KTERÝ MOBIL FOTÍ NEJLÍP?

EXKLUZIVNĚ PRO CHARGER ZJIŠŤOVAL DAVID NEFF
#Test
Vybíráte smartphone podle toho, jak umí fotit? Profesionální fotograf David Neff vám řekne, který z nich je pro vás ten pravý.
Zpět

Jak dobré jsou foťáky v mobilech, které o sobě tvrdí, že jsou špičkou na trhu? Huawei P9, iPhone 6S a Samsung Galaxy S7 edge jsme svěřili do rukou fotografa Mf DNES Davida Neffa, který se netají svým kritickým postojem k focení na mobil. Některá zjištění vás možná připraví o dobrou náladu, takže pokud chcete žít v omylu, test raději nečtěte. Jako bonus přinášíme tipy pro lepší fotky z vaší letošní dovolené. David Neff už vám řekne víc sám. (Pozn.: Všechny fotografie v tomto článku jsou otištené bez jakékoli úpravy nebo postprodukce.)
Vždycky jsem skeptický k věcem, které umí takzvaně všechno a nic pořádně. Já sám jsem fotograf a mám ke své práci foťák, který umí skvěle fotit. Že současně nefunguje jako navigace nebo power banka, je mi ukradené. Proto mě foťáky v mobilu dlouho nezajímaly. Měly je už moje staré Nokie, ale já je použil maximálně, abych si vyfotil cenovku nějakého zboží nebo si zapamatoval číslo lístku v šatně. První mobil, který mě z tohohle hlediska začal zajímat, byl iPhone. Jako první ukázal, že foťák v mobilu může být špičkový, a úplně převálcoval konkurenci. Pro mě to bylo také hlavní kritérium, podle kterého jsem si vybíral svůj první smartphone. iPhone tehdy přišel s foťákem, který byl pro mě neuvěřitelný. Nechápal jsem, jak může mít fotka z mobilu takovou kvalitu. S sebou přinesl také spoustu hraček stran úpravy a postprodukce. I naprostý laik mohl přes nabízené filtry a stažené aplikace posouvat realitu a vytvářet zajímavé fotky. Musím dodat, že je to poněkud laciné. Focení profesionálů mobilem je cesta, jak snadno přijít k rádoby umění. Samozřejmě je to každého věc, je to trend, ale nemám pocit, že by to mělo něco společného se schopností umět fotit.

Na druhou stranu upravování fotek je také svým způsobem tvůrčí. A tuto zábavu dal lidem právě iPhone. Už digitální fotografie jako taková přinesla renesanci focení. Mobil to ještě urychlil a dneska fotí úplně každý. Viděl jsem kreslený vtip, kde se číšník v restauraci ptá hostů, zda s jídlem není něco v pořádku, když si ho nevyfotili. Je to tak, tohle všechno přinesl foťák v mobilu. Že dneska mobil umí telefonovat, je v podstatě vedlejší funkce. Lidi se se mnou odjakživa radí, jaký si mají pořídit foťák. Vždy jsem zastával názor, že na pořádné, kvalitní focení je potřeba zrcadlovka, jejíž výhody jsou i dneska nesporné. Ale je to velký krám, který člověk musí tahat s sebou. Člověk už o tom musí něco vědět a musí umět foťák používat. Druhý přístup byl mít malý foťáček pořád u sebe v kapse, což dřív bývaly tzv. kompakty, které vás neobtěžovaly svými rozměry. A pak přišly smartphony s kvalitními foťáky, které kategorii kompaktních fotoaparátů naprosto pohřbily. Kompakt ztratil smysl. Jak jsem se přesvědčil v tomto testu, se všemi špičkovými mobily se fotí skvěle. Má to i praktický aspekt. O každý foťák včetně kompaktu se člověk musí starat, zatímco mobil je věcí denního užívání, to znamená, že ho nezapomenete každý večer dobít, máte ho neustále připravený a hlavně ho máte pořád v ruce, neustále ho používáte a jste s ním sžití. Naopak když vás jednou za čas napadne něco vyfotit na kompakt, nevíte pořádně, jak se zapíná a nemáte nabitou baterku. Mobil je proti tomu významná součást života. Vzhledem k vysoké kvalitě fotek je to skvělá věc! Z krabice jsem vybalil tři mobily a pustil se do práce.

