Má váš školák mobil?

Základní rady pro rodiče ve školním testu Androidu Nokia 3.1
Uvažujete, zda svému malému školákovi pořídíte mobil? Každému se hlavou honí spousta pro i proti.
Zpět

V tomhle článku nám čerstvá druhačka Zdenička z Prahy otestovala jednoduchý Android Nokia 3.1. Protože už umí číst a psát, dokázala vedle telefonování využít psaní zpráv a sama si na Google Play dovedla najít a stáhnout vybrané aplikace. Telefon má pořád u sebe, ale to vůbec neznamená, že si s ním může dělat, co chce. Její rodiče totiž využívají službu Family Link od Googlu, díky níž si nejen mohou nastavit míru mobilní svobody svého dítěte, ale také zjistit, kde se jejich ratolest nachází. Vítejte ve školním roce, kdy do lavic zasedne velká mobilní revoluce.

 

AG9C4238Poslanci ve Francii letos v létě zakázali dětem nosit mobily do školy a to až do 15 let věku. Podobné úvahy tu a tam vybublají i u nás. Podporovatelé zákazu tvrdí, že se tak ze škol vymete kyberšikana a zvýší se koncentrace žáků. Oponenti argumentují, že žijeme v 21. století a mobil, který beztak vlastní téměř sto procent dětí, má potenciál stát se vůbec nejlepší učební pomůckou.

 

Není to žádné sci-fi. Díky aplikacím snadno stažitelným (a to často zdarma), může mít každý žák ty nejmodernější studijní podklady neustále u sebe v kapse. Nepotřebuje žádný špičkový přístroj, stačí mu ten nejzákladnější Android. Hravou formou si tak může kdykoli procvičit látku a nesrozumitelné věci dále doplňovat v nekonečném vesmíru internetových informací. Někomu se to nemusí líbit, ale je to fakt. Celonárodní průzkum nedávno ukázal, že většina dětí u nás dostává svůj první mobil v první a ve druhé třídě. Ve třetí ho už mají takřka všechny. Většina rodičů dětem kupuje levnější Androidy, což je příklad i telefonu Nokia 3.1, který jsme si vybrali do našeho školního testu.

 

AG9C4265„Nejvíc mě baví, jak má vystouplou okrajovou lištu. Telefon je zezadu hebký, a proto se mi dobře drží,” říká malá Zdenička, když si bere mobil poprvé do ruky. Ten s fialovými hranami se jí líbil víc než černý, který je také k mání.

 

„Nokia 3.1 nám za svou cenu přijde skvělá,” komentují rodiče, kteří své dceři telefon nastavili. Za prvé hezky vypadá. Kdo je zvyklý na těžké, kovové telefony, bude příjemně překvapený příjemnou dětskou váhou padnoucí do ruky. Jako operační systém uvnitř funguje Android One, tedy čistý Android certifikovaný Googlem bez nadstavby výrobce, což přispívá k univerzálně srozumitelnému ovládání. Současně máte tři roky garantované bezpečnostní updaty.

 

Telefon hezky vypadá, což je přesně kvalita, kterou děti ocení. Co rodiče mnohdy nevědí – kupují první telefon pro svého prvňáčka nebo druháčka a když zakládají účet, telefon se jich vždy automaticky zeptá, zda je uživatel starší šestnácti let. Mají lhát? Bez Google účtu telefon ani pořádně nefunguje. „Jenomže když mají aplikaci Family Link, všechno se dá vyřešit snadno a bez lhaní,” vysvětlují Zdenčini rodiče.

 

Když dnes zakládáte účet, telefon se vás automaticky zeptá, zda je to pro vás nebo pro dítě. Jakmile vyberete kolonku ’pro dítě’, zadáte datum jeho narození a systém vás automaticky zaznamená jako rodiče s přesně takovou mírou ‘administrátorského’ oprávnění, jakou si nastavíte.

