#MBPFW: CO BUDEME NOSIT NA PODZIM?

#Návody a inspirace
Zpět

V březnu se v Praze konal další ročník #MBPFW kde se představila v plné síle sestava českých a slovenských návrhářů. Výrazná jména české módní scény i benjamínci představili svoji vizi letošního podzimu. Mezi nejočekávanější přehlídky patřily značky Laformela, Nehera nebo Jakub Polanka. Z mladé generace to pak byl například Miro Sabo nebo Daniela Pešková. Nechyběl ani doprovodný program, například zajímavý diskusní panel na téma módního byznysu „Business Forward Forum“.

 

ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI SI DRŽÍ STYL A UDÁVAJÍ TRENDY.

 

JAKUB POLANKA

Polanka představil v rámci svojí show také kousky z retailové kolekce pro koncept store Bibloo „Fax Off“: pohodlné trendy mikiny a trička, která jsme mohli během fashionweeku vidět „trendovat“ na influencerech, jako je Anett Charitonová nebo Paulinemma. Celá klasická kolekce, čítající 32 modelů, jak se sluší a patří, byla naprostým vrcholem pražského týdne módy. Ucelená kolekce, rozpoznatelný Polankův rukopis, inspirace koncem osmdesátých let, chvílemi Blade Runner, průsvitné plastové korzety, barevnost od tlumených army po prvky v Jakubově typické „Polankově modři“. Nechyběl ani další typický prvek – plisování. Vše dokonale zpracované a vysoce nositelné. Perfektní, zábavný a na světové úrovni byl také přehlídkový styling. Na mole se kromě modelek mihli také Jakubovi oblíbenci: Jana Plodková nebo módní novinář Martin Váša. Celá přehlídka se pak nesla v uvolněném duchu, v rámci závěrečného defilé modelky a modelové s návrhářem doslova catwalkem protančili a smáli se. Úsměv prostě z módy nikdy nevyjde, bohudíky.

 

NEHERA

Slovenská značka Nehera má dlouhou historii, založena byla zhruba před 90 lety vyučeným slovenským zámečníkem Janem Neherou jako jeho druhý oděvní podnik. Značku, která utrpěla za dob komunismu i během následné privatizace, se rozhodl oživit slovenský podnikatel, majitel reklamní agentury Ladislav Zdut. Promyšlený marketing uvedl značku na trh rovnou během týdnů módy v roce 2014 v Paříži. Až letos v březnu se značka představila premiérově naživo českému a slovenskému publiku a nezklamala. Představila rafinovanou, nositelnou kolekci pro seběvedomou městskou ženu, které je přes 30 a ráda investuje do kvality, nebojí se sebevyjádření a decentní originality. Nehera rozhodně není prvoplánový, definuje už několik sezón svůj styl a nebojí se tzv. „nového luxusu“, který rozhodně není prvoplánově okázalý. Prvoplánovost rozhodně není nic pro Neheru a jeho kolekce na letošní podzim to dokazuje – příjemné materiály, pohodlné, ale rafinované střihy a samozřejmě důraz na lokální výrobu a vysokou kvalitu.

 

Nereha Ready-to-Wear Collection Fall Winter 2017 Mercedes Benz Prague Fashion Week CREDIT: Guillaume Roujas

 

LAFORMELA

Značka, která během raketově krátké doby stihla získat prominentní místo mezi českými mladými brandy – a po zásluze. Jako jedna z mála tuzemských značek tihle tři designéři dokáží osobitě zpracovávat globální trendy a umí pracovat s PR a marketingem. I v jejich podzimní kolekci jsme se dočkali typických sukní a tolik oblíbených oversized péřových bund. Nechyběly na první pohled pohodlné a maximálně nositelné, a i přesto nápadité mikiny. Dalším důležitým momentem je u Laformely jejich svéhlavá barevná paleta a kombinování materiálů. Podzim/zima v jejich podání rozhodně není obdobím, kdy byste měli chodit zahalení od hlavy k patě do černé. Naopak! A díky za to.

 

LA FORMELA Ready-to-Wear Collection Fall Winter 2017 Mercedes Benz Prague Fashion Week CREDIT: Guillaume Roujas

 

MIRO SABO

Překvapil stylovou linkou, kterou pro svou podzimní kolekci zvolil, potvrdil svoji osobitost a rozpoznatelnost. Nechal se inspirovat ryze současnými společenskými tématy, jako je protest nativních obyvatel rezervace v Dakotě proti změně trasy plánovaného ropovodu, americkými volbami nebo prvky uniforem zaměstnanců fastfoodových řetězců. Jako jeden z mála tuzemských tvůrců dokázal společenská témata proměnit v drobné reference i spojovací nit ucelené kolekce, která stylově koketovala s koncem devadesátek a streetwearem. Sabo svoji pozici navíc potvrdil, když byl vyhlášen pár dní po své přehlídce návrhářem roku 2016 akademií designu v cenách Czech Grand Design.

 

Miro Sabo Ready-to-Wear Collection Fall Winter 2017 Mercedes Benz Prague Fashion Week CREDIT: Guillaume Roujas

 

ZUZANA KUBÍČKOVÁ

Zuzana pracuje s typicky ženskými prvky a náladami. Její modely jsou jemné, ale občas neuvěřitelně dráždivé. Poslední dobou ji inspiruje svět burlesky, pro tanečnici Miss Cool Cat navíc vytváří speciální kostýmy na vystoupení. Podzim podle Zuzany Kubíčkové je ženský, kombinuje materiály, přiznává křivky. Vrcholem její přehlídky, která byla na speciální pozvánky a konala se v dekadentním prostředí podzemního sálu prvorepublikového hotelu, pak bylo „zjevení“ již zmíněné burleskní performerky Miss Cool Cat.

 

Zuzana Kubíčková Ready-to-Wear Collection Fall Winter 2017 Mercedes Benz Prague Fashion Week CREDIT: Guillaume Roujas

 

PETRA PTÁČKOVÁ

Petra je přírodní úkaz. Svéhlavá a nepředvídatelná – a takové jsou i její kolekce a jejich prezentace. Místo typické přehlídky odstartovala jakýmsi společným piknikem s modely a modelkami na kraji přehlídkového mola. Reakce na její současný pobyt v Itálii, kde je silná kultura společných večeří, které slouží jako sociální element. V kolekci se Ptáčkové podařilo vystihnout a propojit lehce ironické („polštářkový“ model jako reakce na trendy oversized péřovek) s praktickým a zasněným (reprodukce Petřiných vlastních obrazů). Tenhle podzim se nebojte nechat inspirovat ulítlým světem Petry Ptáčkové, je totiž navíc velice nositelný!

 

PETRA-PTACKOVA-MBPFW-FW17-072

 


Text: Jana Patočková, Foto: #MBPFW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět