MLADÍ UMĚLCI TÁHNOU

#Zaujalo nás
Zpět

Trendy se nelíhnou jen v kavárnách a klubech. Pojďte se podívat, co je nového ve výtvarným umění v Národní galerii v Praze.

 

Protože v listopadu je lepší zůstat pod střechou, chtěli bychom vás pozvat na podzimní výstavní sezonu Veletržního paláce Národní galerie v Praze, kde mimochodem vznikly fotky k našemu titulnímu rozhovoru s dvojicí ilustrátorů Tomski & Polanski. Až do ledna je zde pro veřejnost otevřeno pět nových výstavních projektů, které buď souvisejí s moderními technologiemi, anebo se věnují mladým umělcům. Že by tip na kulturní odpoledne? Stačí si vybrat.

 

Výstavám bude vévodit filmová instalace Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchett, převtělenou do třinácti postav – od bezdomovce a dělnice až po učitelku. Autor instalace Julian Rosefeldt se zamýšl. nad rolí umělce v dnešní společnosti. Manifesto vychází z písemného materiálu futuristů, dadaistů a mnoha dalších uměleckých skupin. Zabývá se působivou naléhavostí historických deklarací formulovaných před mnoha lety se vší vášní a přesvědčením a klade si otázku, zda tato slova a postoje obstojí i dnes. Berlínský umělec Julian Rosefeldt si získal  mezinárodní uznání vizuálně velkolepými „pohyblivými“ uměleckými díly s detailní choreografií, nejčastěji ve formě instalací s několika obrazovkami.

 

VP

 

OD 60. LET AŽ DO SOUČASNOSTI

Nová výstava Biafra ducha seznámí návštěvníky s tvorbou afrických a asijských studentů filmu v 60. a 70. letech. Byli to studenti, kteří do tehdejšího Československa přicházeli ze zemí postupně dekolonizovaného černého kontinentu. Výstava ukazuje jejich filmy, plakáty a fotografie a představuje tzv. Československou novou vlnu.

 

Čerstvý vítr ucítíte i v prostorách, kam zavála výstava StartPoint 2017, která představí to nejlepší ze současné studentské výtvarn. tvorby. Během patnácti let existence se StartPoint vyvinul v nejrozsáhlejší celoevropskou cenu mapující nastupující umělecké talenty. Z diplomantů z 39 uměleckých škol ze 17 evropských zemí vybral tým expertů pro výstavu kolem dvaceti nejvýraznějších umělců.

 

Hodně zvláštní věci uvidíte v prezidentském salonku, kde je vystaveno dílo mladého portugalského umělce Pedra Henriquese. Henriques studoval malířství na Univerzitě výtvarných umění v Lisabonu a ke své práci využívá postupy a materiály charakteristické pro nejrůznější výtvarn. odvětví, od dřeva s potiskem přes akryl řezaný laserem po modifikované ready made objekty vypůjčené ze světa komerce a maloprodeje. Téměř všechny objekty nějak odkazují na lidské tělo nebo se podobají protézám. Co tím chtěl autor říct, nejlépe zjistíte sami. Podivuhodné skulptury nově ozdobily také Halu A Veletržního paláce, která bude dlouhodobě hostit nově získaná díla Františka Skály.

 

VP-exterier-2015-05

 

GALERIE VE VAŠEM MOBILU

Veletržní palác Národní galerie v Praze kromě nových projektů uchovává i sbírkovou expozici Umění 19., 20. a 21. století. Na díla Picassa, Moneta, Kupky i van Gogha se můžete přijít podívat kdykoliv – pokud je vám méně než 26 let, máte navíc vstup do expozice zdarma. Se svou největší uměleckou sbírkou v Česku se Národní galerie v Praze přidala spolu se stovkami kulturních institucí po celém světě k projektu Kulturní institut Google. Díky němu si můžete na displeji svého mobilu prohlížet nejcennější díla světových umělců stejně pohodlně jako nedávno ulice v New Yorku nebo Tokiu prostřednictvím služby Google Street View.

 

Kulturní institut Google spolupracuje s více než 1 200 institucí ze 70 zemí. To doposud umožnilo online zpřístupnit více než 200 tisíc uměleckých děl pomocí 6 milionů  fotografií, videí, rukopisů a dalších dokumentů mapujících umění, historii a kulturu. Umělecké sbírky Kulturního institutu Google jsou přístupné zdarma na internetu i v mobilní aplikaci Google Arts & Culture pro iPhone i telefony se systémem Android.

 

VP-expozice

 

Můžete například sestoupit známou rotundou v Guggenheimově muzeu, která je sama o sobě uměleckým dílem, a to přímo z vašeho křesla. Můžete se procházet sály nejmohutnější budovy světa – Paláce Parlamentu v Rumunsku – a na vlastní oči se přesvědčit, proč získala tato budova tak neobvyklý primát.

 

Monetovými Dámami v květinách se můžete přijít kochat do Národní galerie v Praze. Pokud byste raději viděli jeho světoznámé lekníny, prohlédněte si je v super vysokém „gigapixelovém“ rozlišení. Jeho prostřednictvím můžete dílo zvětšit a prohlížet ještě podrobněji, než kdybyste se za ním opravdu vypravili. Při přiblížení můžete zkoumat dokonce jednotlivé tahy štětcem. „Gigapixelové“ obrazy  v ultra vysokém rozlišení, které umožní prozkoumat detaily, jež jsou prostému oku neviditelné, nebo virtuální procházky Street View uvnitř muzeí či 360° videa vám nemají nahradit autentický zážitek z návštěvy galerie, divadla či muzea. Mohou vás však inspirovat k návštěvě. Pokud k jejich prohlížení použijete papírové brýle Cardboard pro virtuální realitu a váš chytrý telefon, stane se váš zážitek skoro skutečným. Pro ten nejskutečnější zážitek si ale můžete přijít i bez telefonu – do Veletržního paláce či jedné z dalších pěti budov Národní galerie v Praze.

• ngprague.cz

 

Google-Arts-&-Culture_ikonaAPLIKACE

Prohlídku galerií z celého světa včetně té pražské zkuste v aplikaci

GOOGLE ARTS & CULTURE (zdarma)

 

 

01_9_grey_front


Text: Adam Maršál, foto: archiv NG

 

 

Zpět