesáti dnů od zakoupení nového vozu. Průzkum zahrnoval všechny druhy technologií vlastní moderním automobilům včetně navigace, zábavy a bezpečnostních asistentů hlídajících jízdu v pruhu nebo odstup kvůli brzdění. Z možných 1000 bodů spokojenosti systémy od majitelů obdržely v průměru pouhých 730 bodů. V jednotlivých segmentech si pak vůbec nejhůř vedly palubní autonavigace, které byly oznámkovány 687 body. Mezi hlavními nedostatky byla uváděna nudná a složitá meníčka nebo chabý přehled o bodech zájmu. Dokonce se ukázalo, že 56 procent lidí, kteří se palubní navigaci snažili používat, od této praxe během jednoho měsíce upustili. Průzkum agentury Deloitte provedený u 22 tisíc uživatelů ze 17 zemí jen o něco později potvrdil, že uživatelé v trendu upřednostňování mobilů před systémy pokračují. Co z toho vyplývá? Ať už se to výrobcům automobilů líbí nebo ne, chytré telefony mají co se týká individuální dopravy jasný náskok, který bude těžké zvrátit.

26603_128428_PowerPoint_(RGB)_2020-12-01

Kam to bude?

Autonavigace se v rámci bezpečné jízdy snaží umožnit řidičům zadávat pokyny hlasem, ale ani v tomto směru se automobilkám úplně nedaří. Zatímco schopnosti hlasových rozhraní Google Assistant, Alexa nebo Siri se zdokonalují každým dnem, auta mají co dělat, aby udržela tempo. Praktické je, že u spousty nových vozů se dá díky aplikacím jako Google Auto nebo Apple CarPlay data z mobilu “zrcadlit” na obrazovkách palubních systémů. Propojení je dost individuální a záleží, jak moderní vůz máte v garáži. Ještě nedávno jste museli mobil spojovat s palubním systémem prostřednictvím kabelu, dneska už to jde u některých mobilů dokonce přes Wi-Fi. Dá se čekat, že se seznam mobilů rychle rozšíří na většinu výrobců.

 

Držáky všeho druhu

DSCF0219S užíváním mobilů v autě souvisí i otázka, kam je v autě umístit. Asi bychom měli přeskočit variantu, kdy mobily končí v odkládacích prostorech nebo dokonce v ruce, ale divili byste se, kolik lidí telefonování, esemeskování nebo navigaci zvládá právě tímto způsobem.

Mnohem víc komfortu a bezpečí poskytují držáky, což není žádná novinka. V zásadě existují tři základní řešení. Prvním je umístění do mřížky vzduchotechniky. Skládají se ze dvou částí, které fungují na bázi magnetu. První se umístí do výdechu klimatizace, druhou je zadní kryt na mobil nebo kovová destička, která se na něj přilepí. Velkou výhodou magnetických řešení je snadná manipulace, kdy mobil upevníte nebo sejmete jednou rukou, aniž byste se na něj museli dívat. Další předností umístění v lamelách topení je, že nebrání ve výhledu, ale v zimě blokuje výdech tepla, a v létě zase klimatizaci, jejíž chlad ovlivňuje momentální kapacitu baterie.

Další možností je držák na palubní desce nebo na čelním skle. Zde je třeba připomenout, že vyhláška zakazuje používání všech věcí, které by mohly řidiči bránit ve výhledu. Vedle voňavých stromečků by mohly být pokutou až do výše dvou tisíc korun potrestáni i majitelé navigací umístěných v zorném poli. Definici, kde přesně to je, vyhláška postrádá, ale z praxe vyplývá, že až na extrémní případy jsou policisté k navigacím shovívaví. Minimálně se hodí o tom alespoň vědět. Nejlépe vám asi projde umístění v trojúhelníku, který při práci stěračů zůstává na čelním skle nesetřen.

 

Dětské ručičky

product12-exomount-tablet-headrest-mount5-2S cestováním na dovolené teď souvisí i moderní, i když značně rizikový způsob, jak zabavit děti sedící vzadu. V procesu uklidňování roztěkaných potomků se všeobecně osvědčily tablety, které se ovšem za jízdy v autě mohou stát nebezpečnou zbraní. Pokud by došlo k bouračce, ani ruce dospělých, natož pak dětské ručičky by neměly šanci tablet udržet. Německá státní technická kontrola TÜV udělala test, který ukázal, co se s tabletem v autě při nárazu stane. V simulaci použili placatý předmět o váze 800 g, což odpovídá třeba tabletu Samsung Galaxy Tab A. Při nehodě v rychlosti pouhých 64 km/h se tablet vytržený z ruky pohyboval kabinou vozu rychlostí, jako kdybyste ho pustili volným pádem ze 16 metrů, což odpovídá asi pátému patru. Kdo z nás by chtěl takovou věcí dostat do zátylku? Bezpečná řešení opět představují nejrůznější homologované držáky. Skočte si pro ně, než se vydáte na letní dovolenou – ať to máte pěkně v klidu a v pohodě.

 

Přidejte svému autu na IQ

TMOBI160394_chytre_auto_signal.inddZkuste před svou dovolenou zvážit, zda se vám nevyplatí pořídit si službu T-Mobile “Chytré auto”, která – jak už název napovídá – udělá z vašeho normálního auta chytrý dopravní prostředek. Díky této službě budete mít vždy pod kontrolou, jestli se vaše auto někam nepohybuje v době, kdy se pohybovat nemá – ať už kvůli krádeži nebo nechtěnému odtahu. Na váš mobil přijde upozornění ve chvíli, kdyby se auto naklánělo nebo otřásalo, stejně jako v případě, že by někdo zařízení odpojil. Díky službě se ve váš vůz zasvítí wifinou, na kterou se může současně připojit až pět zařízení a to kdekoli v zemích EU bez dalších poplatků. Na výběr máte 5 GB nebo 20 GB dat měsíčně. Horké chvíle si ušetříte díky včasnému hlášení, že potřebujete dobít baterii nebo doplnit pohonné hmoty. Aplikace vás upozorní i na technické problémy vozu a navrhne řešení.

Když vás na cestách potká nějaká komplikace, budete mít k dispozici asistenční službu zahrnující technickou pomoc, odtah a do určité míry i náhradní vozidlo nebo ubytování. Zajímat vás můžou i data statistiky, která aplikace vyhodnotí o stylu vaší jízdy. Dozvíte se najeté vzdálenosti, otáčky motoru nebo rychlosti.

Zařízení se instaluje do zásuvky pro běžnou diagnostiku (OBD port) a funguje ve spolupráci s aplikací, kterou si stáhnete do mobilu z Google Play nebo App Storu. Více informací najdete na t-mobile.cz/chytre-auto.

Zpět