Krypto česko

#zaujalonas
Zpět

Naši dávní předkové platili mušlemi nebo nablýskanými drahými kovy, my jsme dnes zvyklí na bezhotovostní elektronické transakce. Existují ale i alternativní způsoby, jak za služby a zboží zaplatit. Třeba kryptoměny.

 

Co to vůbec je, taková kryptoměna? To je digitální měna, která se opírá o jeden pevný pilíř – decentralizaci. To znamená, že v systému téhle měny neexistuje žádný centrální bod, který by měnu mohl ovládat. Žádné banky, žádní prostředníci, žádné kreditní společnosti. Jenom lidé, kteří si za naprosto minimální poplatky mohou posílat peníze z jednoho konce světa na druhý. A navíc zcela bezpečně – bitcoin je kryptograficky zajištěn a není možné ho prolomit. Vám to možná nezní jako kdovíjaká senzace, ale věřte, že pro lidi žijící či pracující v zemích, kde vám vláda neustále stojí za zadkem, je to jediný způsob, jak svoje peníze mohou držet v bezpečí.

 

Bitcoin je však teprve na začátku svojí cesty. Podle jednoho z předních propagátorů bitcoinu Andrease Antonopoulose se kryptoměny dostanou do mainstreamu za 10 až 15 let. Možná s nimi nebudeme běžně platit za kafe, ale velmi pravděpodobně najdou uplatnění třeba v mezistátních transakcích. V souvislosti s bitcoinem často narazíte na jednu ožehavou otázku – jakou má vlastně hodnotu? A odpověď je nejasná – každý den jinou.

 

V posledních týdnech se bitcoin vyhřívá na svém dosavadním vrcholu – jedna „mince“ vyjde zhruba na 1 200 dolarů. To je dvakrát víc (!) než loni na podzim. Z toho důvodu je pro mnoho lidí bitcoin spíš forma investice a obchodují s ním jako s akciemi. Teď je v oběhu víc než 16 milionů bitcoinů, přibývají přibližnou rychlostí 1,25 bitcoinu za minutu a jejich počet se v roce 2140 zastaví na předem určených 21 milionech.

 

18
2. března 2017 překonala hodnota bitcoinu poprvé hodnotu zlata – jeden bitcoin stál o 35 dolarů více než troyská unce zlata.

 

ČESKÁ REPUBLIKA, MEKKA BITCOINU

Málokterá jiná země má tak silnou bitcoinovou základnu jako Česko. Díky Hackerskému kongresu Paralelní Polis se do Prahy sjíždějí největší kapacity z oblasti kryptoměn a šíří kryptoanarchistickou osvětu. Ale proč zrovna sem? Protože právě v Česku vzniklo hned několik technologií, bez kterých by vývoj bitcoinu byl značně pomalejší. Tak třeba se u nás narodil vůbec první mining pool na světě – uskupení „těžařů“, kteří prostřednictvím sítě sdílí výkon svých ASIC zařízení (jednoúčelová výkonná hračka, v tomto případě určená k těžbě bitcoinů), společně těží bitcoiny a nález si pak spravedlivě rozdělí. Založil ho Marek „Slush“ Palatinus (proto Slushpool) a dodnes se pomocí Slushpoolu podařilo vytěžit přes milion bitcoinů, tedy 6 % všech „mincí“ v oběhu.

 

Jak se těží taková digitální měna, ptáte se? Zjednodušeně řečeno každý účastník bitcoinové sítě se může pustit do výpočetně náročných úkolů, jejichž splnění zajišťuje spolehlivé fungování velmi složitého systému. Ti nejrychlejší jsou za svou práci odměněni bitcoiny. Dřív jste si těžbou mohli velmi dobře vydělat, protože výpočty bylo možné provádět i na obyčejných počítačích. Složitost úlohy postupně roste a dnes už je tak vysoká, že se to zkrátka nevyplatí – víc peněz byste propálili za elektřinu. Proto se začala používat výše zmíněná ASIC zařízení, jsou ale nesmírně drahá.

 

Dalším velkým pojmem na bitcoinové scéně je český startup SatoshiLabs. V jeho dílnách vznikla první hardwarová peněženka na bitcoiny zvaná Trezor. Jaká je její hlavní výhoda? Je extrémně bezpečná. Například americký Forbes ve své recenzi Trezoru píše, že „SatoshiLabs všechny součástky skladují v oblasti s omezeným přístupem a pod dohledem kamer. Plastové části jsou svařeny pomocí ultrazvuku, takže není možné vyměnit interní části, aniž byste zařízení znatelně poškodili“. Tady si někdo dává opravdu záležet.

 

A aby toho nebylo málo, máme v Česku taky 2. největšího výrobce bitcoinmatů na světě. Pomocí robustních strojů od General Bytes si bitcoiny můžete nejen koupit, ale taky je prodat a vybrat si hotovost. Osm bitcoinmatů potkáte v Praze, dva v Plzni a po jednom v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.

 

DSC04120MŮŽU BITCOINEM?

Ruku na srdce – míst, kde můžete platit bitcoinem, stále není mnoho, byť jich postupně přibývá. V současnosti je v České republice zhruba 150 bitcoin-friendly obchodů, z toho téměř polovina v Praze. Zpravidla jde o menší podniky s alternativně smýšlejícími majiteli. Kryptoměnu již akceptují i některé bary, kavárny i pražské kino Bio Oko. Jak jste se možná dočetli v souvislosti s EET, v Paralelní Polis dokonce jinou měnu než bitcoin nepřijímají. Přehled všech takových míst a bitcoinmatů najdete na stránce coinmap.org.

 

Petra_Poliakova (1)Bitcoin má celou řadu nepopiratelných výhod, ale pro každodenní užití je pořád příliš složitý. A teď si představte, že byste v bitcoinech měli každý měsíc dostat výplatu. Že je to sci-fi? Pro někoho už ne. Rychle si na to zvykla i Petra, která od loňského června pracuje v Paralelní Polis. Dokonce si bitcoin oblíbila. „Časem jsem pochopila, že to není jen forma výplaty, ale také myšlenka, která jednotlivce osvobozuje od centrální kontroly, jakou je například stát.“ Jedním dechem však Petra dodává, že taková alternativní výplata má jisté praktické nevýhody: „Někdy se může stát, že kurz bitcoinu klesne, a já ho zrovna potřebuju vyměnit za české koruny. To znamená, že na tom občas něco ztratím. V průměru ale zisk převyšuje ztrátu. Stačí pořádně sledovat kurz a poslouchat lidi, kteří tomu rozumějí.“

 

Screen Shot 2017-04-13 at 17.11.42PENĚŽENKA DO MOBILU

Jaké to je žít s bitcoinem si můžete vyzkoušet i vy! Stáhněte si libovolnou bitcoinovou peněženku, zabezpečte ji PIN kódem, dle instrukcí ji zazálohujte (pro případ, že byste ztratili telefon) a máte hotovo. My doporučujeme Mycelium pro jeho přehlednost a rychlost.

 

 

 

 

 

 

 


 

Text: Lukáš Kunce, foto: Paralelní Polis

 

Zpět