MOBILNÍ REKORDY

#Zaujalo nás
Zpět

I ve světě malých telefonů se píší velké rekordy – některé vážné, jiné spíš k pousmání, ale všechny pravdivé. Dokáže tohle váš mobil?

 

Phonesat-balloon-test.743380mainNA OBĚŽNOU DRÁHU (USA)

Družice jsou drahé, mobily levné. Z tohoto východiska se NASA odrazila k projektu PhoneSat, který překvapil nejednoho fanouška vesmírného výzkumu. V době zrodu projektu chytré telefony disponovaly rychlejšími procesory a větší pamětí než průměrný satelit a k tomu navíc jedním až dvěma foťáky, senzorem zrychlení, gyroskopem, kompasem, přijímačem GPS, rádiem a Li-Ion baterií. To vše v miniaturním balení za pár dolarů. Šlo o tři smartphony, které po malé adaptaci dostaly jména Alexander, Graham a Bell. Minisatelity byly vypuštěny na nízkou oběžnou dráhu v dubnu 2013 a další vzlety následovaly ještě téhož a následujícího roku. Telefony podávaly hlášení o svém stavu a pořizovaly snímky ze svého okolí, které následně zachytili radioamatéři. Z jednotlivých fotostřípků se podobně jako puzzle poskládaly větší fotografie, které vidíte na ilustracích na této straně. I mobily si mohly pomyslet to, co kdysi z Měsíce hlásil na zem Neil Armstrong: „Necítím se jako obr. Cítím se velmi, velmi malý.“

 

DO NEBE (USA)

V roce 2010 parta amerických nadšenců pod vedením Luka Geissbühlera vypustila v meteorologickém balonu HD kameru a iPhone 4. Úkolem mobilu bylo zaznamenat a odeslat pomocí GPS a mobilní sítě souřadnice, podle kterých Geissbühler se svým synem přistávací modul po návratu našli. Balon vystoupal do výšky 30 km, tedy trojnásobku hladiny, v níž cestují dopravní letadla. Do vesmíru se ale nedostal, ten začíná až ve 100 km nad povrchem.

 

DO DÁLKY (FINSKO)

Ve finské Savonlinně se již od roku 2000 koná pravidelné mistrovství světa v hodu mobilem. Pro házení účastníci obvykle používají starší a už nefungující telefony. Velká část z nich pochází od domácí Nokie. V roce 2012 zde osmnáctiletý borec Fin Ere Karjalainen hodil telefonem do vzdálenosti 101,46 metru, čímž překonal světový rekord Jana Železného v hodu oštěpem o vzdálenosti 98,48 m.

 

Smartphone_Photos_From_OrbitDO HLOUBKY (NIZOZEMSKO)

Přišli jste o displej po pádu mobilu v koupelně? V roce 2011 se zaznamenaným rekordmanem v přežití pádu z nejvyšší výšky na dlažbu stal XP3300 Force od Sonim Technologies, který vyvázl bez úhony po vypuštění z jeřábu z výšky 25 metrů. Pokus odpovídá pádu z osmého patra panelového domu. XP3300 tak překonal rekord z roku 2008, který držel telefon JCB Toughphone. Ten tehdy přežil pád z výšky tři a čtvrt metru.

 


 

Text: Adam Maršál Foto: archiv

Zpět