 

AG9C4257Jako rodič nastavíte hesla, ochranu soukromí a další věci, s nimiž by dítě mohlo mít problém. Je na každém rodiči, jak moc velkou míru kontroly, resp. svobody nastaví. Navíc se dá míra kontroly kdykoliv snadno upravit.  Dítě se tak může postupně, stejně jako v offline světě, učí příjmat čím dál větší míru vlastní odpovědnosti. Ve chvíli, kdy je dostatečně staré, aby v dané zemi mělo možnost mít svůj vlastní Google účet (v ČR je to 13 let), nabídne Google dítěti a rodiči, aby si jej začalo spravovat samo.

 

Screenshot_20180903-221038_framedMezi základní nastavení patří, kolik času smí dítě s telefonem strávit. Vymezit můžete nejen počet hodin, ale i denní dobu, kdy bude telefon aktivní. Pokud nastavíte používání mobilu jen přes den, večer se na displeji automaticky objeví oznámení, že je čas jít spát. Dítě si tak mobil otevře zase až ráno. I během „večerky“ nebo po vyčerpání denního časového limitu je možné telefonovat, takže se rodiče nemusí bát, že jim kvůli hodině Minecraftu jejich ratolest nebude moct sdělit, že bezpečeně dorazila domů ze školy.

 

Kontrolu budete mít i nad stahováním aplikací. Zcela vyloučit můžete například placené aplikace nebo aplikace určené pro uživatele až od určitého věku. Dětem mladším třinácti let aplikace Family Link neumožní nainstalovat YouTube. Každý si o tom může myslet své, ale stejně jako rodiče nenechají osmileté dítě jen tak bloumat po městě a potkávat se s kým se mu zamane, mohou rozhodovat i o tom, na jaká videa se dítě bude dívat. Další tipy pro rodiče najdete třeba přímo na stránkách služby.

 

V další fázi přichází okamžik, kdy si aplikaci Family Link stáhnete i do svého mobilu. Zajímavé je, že zatímco dětský mobil musí být s Androidem 7 a vyšším, vy jako rodiče můžete mít Android s verzí alespoň 4.4 nebo iPhone s verzí iOS9 a novější.

 

Screenshot_20180903-221059_framedCo na svém přístroji uvidíte? Otevřete si aplikaci Family Link a pokud vaše dítě nemůže svůj vlastní mobil najít, můžete ho na dálku prozvonit. Podívat se můžete na seznam aplikací, které má vaše dítě v mobilu nainstalované. Snadno nastavíte denní časový limit i časové omezení užívání („večerku“), a to i na každý den jinak, pokud vám to přijde vhodné. Podstatné je, že na mapě v každém okamžiku vidíte, kde se vaše dítě resp. jeho mobil pohybuje, a tak i z práce poznáte, že je váš školák v lavici nebo už bezpečně doma.

 

Jak vidíte, při rozumném rodičovském zásahu, se z mobilu stane i v rukou dítěte bezpečná věc, která eliminuje rizika a přináší spoustu výhod. Zdenička sama byla z telefonu nadšená. Pochválila, že rodiče vždy zřetelně a jasně slyšela, líbila se jí dobře čitelná písmenka i rychlá orientace v nabídce. Test se samozřejmě neobešel bez spousty selfíček se psíma ušima a stažením několika her.

 

AG9C4256Děti se rychle učí a mobily se v jejich rukách stávají chytrými pomocníky. Je to jako se vším. Když je naučíte s mobily správně zacházet, přinese jim to spoustu výhod. A takový základní přístroj, jako je Nokia 3.1, k tomu bohatě stačí. Rodiče uvítají jeho cenu, poměrně dobrou odolnost díky displeji s Gorilla Glass i pravidelné bezpečnostní aktualizace systému. Dětem se líbí a díky menší velikosti a váze i příjemné povrchové úpravě se jim dobře drží. Procesor je dostatečně výkonný, takže všechny testované hry na něm běžely dobře, a přední 8MP fotoaparát s širokým záběrem zajistí, že selfie s králičíma ušima si mohou udělat všechny tři nejlepší kámošky najednou.

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět