Kupředu díky covidu aneb všechno špatné je k něčemu dobré

#COVID
Zpět

Zatímco celý svět počítá ekonomické, zdravotní a psychické škody způsobené pandemií koronaviru a s ním spojeného rychle se šířícího onemocnění, my jsme se rozhodli podívat se na celý problém z druhé strany. Vždy platilo, že největší technologické skoky kupředu probíhaly za války. Vzhledem k tomu, že celé lidstvo je právě teď v jakési válce proti neviditelnému nepříteli, podobné posuny nastaly i teď. Vzali jsme si na paškál tři konkrétní vychytávky, které se podařilo vyvinou, rozvinout či vylepšit právě díky potřebám spojených s pandemií.

 

C-Face Smart Mask

Porozumět cizí řeči či se domluvit na druhé straně světa je jeden z častých problémů naší globalizované společnosti. A i právě proto je tento objev vědců a vývojářů doslovným využitím známého „jak spojit příjemné s užitečným“. Japonský tým Donut Robotics vyvinul speciální chytrou roušku, která ve spojení s mobilní aplikací dokáže přeložit vše, co říká ten, kdo ji má nasazenou, do osmi různých jazyků. V reálném čase. V principu funguje tak, že mikrofon uvnitř roušky si poslechne, co říkáte, aplikace ve vašem telefonu pak pomocí překladu a transkripce větu přelouská a řekne ji za vás v cizím jazyce. Sám CEO firmy Donut Robotics říká, že jejich chytrá rouška je přímým dopadem covidu-19 a vymysleli ji inspirováni fotkami z celého světa, kde lidé nosí roušky. Pamatujete si starou dobrou Babylónskou rybku do ucha z televizní adaptace Stopařova průvodce po galaxii, která dokázala překládat z jakéhokoli jazyka do jazyka jiného, díky které se různé rasy z různých galaxií mohli domlouvat? Tak prosím, tady ji máte.

 

Folding@home

Musíme přiznat, že tahle technologie není úplně nová. Nicméně zažila díky pandemii ohromný boom a rychle se posouvá mílovými kroky dopředu. O co se jedná? Folding@home je projekt, který je založený na distribuovaných výpočtech, který využívá výpočetní kapacitu počítačů, připojených do určité sítě, k simulování skládání proteinů. Uf, tak si to přeložíme do jazyka lidského. Zjednodušeně – lékařské výpočty skladby proteinů jsou neuvěřitelně náročný proces využívaný u řady onemocnění. Na tyto výpočty jsou potřeba extrémně výkonné počítače, které ovšem řada nemocnic nemá a nemůže mít. Proto tým na Stanfordově univerzitě vymyslel systém, který umožňuje využívat nevyužitou kapacitu počítačů v síti. Jinými slovy, když jsem například hráč PC her s fakt nabušeným strojem a zrovna nepařím, poskytnu svůj výkon vědcům pro výpočty. A když nás to udělá hodně, máme opravdu rychlý „počítač“. Společnost Nvidia na začátku pandemie vyzvala hráče, aby právě toto udělali a během krátké doby se zapojilo přes milion dobrovolníků, čímž síť Folding@home svým výkonem překonala výkon stovky nejvýkonnějších počítačů světa v součtu.  A takový výkon už s výzkumem dokáže významně pomoct a urychlit například vývoj vakcíny, na kterou celý svět netrpělivě čeká.

 

Štíty od Průši

Byla by škoda článek neuzavřít jedním českým zástupcem. 3D tisk je trendem už několik posledních let a odborníci mu věští velkou budoucnost. Chceme se tady však zmínit o firmě Prusa Research Josefa Průši, která velmi promptně zareagovala na propukající krizi v České republice a za to jí patří velký dík. V době, kdy zde panoval akutní nedostatek ochranných pomůcek pro lidi bojující v první linii se tato firma, specializující se kromě jiného právě na 3D tisk a jeho vývoj, rozhodla zapojit a pomoct. Po rychlé domluvě s Ministerstvem zdravotnictví připravila a začala vyrábět ochranné štíty, které se dají vytisknout na jakékoli 3D tiskárně. Zdrojová data poskytuje na svých stránkách zdarma i s návodem, jak vytisknutý štít sestavit a ty, které vyrobí sama, nabízí zdarma k odběru nemocnicím, ambulancím, praktickým lékařům, ale i učitelům či bezpečnostním složkám. Wow!

Text: Martin Starý

Zpět