Láska přes internet

aneb Jak šel čas s online seznamkami
Jak šel čas s online seznamkami
Zpět

Hledat lásku na internetu? Dlouhodobě zadaní se možná ošklíbají nad deficitem romantiky, dlouhodobě nezadaní naopak jásají nad růžovými vyhlídkami, které jim datingové aplikace nabízejí. Internet je totiž podle průzkumů v některých zemích už dokonce nejčastějším místem k seznámení. Například v USA se v roce 2017 39 % párů seznámila online, jen pětina pak přes své přátele nebo známé. Láska prostě kvete v každém věku, a to i v tom digitálním.

 

Seznamování do roku 2020 prošlo zdlouhavým vývojem. Jak známo, naši prapředci například nic takového jako randění většinou provozovat nemohli. Budoucí choť či družka jim byl vybrán rodiči dle jejich nejlepšího vědomí a svědomí. S rozvolněním poměrům začali rodiče svým potomkům dopřávat čím dál větší volnost ve výběru partnera a po válce už se většina párů seznamovala skrze společné přátelé nebo (nespolečné) příbuzné. A tak to nějakou dobu pokračovalo.

 

1959 – technologický pravěk 

 

Už v dřevních dobách se ale objevily první pokusy o párování osob pomocí počítače. Na konci 50. let se dva studenti Stanfordské univerzity rozhodli v rámci svého školního projektu vyhledávat ideální dvojice. Využívali k tomu dotazníky na děrných štítcích a počítač IBM 650. Dali takto dohromady 49 mužů a žen. Jak dlouho jim to vydrželo, nevíme. Z nápadu však žádný byznys nakonec nevznikl.

 

 

1965 – slušný byznys s láskou

 

Jen o pár let později se objevil další podobný pokus dvojice studentů, tentokrát ale už s lepším počítačem a na Harvardu. A tentokrát taky vyšel. Miliony Američanů využily v 60. letech start-upu k hledání životního partnera. Za vyplnění dotazníku tehdy po nich firma chtěla 3 dolary, takže výdělek mohl být docela slušný.

 

via GIPHY

 

1995 – první online seznamka

 

Dlouho se na společném poli seznamování a technologií nedělo nic zásadního, opravdová revoluce totiž propukla až v devadesátých letech s rozvojem internetu. Tedy hlavně v roce  1995, kdy vznikla první skutečně úspěšná internetová seznamka na světě Match.com. Kdybyste ji chtěli vyzkoušet, funguje dodnes. I když pochopitelně prošla od té doby značnými proměnami. Znamená to snad, že jsou lidé ohledně seznamování čím dál náročnější?

 

1998 – Meg Ryan & Tom Hanks boří stropy 

 

Další milník online randění se datuje do roku 1998, kdy do kin přišel dnes už kultovní film s Tomem Hanksem a Meg Ryan v hlavních rolí – Láska přes internet, který randění po internetu mezi širokou veřejností v podstatě legalizoval. Každý tehdy toužil poznat lásku svého života přes emaily.

 

 

2002 – hurá, „Libko“ je tu 

 

Od roku 2002 se online seznamování a chatování začíná rozvíjet i u nás. Většina z nás asi nostalgicky zavzpomíná hlavně na portál Líbímseti.cz. Ačkoliv “Libko” vzniklo už právě v roce 2002, doby největší slávy, ve které ji prý navštěvovalo i čtvrt milionu lidí denně, dosáhlo až v roce 2008. Skoro každý tehdy chodil hodnotit fotky cizích lidí na škále od 1 do 10 nebo žvanit na diskuzní fóra, odvážnější se oddávali i online erotickým hrátkám. Příchod Facebooku “bohužel” originální českou seznamku zastínil, i když je dodnes aktivní. Kdo ji ale využívá, to raději vědět nechceme.

 

2003 – doba videohovorů 

 

Na začátku milénia představili Estonci službu Skype a vnesli do životů vztahů na dálku opravdový převrat. Lidé si najednou mohli hodiny volat, pozorovat výraz tváře toho druhého a vydržet tak možná i delší odloučení.

 

 

2004 – fenomén F

 

Hned o rok později přichází Facebook, i když v Česku jeho masivní šíření začalo až kolem roku 2009. Co to znamenalo pro naše životy a vztahy asi není třeba více komentovat. Zvědaví lidé každopádně měli pré. Tolik informací o “komplikovaných vztazích s…” na jednom místě!

 

2009 – láska je pro všechny 

 

Rozvoj internetových seznamek měl výrazný vliv na nárůst mezirasových sňatků, které předtím příliš populární nebyly. To samé platilo také pro vztahy homosexuální, jejichž navazování nástup online seznamek výrazně usnadnil. Dnes se prý až 70 % homosexuálních párů seznámí na internetu.

Přispěl k tomu zejména roku 2009 vznik portálu Grindr, největší sociální sítě pro homosexuály, bisexuály a transsexuály. Ten se poprvé v obchodech s aplikacemi objevil jen pár měsíců po launchi iPhonu 3G.

 

 

2012 – máš Tinder?

 

Masové rozšíření smartphonů umožnilo vznik moderních seznamovacích aplikacích založených na čtení polohy. Respektive, hlavně té jedné, která zcela změnila způsob, jakým se dnes seznamujeme. “Swajpováním” vpravo a vlevo (mimochodem už v roce 2014 bylo takových swajpů denně přes jednu miliardu) rozhodujeme denně o svém dalším osudu, a to vůbec nepřeháníme! Vždyť dnes už není nic nenormálního narazit i na manželství, která se zrodila právě na Tinderu.

 

Je jedno, jak se seznámíte. Důležité je, že se máte rádi. Přejeme vám láskyplného Valentýna!

 

Autor: Aneta Ščotková

Zpět