Letmý cyklotest

Samsungu A8 s Jiřím Ježkem
Když mu bylo jedenáct, náklaďák ho připravil o nohu. Jiřího Ježka to ale nezastavilo.
Zpět


Ve svých dvaceti začal závodit na kole a díky své vášni a tvrdému tréninku se stal nejúspěšnějším paralympijským cyklistou všech dob – na paralympijských hrál získal šest zlatých medailí a na svém kontě má i šest titulů mistra světa. „Bude to znít divně, ale ten úraz mě tehdy hodně posílil a úplně přestavěl moje životní cíle,” říká Jirka, který si pro dnešní test zasouvá do zadní kapsy cyklistického dresu telefon Samsung A8. Telefon byl vybrán, aby zaznamenal hromadnou vyjížďku z Prahy do Lidic v rámci cyklistického projektu Lví stopa.

Screen Shot 2018-06-28 at 14.03.27

 

Jirka už jako dítě miloval sporty a snil o tom, že se stane profesionálním sportovcem. „Ta bouračka všechno změnila, ale zároveň zafungovala jako budíček pro mou motivaci,” vzpomíná úspěšný cyklista, který začal jezdit na kole, aby nemusel sedět doma. Jakmile naplno ovládl protézu, přidal i další sporty jako fotbal, basketbal, volejbal, ale kolo mu učarovalo nejvíc. „Měl jsem rád tvrdé tréninky a bolest, která s cyklistikou souvisí,” říká. Dřina se mu vyplatila, protože už v roce 2000 vyhrál paralympiádu v Sydney a o čtyři roky později se stal profesionálním cyklistou. Od té doby odjel nekonečnou řadu závodů jak pro handikapované, tak zdravé cyklisty, a v celém světě si získal tisíce fanoušků.

AG9C0882

Letos se se svou manželkou Soňou Ježkovou se zapojil do cyklistického projektu Lví stopa, který byl odstartován s cílem připojit se k oslavě 100. výročí od založení Československa. Nápad je prostý – každý, kdo se přidá, může přispět k tomu, aby se na mapě České republiky nakreslil státní znak v podobě lva. Jak na to? Protože projekt míří na cyklisty, stačí se zaregistrovat na internetové stránce, vybrat si jednu ze 100 doporučených tras po celé republice, a odjet ji spolu se svým mobilem. Díky GPS ve vašem telefonu se vaše trasa “propíše” do mapy ČR na stránce Mapy.cz, která je partnerem akce. Obrysy lva mají dohromady přes 2000 km, ale dílčí výlety jsou svou délku uzpůsobené tak, aby si je užily i rodiny s dětmi, což ze Lví stopy dělá skvělou studnici tipů na prázdninové cyklo vyjížďky. Pořadatelé mají jedinou podmínku – každý účastník musí na mobil někde na trase pořídit selfie a nahrát ho do systému. Zatím to jde jenom přes webové rozhraní, ale v průběhu prázdnin by už měla být k mání i speciální aplikace, která proces zjednoduší.

AG9C0950

My jsme na začátku navrhované trasy, která vede z pražské Podbaby do Lidic. Jirka rozsvítí displej testovaného Samsungu A8 a v nabídce aktivuje co nejpřesnější polohové služby. Ve svém životě telefon používá skoro pořád, ať už k práci nebo v souvislosti se svými koníčky. I když už oficiálně ukončil profesionální kariéru, stále zůstal aktivním sportovcem. Při komunikaci se svými fanoušky sází hlavně na Facebook a Instagram. „Kromě různých editorů pro úpravu fotografií hodně využívám Google kalendář pro plánování akcí a sdílení programu se svou manželkou,” říká Jirka. Co se týká sportovních aktivit, nejčastěji na svém smartphonu spouští aplikace Garmin Connect, a aby se před jízdou připravil na vrtochy počasí, kontroluje předpověď na iRadaru. V autě se pak řídí podle Google Maps, na kole využívá Mapy.cz.

20180619_180209

I když je zvyklý na jiný operační systém, bleskově se přeškoluje na Android v Samsungu a jako první zkouší foťák. Focení je nakonec jednou ze silných stránek aparátu střední třídy od jihokorejského výrobce. Klasická kamera má rozlišení 16 MPix a výbornou světelností f/1,7, ale na ostrých a hezky kontrastních selfie fotkách skupiny cyklistů, kteří se prostřednictvím akce vypsané na Facebooku přidali k dnešní jízdě, se podepisuje specialita tohoto mobilu – přední fotoaparát se dvěma snímači – 16 + 8 Mpix se světelností f/1,9. Kdo by si s mobilem chvíli hrál, přišel by i na možnost pořídit „panoramatická selfie“ plynulým pohybem při snímání. Po fotce na památku Jirka schovává mobil do kapsy a v čele pelotonu vyráží na cestu.

20180619_160255

Jak si během ní mobil vedl? Zjistíte na fotkách a v prvních dojmech níže.

 

Samsung A8 na první dojem

20180619_192510(0)Co o něm řekl Jiří Ježek po jízdě z Prahy do Lidic?

Design

Líbil se mi jeho moderní design, a také jsem měl pocit, že vydrží i moje sportovní aktivity.

Ergonomie

Telefon jsem používal bez krytu a i tak jsem nezaznamenal žádný problém. Neklouzal mi z ruky ani na kole, ani při focení.

Ovládání

Poznávání nového telefonu vždycky chvíli trvá, ale na Samsung A8 jsem si rychle zvykl.

Focení za řídítky

Focení za jízdy bych moc nedoporučoval vzhledem k bezpečnosti. Sice jsem udělal výjimku a zkusil to, ale i tak myslím, že pro statické fotky je tehle telefon vhodnější.

 

Svůj letní cyklovýlet s mobilem si můžete vybrat na Facebooku projektu Lví stopa nebo stránce lvistopa.cz.

Jiřímu Ježkovi pak můžete fandit na Facebook.com/jirijezek74 nebo na jeho stránkách jirijezek.cz.

20180619_173231

mapy.cz_ikonaMapy.cz

Android, iOS (zdarma)

 

Text a foto: Adam Maršál

Foto z mobilu: Jiří Ježek

Zpět