MOBIL JAKO ZBRAŇ

Jde vám o život?
#Sport a pohyb
Hlavní instuktor Krav Maga v Česku Michal Otipka vám ukáže tipy na sebeobranu mobilním telefonem. Vyzkoušeli jsme je!
Zpět

Vítejte na izraelské reálné sebeobraně krav maga, což v překladu znamená boj zblízka. Tento sebeobranný systém pochází z vojenského prostředí, poté ho začali využívat izraelští policisté a v 90. letech vznikla i jeho civilní verze. A proč na krav maze trénují mimo jiné s mobilem? Protože vám může zachránit život. „S mobilním telefonem můžete dělat řadu věcí, pokud jste svědky zločinu, můžete pachatele vyfotit a fotka vám poslouží jako důkaz, ještě lepší je předtím zavolat policii pro pomoc. Anebo, když už ho máte v ruce, můžete si s ním zpevnit pěst při úderu nebo ho můžete velmi dobře použít jako úderový prostředek,“ říká hlavní instruktor krav maga v Česku Michal Otipka z organizace IKMF. Telefon je tvrdý předmět, který například napadené ženě zesiluje úder a pokud se trefí třeba na oko jako naše figurantka Eva, která mimochodem opravdu trénuje krav maga, tak má velmi dobrou šanci, že se útočníkovi ubrání. “Samozřejmě lidi budou
mít blok použít k sebeobraně telefon za 10 tisíc. Ale pak si musí na misky vah dát cenu svého života a telefonu,” upozorňuje Michal Otipka, instruktor civilní i policejní verze krav magy.

Přepadení na chodbě

  1. Agresor na svou oběť často zaútočí ze zálohy, když to nečeká. Řada přepadení se uskuteční na chodbě domu, když se žena vrací pozdě večer domů.
  2. Eva si na klíčovou dírku dveří rozhodla posvítit baterkou na mobilu. Ještě to neví, ale tím si zachránila zdraví a možná i život.
  3. Útočník ji zezadu stráhává za vlasy, Eva hned reaguje. Rukou blíž k útočníkovi se snaží ruku, která drží vlasy, odklonit. Druhou s telefonem napřahuje k úderu.
  4. Nápřáh a silný úder telefonem do útočníkova oka. Mobil ještě před chvílí sloužil jako baterka, nyní jako „kladivo.“

KM chodba 1 KM chodba 2 KM chodba 3 KM chodba 4

Pronásledování na ulici

  1. Figurantka Eva jde brzy ráno do práce. Zpoza rohu ji pozoruje divný chlápek. Eva zbystří.
  2. Správně místo aby dělala, že o něm neví, a doufala, že to „nějak dopadne,“ tak se ohlíží. Dá mu tak najevo, že situaci kontroluje.
  3. Ihned sahá do kabelky pro mobil a předstírá, že telefonuje. „Za chvíli jsem u tebe, už jsem za rohem,“ říká schválně nahlas do telefonu. „Můžete rovnout zavolat i policajty, oni musí přijet,“ radí instruktor krav magy.
  4. Chlápek v kapuci se otáčí a evidentně od sledování upustil. Eva tak dojde do práce v pořádku.

KM ulice 1 KM ulice 2 KM ulice 3 KM ulice 4

Zpět