Medailový rozstřel olympijských aplikací

Zpět

Redaktor Charger.cz Adam Maršál recenzuje 4 mobilní aplikace, které mají sloužit jako průvodce Olympijskými hrami v jihokorejském Pchjongčchangu. Které má smysl si stáhnout a které vás spíš zahluší záplavou dat?

 

PyeongChang 2018 Official App_ikonaPyeongChang 2018 Official App

Zdarma pro Android a iOS

Oficiální olympijská appka nese oficiální logo her a štítek oznamující, že nám ji přináší jeden z nejvýznamnějších výrobců mobilních telefonů – jihokorejský Samsung. Kdo také jiný že?

Než appku rozchodíte, bude po vás požadovat pár základních údajů pro optimální nastavení. Během prvního oťukávání si navolíte, zda hodláte komunikovat v korejštině, čínštině, angličtině, francouzštině nebo japonštině. Čeština k mání není.

V dalším nastavením si vyberete svou časovou zónu a můžete se pustit do průzkumu.

Appka byla zdarma ke stažení už od loňského listopadu a až do konce ledna jste mohli jejím prostřednictvím sledovat cestu olympijské pochodně. Tahle složka v aplikaci zůstala a najdete ji i dnes. Je pěkně udělaná, dozvíte se spoustu zajímavostí z historie, prohlédnete mapku – prostě to stojí za návštěvu.

Screenshot_20180207-171257

Dneska vás uvítají poslední novinky a aktuální počasí. Stačí letmý pohled, abyste viděli, že v Pchjongčchangu mrzne jak na Sibiři.

Meníčko vlevo nahoře má dvě základní složky. Ta první se týká čistě her, druhá nabízí doprovodné informace, které ocení každý návštěvník Jižní Koreje. Jsou zde tipy na ubytování, stravování, cestování nebo nákupy. Dozvíte se spoustu zajímavostí, jakože v Koreji jsou dny rozděleny po dvanácti úsecích, které mají své vlastní zvířecí patrony. Jolanda možná neodolá pokušení zjistit, co jí slibuje čínský horoskop, ale pokud vás zajímá spíš sport, pojďte si s námi projít hlavní část situovanou v levém sloupku.

Screenshot_20180207-170917

Hned za novinkami následuje program a rozdělení informací podle požadovaného sportovního odvětví nebo místa dění. Složka Cheer On je pak věnována fanouškům a jejich odkazům na sociální sítě. Nezapomíná se ani na výčet sponzorů a další odkazy – např. na možnost zakoupit vstupenky. Dole si pak můžete zasurfovat v posuvném pásku s instagramovskými fotkami.Screenshot_20180207-171526

Aplikace je zevrubná, po korejsku poctivá a dotažená do nejmenších detailů. Všechny zimní sporty jsou zde představeny a vysvětleny tak, že je pochopí i člověk, který sněhovou vločku viděl snad jen v Době ledové. Při procházení sportovních areálů vidíte veškeré informace včetně předpovědi počasí a způsobu, jak se tam dostanete.

Kamkoli kliknete, následuje odkaz na další informace, takže během přestávek v práci můžete větvit do omrzení. Těžko najít nějakou slabinu – snad jen, že snímky krasobruslařek nelze zvětšovat.

Pro koho je: Pokud to máme shrnout, díky této aplikaci máte Roberta Zárubu do kapsy, a to zadarmo. Člověk se v záplavě informací pomalu ztrácí a spoustu věcí vůbec nevyužije, ale minimálně to zkuste stáhnout, appku můžete zahodit kdykoli.

 

Olympics_ikonaOlympics

Zdarma pro Android a iOS

Máme tu další appku s olympijskými kruhy, která vám do mobilu naběhne zcela bezplatně.

Screenshot_20180207-171731Místo podání ruky na pozdrav od vás bude chtít slyšet vaši národnost a oblíbené sporty. Nejde o samoúčelný výslech – aplikace vám bude později podávat hlášení ušité na míru. Kromě vlastní země můžete přidat i další státy s vašimi oblíbenými sportovci. Co se týká sportů, můžete si zatrhnout buď odvětví jako celek, anebo si vytřídit konkrétní závody. Appka vám ve správnou chvíli oznámí začátek události a později vás zpraví o výsledcích.

Základní rozcestí najdete v dolní liště. Zleva klikejte na program, medaile, videa a novinky. Zcela vpravo je pak druhé menu s možností pokročilého nastavení, nadílkou komentovaných fotografií, představením všech zúčastněných sportovců, žebříčkem udělených medailí podle jednotlivých zemí a rozdělením sportovních disciplín.

Appka vám umožní sledovat sporty i v živých přenosech, jen vás před tím nechá stáhnout nějaký prohlížeč – jako např. Eurosport Player nebo preferovaný Olympic Channel. Je to rychlovka, nebojte se žádných záseků.

Screenshot_20180207-171824Už před začátkem her se daly v sekci “News” najít hezké recenze, jako když například trojnásobný účastník her Scott James představuje snowboarding z hlediska jeho zastoupení v Pchjongčchangu. Prostřednictvím vyčerpávajících článků se seznámíte se všemi aspekty her. Mezi zajímavostmi nechybí třeba pojednání o zázračné Ester Ledecké a jejích nadějích hned ve dvou olympijských sportech. Vše je čtivé, informačně plné a kořeněné citáty podobně jako třeba zprávy na BBC. Sám se asi budu vracet do složky Photos, od které si slibuji nabídku nejsilnějších fotografií z her.

