Michal Krčmář

Olympijský běh je příležitost změřit sílu s profesionály
#Rozhovor
#olympijský běh
Zpět

 

Český reprezentant v biatlonu a stříbrný medailista ze zimní olympiády v Pchjongčchangu Michal Krčmář se stal ambasadorem T-Mobile Olympijského běhu. Liší se příprava na závody na lyžích od běhání? Jak mu v tom pomáhá mobil? Přečtěte si Michalovy tipy pro správný trénink.

 

 

Letošní sezóna proběhla jinak, než si všichni představovali. Mnoho závodů se zrušilo. V jaké jste formě?

Jsem osmý týden v tréninku, takže se dá říct, že jsem rozhýbaný a adaptovaný na zátěž. První čtyři týdny po volnu tělo vždycky bolí. Právě jsem se vrátil ze soustředění v Orlických horách. Necítím se špatně, ale na začátku přípravy spíš polykáme kilometry, takže výkonnost teď moc neřeším. Soustředím se na tréninky, aby mě to bavilo, aby drželo zdraví, abych odtrénoval, co mám, a nabral formu. Na stresy před závody máme ještě sedm měsíců, takže to beru v klidu. Nepřemýšlím nad sezonou, abych se nedostal pod tlak a zůstal uvolněný.

 

6qoCPA3w (1)

 

S čím jdete do Olympijského běhu? 

Ztotožňuji se s jeho sloganem – Rozhýbejme Česko! To vidím jako hlavní důvod, protože současná mladá generace sportovně upadá. Lidi potřebují mety a cíle jako vnitřní motivaci. Za sebe řeknu, že bez cílů by se mi netrénovalo tak dobře. Na závodu se mi líbí, že se každý může podívat na svou historii a zjistit, jestli se zlepšuje a posouvá své vlastní hranice. Je to jeden z důvodů, proč tento závod rád podpořím. Vítám všechny akce, které se týkají pohybu.

 

 

Je tahle akce něčím jiná?

Někteří lidé to pojmou jako závod, ale já jako hlavní přednost vnímám příležitost, kdy se spousta rekreačních běžců potká s těmi profesionálními. A není to jen o ambasadorech. Setká se tam spousta olympijský sportovců, navodí se přátelská atmosféra. Vnímám to jako velký teambuilding sportovců.

 

 

Bavili jste se o něm s Markétou Davidovou, která byla ambasadorkou loni?

Jen jsem se jí zeptal, jaké to bylo. Říkala, že to byla super akce, ať do toho jdu. Závod jsem zaregistroval už dřív na sociálních sítích a už teď z něj mám pozitivní dojem.

 

 

Dala vám nějakou radu?

Asi ne. Utíkej rychle! (smích)

 

 

Běhání a biatlon – co je pro váš náročnější a z čeho vás víc bolí tělo?

Oba sporty jsou si dost podobné, zvlášť co se týká oběhového systému, takže i my biatlonisté přes léto hodně běháme. Běhání je náročnější co do otřesů na klouby a zvlášť pak na kolena. Vzhledem k tomu, že běháme delší vzdálenosti kolem dvaceti až třiceti kilometrů, tak pak už kyčle a kolena cítíme. Jinak se oba sporty krásně doplňují.

 

 

Dá se v běžeckém závodu využít taktika, kterou jste si osvojil na lyžích?

Je jedno, jestli běžíš nebo jedeš na kole, v závodění je to vždycky podobné. V biatlonu se dá využít vzduchový pytel za soupeřem, to při běhání nejde. Jsem člověk, který si rád nechá diktovat tempo, nechám se vést, a na konci zaútočím. Jde o taktiku, kterou lze využít i v běžeckém závodě. Pro mě je  hlavní rozdíl v tom, že běh v plném tempu zažiju jen o závodech dvakrát za rok. Jinak běhám formou tréninku v nižší intenzitě.

 

 

Dokážete se u běžeckých závodů vyburcovat, abyste podal maximální výkon tak jako u biatlonových závodů? Najdete to v sobě?

Mně stačí, když dostanu číslo a rázem se chovám, jako by mě někdo naprogramoval. S číslem chci vyhrát, jsem soutěživý typ. Platí to, i když na tréninku hrajeme jakoukoli hru.

 

 

Prozradíte nějakou radu pro čtenáře, kteří se chtějí připravit na závod?

Ať se nenutí do tréninku. Mám to vyzkoušené z vlastní zkušenosti. Měl jsem období, kdy jsem se do tréninku nutil, řešil jsem spoustu věcí okolo, a nikdy to nebylo ono. Když máte hektický den a nestíháte, nestresujte se a nechte trénink na druhý den. Nemusíte se připravovat tak přísně, jako to děláme my na vrcholné závody. Vy si to můžete dovolit, důležité je, abyste měli se sportem spojenou radost.

 

 

QC8X-lkA (1)

 

 

Když běháte, posloucháte les a ptáky, nebo máte mobil a muziku?

Jak kdy, podle nálady, ale většinou s muzikou. Zvlášť, když jdu běhat sám, hodím sluchátka do uší. V kolektivu většinou prohodíme nějaké slovo, ale hudba je tak ze dvou třetin součástí mého tréninku.

 

 

Z čeho čerpáte hudbu?

Z AirPodu a ze Spotify. V repre máme kolegu Kubu Štvrteckého, říkáme mu DJ našeho týmu. Připravuje nám playlisty, s nimiž se dobře trénuje. Já poslouchám všechno, takže jen nasadím, pustím a jdu běhat.

