MOBILNÍ BITVA POD JEŠTĚDEM

KTERÝ MOBIL VYHRÁL VÝKOP V LIBERECKÉM TESTU?
#Test
Zpět

Nejlepší český freestyleový fotbalista Honza Weber (29) vytáhl na výlet tři chytré telefony Coolpad Porto S, LG K8 LTE a CAT S30. Zjistil, který z nich si máte s sebou vzít do Francie na zápasy šampionátu Euro. Nebo i jinam. Pro test jsme si vybrali Liberec, kde se letos v srpnu na náměstí Dr. Edvarda Beneše odehraje mistrovství světa ve freestyle fotbalu. Předáváme slovo Honzovi…

 

COOLPAD PORTO S

Coolpad Porto S je chytrý telefon nejnižší cenové relace, takže od něj neočekávám žádné zázraky. Ale stejně tak mu nemůžu nadržovat. Na první pohled je to věc, která se v podstatě v nezměněné podobě vyrábí už spoustu let. Nic, co by mě oslovilo.

Coolpad2

Na cestu si zapínám MP3 z nové desky Faith No More. A je to děs. Ne ta deska. Repráček! Drnivý zvuk je mi až nepříjemný do uší. Zastavuji u atraktivní moderní budovy Krajské vědecké knihovny. Na prostranstvís lavičkami a stromky zkouším nejprve „head balance“ při telefonování a pak „side stall balance“ s nakloněnou hlavou.
fotka_boxDisplej není špatný a klidně bych ho srovnal s ostatními telefony v dnešním testu, které jsou minimálně o třídu výš. V tomhle směru pochvala. Od knihovny to jde doleva z kopce kolem autobusové zastávky, jakou jsem ještě v životě neviděl. Architektonický skvost, který může Liberci závidět kdejaká světová metropole, pochází z hlavy Davida Černého. Díky testu ji vidím poprvé a už jenom proto to dneska stojí za to. Chci si to hezky vyfotit, ale výsledky jsou průměrné. Tenhle telefon bych si nekoupil. Odezva je na mě moc pomalá. Navíc bych se neustále bál, že se mi někde odře. Také jsem se bál, abych ho při tricích neupustil, protože dost klouže v ruce.

 

LG K8 LTE

Vyrážím z náměstí Dr. Edvarda Beneše vyzbrojený účastníkem testu z kategorie střední třídy. První dojem je příjemný. Zadní strana LG K8 LTE je pogumovaná, takže by mi mobil neměl vypadnou z dlaně, ani když budu dělat víc věcí najednou. Jdu rovnou na freestyle. Na fotce s radnicí vidíte imagový trik zvaný eclipse. Ve výskoku jsem o mobilu ani nevěděl. Dobrý!

LG1

Jeho displej je hezký a lesklý. Přes náměstí si to sunu s míčem k Moskevské ulici. Je to z kopce a proti proudí němečtí turisté. Ale nerozptyluji se a hledám svůj cíl v navigaci Mapy Google. Ha! První problém – na boku nejsou tlačítka. Šmátrám po mobilu a nacházím je na zadní straně vedle čočky foťáku. Ještě několikrát se spletu, ale za den bych si zvykl. Všechna tři základní tlačítka jsou pod sebou a to celé ovládání sympaticky zrychluje. Za chůze spouštím foťák a jsem zvědavý, jak se LG popasuje s protisvětlem. Po pár snímcích mám jasno. Tenhle mobil má nejlepší foťák ze všech testovaných přístrojů, naprosto srovnatelný se smartphony vyšší cenové kategorie. Pochválil bych i reprák, který mi zpříjemnil cestu na autobusové nádraží peckou od Cypress Hill. Plusové body dávám i za vzhled. LG K8 LTE je za mě super chytrý telefon na hřiště i k obleku.