Pro koho je: Pokud chcete mít přehled o svých oblíbených sportech a sportovcích, tahle appka vám bude dobrým průvodcem. Je rychlá, přehledná a zbytečně se nerozbíhá. Sympatické jsou odkazy na video přenosy a oficiální stránku her. Pro někoho může být limitující, že je pouze v angličtině nebo francouzštině.

 

 

 

Czech Team ZOH ikonaCZECH TEAM ZOH 2018

Zdarma pro Android a iOS

Češi rádi kritizují věci vyvinuté Čechy, tak se pojďme podívat, zda si můžeme smlsnout na olympijské aplikaci určené především českému publiku.

CZteamZOH_screen2Líbí se mi základní architektura, která podle mě nabízí přesně to, co člověk od pomocníka do mobilu potřebuje. Začíná to horní lištou s hlavním meníčkem a “Denním přehledem”. Pod ní je místo akorát tak pro jednu rychlou informaci – nám v momentě psaní recenze ukazovala, že do her zbývají dva dny. Otvírací fotka představuje výchozí odkaz pro hlavní článek dne. Stačí kliknout a dozvíte se víc. Patro níž vám oznamuje nejbližší sportovní událost i s možností rozsvítit budík do červena, aby vás appka upozornila, až to propukne. Hezké a praktické.

Před začátkem her jsme bohužel nemohli zhodnotit textový přenos. Předpokládám, že to bude vypadat podobně, jako když třeba na iDnesu krátkými zprávami komentují zápasy, což ocení především ti, kdo nemohou soustavně sledovat živý přenos. Hodně záleží, kdo bude sedět u kompu na druhé straně krabičky – necháme se překvapit.

O schůdek níže najdete poslední zprávy týkající se české výpravy. Koneckonců tohle je přesně ten bonus, který vám mezinárodní aplikace jen těžko přinesou. Na samotném dně stránky si pak ještě vyberete, na jakých sítích chcete českým sportovcům fandit.

CZteamZOH_screen1A teď zpátky k hlavnímu menu. Pod Denním přehledem je v navigaci dalších pět složek:CZteamZOHscreen4 Zpravodajství, Videogalerie, Czech Team, Program a Výsledky. Zpravodajství si všímá takřka výhradně českých sportovců, o nichž ví víc, než jejich rodiče. Videogalerie vás odpikne na kanál Českého olympijského týmu, který se vám automaticky otevře v YouTube appce. Jedním z průvodců bude i úspěšný youtuber Kovy – ať už vám je tento druh zábavy příjemný nebo ne, berte to jako hotovou věc. Z nabídky kanálu mě zaujalo třeba seznámení s deseti největšími hvězdami světového sportu, které budou v Pchjongčchangu bojovat o medaile. Sekce Czech Team představuje české sportovce nominované v jednotlivých odvětvích. Program nabízí možnost nařízení budíka a výsledky nepotřebují komentář – prostě seznam udělených placek.

Pro koho je: Pro všechny fanoušky českých sportovců v tom nejlepším slova smyslu. Myslím, že pro spoustu z nás může být tahle appka to vůbec nejpraktičtější. Kdo ale nefandí jen české kotlině, musí se rozhlédnout po appkách plujících v mezinárodních vodách (viz. výše).

 

Olympic VR Eurosport ikonaWinter Olympics VR Eurosport

Pro Android za 29,99 Kč a iOS za 19,00 Kč

Necelých třicet kaček, co to dneska je? Například poplatek za stažení aplikace, kterou pro lepší zážitek z olympiády nechal vytvořit zpravodajský kanál Eurosport.

Aplikace Eurosportu přináší přesně to, co bychom od ní čekali: sportovní videa do našich mobilů. V nabídce jsou jak přímé přenosy, tak sestřihy toho nejlepšího z každého dne.Olympic VR screen1

Hned na úvod si můžete vybrat, zda chcete, aby vás aplikace vyrušovala z pracovní schůzky ve chvíli, kdy se Sáblíková odpíchne od startu.

Výkony olympijských borců můžete sledovat jak v klasickém panoramatickém formátu, tak ve 3D prostřednictvím prohlížeče, do nějž zasunete svůj smartphone. Buď doma vyhrabete lepenkovou krabici, kterou pro tento účel kdysi nabízel T-Mobile, anebo si za dvě stovky koupíte plastovou variantu v síti dárkových obchodů Tiger. Pro dosažení prostorového efektu se vám displej rozdělí na dvě části pro každé oko zvlášť. IMG_4739Pro koho to je: Vzhledem k tomu, že ČT nenakoupila dost vysílacích časů, abychom se mohli nabažit televizní olympiády zdarma, tahle appka může vytáhnout trn z paty pravověrným fanouškům, kteří si nechtějí nechat ujít žádný ani ten nejposlednější sportovní okamžik – to vše za cenu párku v rohlíku.

Zpět