 

 

Využíváte v tréninku moderní technologie? Chytré hodinky, tepový pás?

Sport s pásem, to je můj každodenní chleba, ale za ty roky, co sportuji, ho neberu jako dogma a myslím, že mnoho sportovců může mít podobnou zkušenost. Stává se, že tepová frekvence neodpovídá pocitu těla. Naučil jsem se vnímat signály, které mi vysílá mé vlastní tělo a tempo určovat především podle nich. Význam pásu narůstá ve vyšších nadmořských výškách, kde je dobré držet si své tepové hranice, abych se nepřetížil během prvních tří dnů.

 

 

Máte oblíbenou běhací apku? 

Celá reprezentace používáme hodinky Polar, od nichž máme i apku. V cyklistice využívám Stravu, ta je hodně populární. Z běhání do ní zaznamenávám příspěvky jen v případě, že jdeme s kámošema, jinak ne.

 

 

Objevilo se spousta moderních trenažérů, existuje něco takového i pro biatlon?

Pro biatlon máme lyžařský pás v Jablonci. Pořídil se před dvěma nebo třemi roky. Je výborný pro tempařský výcvik, protože nastavíte tempo a pás vám z něj nesleví. Když jste v přírodě a dojde vám, tak si povolíte. Je těžké udržet mysl a ztrestat se. Dát si fakt do těla. Pásy v tomhle ohledu vidím jako pozitivum, protože pokud mají nastavený tempařský trénink, splní svůj účel, jak mají.

 

 

Máte v mobilu naplánovaný osobní trénink? 

Máme tréninkový plán. Je to docela novinka, v republice se to dost rozjelo. Jmenuje se to Yarmill a je to dílo českých vývojářů. Vypadá to jako tabulka, do které trenéři píší plány a my vyplňujeme, co splníme. Používáme ji třetím rokem, do té doby jsme plány vyplňovali na papír. Aplikaci využívá velká část sportů u nás a rozšiřuje se i do ciziny. Výhoda je, že mobil mám pořád u sebe. Ráno po probuzení, ale třeba i během tréninku se podívám do apky, a hned do detailu vím, co mě čeká. Je to můj každodenní kamarád, který mi pomáhá v dodržování tréninkového plánu.

 

 

Je nějaká aplikace, kterou máte jen pro radost nebo pro zábavu?

Za poslední rok jsem docela přišel na chuť podcastům. Baví mě to poslouchat, a kolikrát když jdu na trénink a nemusím držet tempo, tak si spíš pustím podcast a netlačím na pilu.

 

 

Váš táta biatlonista reprezentoval Slovensko na olympiádě v Lillehammeru. Bavíte se spolu o tom, jak hodně se za tu dobu posunul trénink a závodění díky moderním technologiím? Pomáhá vám v přípravě něco, co bylo pro něj čisté sci-fi?

Určitě se o tom bavíme. Když jsem byl malý, koukal jsem se na něj na videokazetách. Když to srovnám s dnešními podmínkami, sport se posunul technikou, vybavením i silovou připraveností. Celkově je mnohem profesionálnější. Netýká se to jen biatlonu, ve všech sportech je to hodně o materiálech. Když tátovi ukazuji boty, hole nebo lyže, co současné firmy vymyslí, říkáme si, že už snad nejde přijít s něčím lehčím, ale oni pak přijdou s něčím, co je zas o 10 gramů lehčí.

 

 

w23W6Fzr

 

 

Naváděné střely chybí?

Ty jediné chybí (smích). Střelba je stále stejná jako z doby, kdy závodil táta. A určitě je spravedlivá. Vedou se diskuse, zda nepřejít na laserovou střelbu kvůli olovu, které je nešetrné k přírodě. Pro mě by to bylo obrovské zklamání a doufám, že to nedopadne, nebo že už u toho nebudu. Neumím si představit, že by střelba přišla o svou fyziku, protože je nedílnou součástí střeleckého umění. V biatlonu používáme střelnice od dvou hlavních výrobců. U obou se kovové terče sklápějí trochu odlišně podle toho, jestli je trefíte nahoře nebo dole. Je to čistá fyzika a ta mě na tom baví.

 

 

Kdyby se přešlo na laserovou střelbu, už by na ni asi neměl vliv vítr, ne?

Vítr je další důležitý element a byla by fakt škoda tohle kouzlo ztratit.

 

 

 

ezgif.com-gif-maker

 

Dáte to letos s námi?

 

Přihlaste se do T-Mobile Olympijského běhu na www.olympijskybeh.cz. Na stránce si můžete vybrat délku okruhu a tím i náročnost stejně jako místo, kde chcete běžet. Svou lokalitu si najdou sportovci z celé ČR a po připojení za pomocí mobilní aplikace můžete běžet i na své vlastní trati. Akcí se připomíná den, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Jde o vůbec největší běžeckou akci u nás. V jeden den, ve stejný čas, startuje 75 tisíc závodníků po celé republice. Přidejte se k nim! Uděláte dobře nejen svému tělu, ale pomůžete také ostatním. Každý účastník svým startovným přispěje na olympijskou nadaci podporující sportování dětí, které si to z ekonomických důvodů nemohou dovolit. V loňském roce jsme společně vybrali 384 725 korun. Akce se koná vždy v červnu, ale letos jsme ji vzhledem k pandemii přeložili na 16. září, takže máte celé léto na trénink.

 

Zpět