Maxim Habanec

NEPŘESTÁVÁM LOVIT NOVÁ MÍSTA!
#Sport a pohyb
Maxim Habanec je trojnásobný mistr České republiky ve street stylu na skateboardu, který jako první Čech zvítězil ve světovém poháru. Teď se naplno věnuje projektu Skate of Mind, v němž spojuje své největší záliby – skateboarding a cestování. Podívejte se na jeho facebookový profil a pusťte si některý z jeho dokumentů. A už chystá další, na jejichž premiéru se můžete podívat ve velkých českých městech na přelomu září a října.
Zpět

V první vlně natočil osm snímků, které vydával jednou za měsíc. Vedle Dubaje nebo Barcelony uvidíte například „skejtopis“ z Varšavy, Budapešti a Bratislavy nebo ze Splitu. V tuto chvíli má za sebou výlet na Tchaj-wan, kterým odstartoval novou sérii. V každé epizodě představuje jiné místo, ukazuje, kde se dá nejlíp zajezdit, a jeho fanoušci tak mají možnost zjistit, kam zajít na jídlo nebo co zajímavého vidět. „Můj divák je někdo, koho baví sporty, cestování a jídlo. A je snad někdo, koho tohle nebaví?“ ptá se Maxim Habanec, který začal jezdit, když mu bylo pět. Ve třinácti vyhrál první závody. S úspěchy přišli sponzoři a s nimi i peníze na výlety.

 

Varšava: památníky jsou na skate nejlepší

 

CHCI, ABY TO LIDI BAVILO

„Snažím se vymýšlet projekty, které budou lidi bavit,“ říká Maxim. Seriál Skate of Mind souvisí s jeho zájmem o média a cestování. „Chtěl bych u toho vydržet a dál točit videa, která nejsou jen popisná, ale i zábavná a dobrodružná.“ Tím že má vystudovanou grafickou školu, je schopný si videa sám sestříhat a upravit fotky. Projektu momentálně obětuje veškerý čas a dává mu přednost dokonce i před závoděním. Na cestách se potýká i s nástrahami jiných kultur. V Dubaji měl jeho kameraman kalhoty s dírami na kolenou, kvůli nimž kluky nechtěli pouštět do restaurací. „Pořád jsme měli nějaké problémy, dívali se na nás jako na lidi, kteří na Dubaj nemají dost peněz,“ směje se Maxim. Pravý opak zažili v pohodové Budapešti. Hodně času Maxim zasvětil cestování po Asii. „Většinou nemáme přesně daný cíl. Prostě se podíváme, kam jsou zrovna levné letenky, a letíme,“ říká. O své zážitky se s lidmi dělí prostřednictvím sociálních sítí. „Je to pro mě hrozně důležité. Každý profík točí videa a sdílí je na internetu. Ať už na Facebooku, Instagramu, nebo na YouTube. Dneska je to nutná součást skateboardingu. Já bych lidi chtěl motivovat k tomu, aby něco dělali, zažili něco nového. Nejen tady, ale i v zahraničí. Mně osobně to hrozně rozšířilo obzory a obohatilo mě to,“ vysvětluje Maxim.

 

SKATEBOARDING JAKO SPORT

Do ježdění se nemusí nutit, je to pro něj největší zábava. Když chce, vyrazí třeba až večer. K posouvání hranic ho netlačí ani tak sponzoři, jako spíš další skejtři – každý chce vyniknout a být lepší než ostatní. V současné době už neplatí, že skateboarding je hlavně o punku. Maxim řeší stravování i přípravu. Přes zimu běhá a cvičí, aby měl na sezonu připravené tělo. Ze stejného důvodu se vyhýbá i večírkům: „Když si dám večer dva drinky, mám druhý den takovou kocovinu, že se nemůžu ani hýbat, takže si to raději odpustím a s kocovinou neztrácím čas.“ I když se to třeba někomu nezdá, skateboarding je náročný sport. Podle Maximových slov „zlepšuje balanc a koordinaci pohybů – skejt je relativně vratký a vy při jízdě zapojujete i svaly, o kterých jste předtím netušili, že je máte. Vypracujete si břišáky, narovná se vám páteř.“ Z míst, která má nejraději, jmenuje Barcelonu nebo Tchaj-wan. Nemá rád zimu, a pokud to jde, tráví chladné měsíce v teplých krajích. Tři týdny například strávil ve Vietnamu, který ho kromě skvělého jídla nadchl i starými komunistickými památníky, které považuje za vůbec nejlepší místa k ježdění. Ze začátku se bál, že ho budou z mramorových památníků vyhánět, ale ukázalo se, že je místní lidé nenávidí a skejtry si naopak natáčeli nebo
fotili. I na oblíbených místech ale můžou cestovatele čekat nepříjemnosti. „Poslední večer na Tchaj-wanu nám vykradli byt a vzali docela velkou část naší techniky na natáčení. Nejhorší na tom bylo, že jsme spali, když nám někdo do bytu vlezl. Příští díly asi natočíme na telefon,“ směje se Maxim.

 

facebook.com/maxim.habanec
youtube.com/c/maximhabanec

 

Zpět