Mobilní etiketa

aneb jak kvůli mobilu nepřijít o kamarády
Mobil nás provází od rána do večera. Vidíme ho jako první věc hned po probuzení a dáváme mu dobrou noc těsně před usnutím. Málokdy ho necháváme dál než na dosah ruky a podle statistik se na něj v průměru díváme každých dvanáct minut. Existuje cosi jako zdravá míra užívání? Jak se k mobilu chovat, abyste se u přátel nedostali do řečí? Pojďme si shrnout zásady mobilní etikety.
Zpět

25125_113389_Tkom_provence_Garten_5700_2020-07-31

U společného jídla

Nepsat a netelefonovat u jídla zní jako samozřejmá součást slušného vychování, ale jak všichni víme, realita je poněkud komplikovanější. Zatímco čtyři z pěti lidí starších 55 let považují za nepřijatelné kontrolovat displej u jídla, v případě uživatelů ve věku 18 až 34 let takové chování popuzuje jen menší polovičku. Odborníci na etiketu říkají, že mobily by měly být stranou nejen u společného stravování, ale i na schůzkách, protože lidé, s nimiž sedíte u jednoho stolu, by pro vás měli být ti nejdůležitější. Příkladem by mohla být anglická fotbalová reprezentace. Od té doby, co její trenér Gareth Southgate zakázal mobily u všech týmových jídel, zvýšila se výkonnost a jeho svěřenci se nečekaně probojovali do semifinále světového poháru. Náhoda? Možná. Nebo lepší komunikace uvnitř mančaftu?

 

27165_131838_Tkom_Zagreb_Stadt_01_2310_2021-07-31Hudba v dopravních prostředcích

Mobily připojené k internetu nám umožňují poslouchat jakoukoli muziku a to kdekoli. To ale neznamená, že se na vašem oblíbeném hudebním žánru shodne celé okolí. Obzvlášť mučivou zkušeností může být, když jste s náruživými posluchači hlasité hudby uvězněni v uzavřeném dopravním prostředku. Týká se to nejen muziky, ale i filmů a digitálních her. Tři čtvrtině populace hlasité zvuky z mobilů vadí, ale ani to většině z nás nebrání, abychom občas na plné kolo nepustili video s vřeštícími dětmi u moře.

 

26713_128443_Tkom_Turnhalle_22315_2021-01-01Když jdete po ulici

Potkat na ulici člověka, který se proti vám řítí a málem do vás vrazí, protože se místo na cestu dívá do mobilu, není nic výjimečného. YouTube je nakonec plný videí, v nichž lidé bourají nejen jeden do druhého, ale i do odpadkových košů, sloupů nebo automobilů. Vzhledem k hektickému životu se to dá pochopit, ale všechno má svou míru. Například v Soulu museli už kvůli lidem s očima přišpendlenýma na displej rozmístit v centru města výstražné cedule upozorňují na rizika plynoucí z nepozornosti. Nehodami bývají nejčastěji postiženi lidé ve věku 10 až 30 let, tedy právě generace nejvíc využívající mobilní komunikátory. Podívejte se sami, kam až to může vést.

 

27938_134776_Tkom_Budapest_See_03_1427_2021-07-31Když se s někým bavíte

Bavit se s jedním a u toho si s někým jiným psát nebo telefonovat zní jako nadlidský výkon, ale pro teenagery není nic nemožné. Zatímco rodiče je na nevhodné chování upozorní pohlavkem, prodavači, taxikáři, recepční, číšníci i další zaměstnanci služeb si tak leda pomyslí, že se časy mění. Někdy je dobré představit si, jaké by to bylo, kdyby se prohodily role a lístek na vlak si u vás kupoval člověk, který se na vás ani nepodívá. Dokud budou lidé lidmi, pohled z očí do očí, řeč těla a osobní charisma budou hrát v naší vzájemné komunikaci pořád důležitou roli. Při objednávce jídla nebo placení na kase proto platí, že neuděláte chybu, když mobil alespoň na nezbytně krátkou chvíli odložíte. Ono se nic nestane.

 

Když to divně vypadá

Někdy prostě stačí, že to blbě vypadá – každý z nás si určitě vybaví situace, kdy si v duchu řekl, že by to bylo lepší bez mobilů: maminka, která místo do kočárku kouká do mobilu, páníček, který kvůli telefonování nevidí, jak se jeho roztomilý jorkšír chystá zaútočit na svalnatého pitbulla, milenci, kteří se drží za ruce a těmi volnými ovládají život na sociálních sítích, pán s hlavou skloněnou k mobilu hned za výstupem z eskalátoru…

 

20641_73368_TKOM_39L_GK_Edel_0141_2018-11-30Tip Chargeru:
Někdy si jednoduše nemůžeme pomoc: čekáme důležitý hovor z práce nebo se už několik dní snažíme s někým spojit a on volá zrovna ve chvíli, kdy si sedneme se známým na pivo. Co v tu chvíli udělat? Omluvte se, hovor neprotahujte a člověku naproti pak třeba ve stručnosti vysvětlete, proč jste musel telefon vzít nebo si s někým vyměnit pár zpráv. Zapojením druhého člověka do své aktivity mu dáte najevo, že ho od sebe neodstrkujete. Jindy může být mobil dokonce i zpestřením váznoucí konverzace. Když vám přijde fotka, která není určena jen pro vás, podělte se s ostatními. Ukažte fotky nebo videa, co vám zrovna přistály v messengeru. Mobil je tu přece hlavně od toho, aby lidi spojoval, nikoli rozděloval.

 

Připravil: Adam Maršál

Zpět