 

DŮVĚRNĚ ZNÁMÝ IPHONE 6S

Tím, že jsem uživatel iPhonu, byl jsem primárně zaujatý a neobjektivní. Taky jsem už s iPhonem sžitý. Když jsem rozbalil šestku es, neměl jsem v ruce nic neznámého. Mobil je uživatelsky příjemný a co se týká focení, iPhone je pro mě asi pořád nejlepší, protože jsem na něj zvyklý a fascinovalo mě, že nemá vůbec žádné zpoždění na spoušti. Právě zpoždění byla ze začátku choroba a zásadní nevýhoda kompaktních digitálů, a dokonce i některých profesionálních foťáků. Nevím, jestli to běžný uživatel vnímá, ale pro mě jako fotografa je zpoždění naprosto nepřípustné. Často se musím smát, když se v testech zmiňují naprosto nepodstatné věci a hnidopiši se pitvají v různých funkcích, které jsou spíš absurdní, ale zapomenou zmínit, že foťák zaznamená snímek v jinou dobu, než jste si přáli. Já si pak takový přístroj vezmu do ruky, jednou si s ním cvaknu a hodil bych s ním o zem. I zlomek vteřiny je pro mě naprosto nepřípustný. iPhone S byl první, kdo tohle dokázal zlomit. Z tohoto hlediska je šestka úžasná. Sekvenci snímání má snad rychlejší než profesionální zrcadlovky. Z toho jsem byl nadšený.

i1 i7 i5

 

AMBICIÓZNÍ HUAWEI P9

Přešel bych k čínskému mobilu Huawei, který se honosí objektivem s certifikátem Leica. Leica je synonymem pro nejvyšší kvalitu objektivů a kdysi to býval rolls-royce mezi fotoaparáty. Firma optiku do těchto mobilů nevyrábí, ale podílela se na jejich vývoji. Mobil samotný je moc příjemný a elegantní. Nezvyk pro mě je, že nemá analogové centrální tlačítko, jehož funkci plní ikona na dotykovém displeji. Má spoustu zajímavých možností postprodukce včetně upravování pleti v jednoduchém meníčku. Co se týká foťáku, 12megový aparát má čip s barevnými RGB filtry a druhý černobílý – monochromatický. Výrobce tak chce docílit lepší obrazové kvality a míchá černobílou kresbu z jednoho objektivu s barvami z druhého objektivu. Nápad je založen na skutečnosti, že kvůli barevnosti prochází světlo RGB filtry a průchod každým filtrem narušuje obraz a snižuje průchod světla. V tomto případě vylepšení jasů a kresby pomáhá černobílá část, barvy pak barevná. V mobilu je zajímavá funkce pro lidové umělce, kteří touží pořizovat kvalitní černobílé fotografie. Čistě černobílé fotky z monochromu vypadají na displeji zajímavě, ale když jsem si je otevřel na velkém monitoru, čekal jsem víc. Mobil má i funkci krása, díky níž si máte možnost na stupnici nastavit, jak krásní na svém selfie budete. Na obličeji vám to vytvoří virtuální make-up, a když zvolíte nejvyšší stupeň krásy, je z vás gumák. Jak známo, svět chce být klamán, a mobil umožňuje klamat ve velkém stylu. Meníčko rychlých úprav má Huawei rychlé a příjemné. Kromě stupnice krásy mě zaujala funkce posouvání hloubky ostrosti, kdy označíte objekt, který chcete mít ostrý, a zbytek se vám rozostří, což vypíchne důležitou věc (většinou něčí portrét) a fotka vypadá o hodně lépe. Firma je ambiciózní a kvalita fotek je úžasná. Bohužel je tu jedno velké „ale“. Huawei má velké zpoždění na spoušti. Už ani nevím, kdy naposledy jsem se s touto vadou setkal. Pro mě je to naprosto zásadní problém. Jestli je na přístroji napsáno Leica nebo není, je mi ukradené, ale když chci někoho vyfotit a snímek se exponuje až ve chvíli, kdy má dotyčný zavřené oči nebo otočenou hlavu, nemůžu to omluvit. Mrzutá je i pomalost probouzení ze spánku, sleep režimu. Naprosto mě to překvapilo, ale tato vada mobil úplně zabila. Nebýt zpoždění na spoušti, hodnotil bych Huawei velmi vysoko a budu doufat, že se tuto vadu v příštím modelu podaří napravit.

cof bty edf

 