 

CAT S30

Když už jsme v Liberci, musíme na Ještěd. Už jenom proto, že tu naše produkční Kristýna ještě nebyla. Konečně se může vnořit do útrob slavného rotačního hyperboloidu od architekta Karla Hubáčka a dát si v restauraci kávu. My se zatím necháme venku šlehat ostrým větrem, abychom vymáčkli to nejlepší z terénního mobilu CAT S30. Na pohled se mi líbí ze všech nejvíc. Může ho mít zahradník, strojník, dělník, ale klidně i inženýr. Vypadá správně chlapsky. Pogumovaný obal by měl zajistit, že se mobil dát shodit s vyhlídky a nic se mu nestane. Na YouTube jsem s CATem viděl nejrůznější kaskadérské kousky a mám pocit, že by přežil i útok devítipalcovými hřebíky.

CAT2

Líbí se mi opravdová fyzická tlačítka umístěná pod dispejem. Telefon se jimi za chůze do kopce od parkoviště ovládá o moc lépe a rychleji než displej, na který musíte koukat vždy aspoň jedním okem, což u triku „flying clipper“ úplně nejde. Tuhle výhodu mobilů starých generací většina současných výrobců bohužel vytěsnila. Displej není úplný top, ale chápu, že vzhledem k pancéřování muselo dojít i na nějaký kompromis. Ze všech telefonů mi u CATa nejvíc seděla rychlá odezva. A poslední hitovku Nasty od Prodigy unesly repráky se ctí i ve svistotu horského vichru.

 

SHRNUTÍ

Co se týká odezvy, u Coolpadu to bylo suverénně nejhorší. Tahle vlastnost mně u telefonu zkracuje život o minuty. Nebo spíš hodiny. Chápu, že když někdo řeší rozpočet, dostane telefon za málo peněz. Takže nebudu jen kritický, ale pokud by existovala šance koupit si něco jiného, udělám to. LG je příjemný střední proud, na který bych si dokázal zvyknout. Určitě ale ze mě nemluví emoce. Je to rozumná volba. Kdybych si měl vybrat, klidně bych z testu stopil CATa, ale všichni se pořád dívali, a když jsem nadhodil, že by to byl dobrý honorář za celodenní focení, všichni se na mě podívali, jako kdybych ho chtěl ukrást. Stál by za hřích. Pro můj sport i práci naprosto ideální nástroj.

Coolpad1

HONZA WEBER (29)

Freestylu se věnuje šestnáct let. Začínal s footbagem, který je spíš známý jako hakysák. Prostě takový ten malý pletený nebo kožený míček naplněný korálky nebo rýží, kterým si partičky pokopávají na rohu. Akorát s tím rozdílem, že Honza se v tom stal sedmkrát mistrem světa. Dříve chytal v bráně, v roce 2010 se vrátil zpátky k fotbalovému míči, který pro něj ve freestylu představoval větší výzvu. Jeho nejvyšším umístěním ve freestyle fotbalu byla dvě pátá místa na MS v disciplíně Big 3, kde jsou zařazeny tři nejtěžší triky za sebou.

 

Sledujte ho na: honzaweber.com, facebook.com/honzaweber, instagram.com/honzaweber a youtube.com/honzaweber.

 

FREESTYLE VE VAŠEM MOBILU

Honza účinkuje hned ve dvou aplikacích pro chytré telefony.

Footbag Frenzy Free

Footbag-Frenzy-FreeANDRIOD (zdarma)

Honza Weber ve hře účinkuje jako hlavní postava. Na začátku musíte hráče pořádně rozcvičit, aby si nenatáhl nějaký sval. Rychlými pohyby prstem po displeji si postupně vychytáte všechny triky a navyšujete skóre.

 

Shred Sessions

Shred-SessionsiOS (zdarma)

Není to jen hra, ale současně i malá encyklopedie nasamplovaných triků. Zvolíte si trik. Pohyby ale ovládáte sami, takže když se povede nějaké kombo, Honza vás ocení pokynutím do objektivu. Když padne nějaká super kombinace, hakysák se vznítí a při hraní hoří. A naopak – pokud vám míč upadne, tak se Honza naštve.

 


 

Text a foto: Adam Maršál

 
Zpět