PŘEKVAPIVÝ SAMSUNG GALAXY S7 EDGE

Výrobce lednic Samsung mě překvapil nejvíc. I když je to v podstatě asi největší konkurent iPhonu, já sám jsem ho bral vždy spíš jako druhořadou věc. Musím říct, že uživatelsky je to neskutečně příjemné, a i když prostředí Androidu neznám, nebylo co řešit. Výrobce tvrdí, že: „Objektiv s vylepšenou světelností f1.7 a většími pixely obrazového snímače zachytí o tolik více světla, že výsledné fotografie budou ostré a detailní. Všechny pixely snímače mají dvě fotodiody místo jedné, což znamená, že dokáže zaostřit tak rychle a přesně, jako to dělají vaše oči.“ A realita? Se Samsungem se fotí báječně, zpoždění tam není, dělá to rychlou sekvenci. Když jsem se díval na fotky přímo na displeji, přišlo mi, že jsou posunuté do žluta a že to automaticky nahodí tzv. „portréťák“, který mají lidi rádi. Znamená to, že sám o sobě vyhlazuje vrásky, vytváří lichotivý make-up, a když se to přežene, člověk vypadá jako z gumy. Ze začátku jsem z toho byl rozladěný, ale když jsem si pak fotky otevřel na profesionálním monitoru, byl jsem šokovaný jejich kvalitou. Focení na mobily je hravé a strašně to baví děti. Jsem rád, že naše devítiletá Dominika díky mobilu už několik let fotí. Když jsme tu měli týden tři mobily do testu, díval jsem se, který z nich si nejraději vybírá, a i u ní jasně zvítězil Samsung, což také o něčem vypovídá.

s1 s10 s12

A NEJLEPŠÍ JE?

Fotky ze všech tří mobilů jsou úžasné. Považuji za zázrak, že takhle malý objektiv ve spojení s miniaturním čipem jsou schopné dělat takhle dobré snímky. Nechci se pouštět do akademického pitvání fotek, počtu pixelů, šumu ve vysokých citlivostech apod. Zajímá mě, jak působí výsledek jako celek. Chci, aby na mě fotky působily přirozeně a dobře. Líbilo se mi, jak testované smartphony zvládaly protisvětla a další problematické světelné situace obecně. Mám dojem, že testované mobily – ač je to pro mě záhadou – zvládnou některé věci lépe než profesionální zrcadlovka, která to vyfotí více reálně, ale ve výsledku to není efektní. Kdežto mobil nějak dokáže situaci zchroustat a zpracovat tak, že i bez úpravy z něj vyleze něco, co vypadá zajímavěji, než je pouhá realita. Což si ostatně oblíbili i mnozí profíci. Každá banalita pak vypadá umělecky.

mobily

Abychom mobily porovnali co nejspravedlivěji, fotili jsme všemi stejné situace ve stejnou dobu a za stejných světelných podmínek. S mobily jsme si hráli jako každý jiný normální uživatel – fotil jsem si jídlo, svou partnerku Thao na louce apod. Na fotky jsem se díval na monitoru, který fotky neidealizuje jako např. monitory a displeje od Applu obecně. Kdybychom fotky hodnotili podle displejů mobilů, vypadalo by to jinak. Na mobilu máte pocit, že jste pořídili brilantní, zářivou fotku. Jenže na profi monitoru EIZO fotky najednou zešednou a ztmavnou, jako kdybyste vypnuli podsvícení. Na jednu stranu si řeknete, že je to jedno, že se na fotky stejně díváte na Facebooku. Ale pokud byste je chtěli vytisknout nebo někde publikovat, tvrdě narazíte na realitu a budete z výsledku zklamaní.

Když se fotky dají vedle sebe, výsledek je jednoznačný. Nejlepší je Samsung, pak překvapivě Huawei a ikona focení s mobilem iPhone 6S je v současné chvíli nejslabší. Mluvím o obrazové kvalitě. Uživatelská stránka iPhonu je špičková a vzhledem ke zpoždění Huaweie bych čínského reprezentanta odsunul na třetí místo. Ač sám používám iPhone, applovské náboženství nevyznávám a rád používám to, co je nejlepší. Kdybych byl dnes v situaci, že si potřebuji pořídit nový smartphone, koupil bych si Samsung. Podle kritéria nejlepší foťák by to byla jasná volba.


Text: Adam Maršál, foto: David Neff

 

Zpět